A bőrrel és a hajjal is csodákat művel - Ismerd meg közelebbről a ricinusolajat
Egykor a versenyautók motorkenőanyagaként használták, pedig ha tudták volna, milyen csodás hatást képes kifejteni a szépségápolásban... Bizonyára te is hallottál már a ricinusolajról, ha bármilyen problémád volt a hajaddal vagy a fejbőröddel, a természetes orvosságok toplistáján megtalálhattad. Ismerkedj meg egy másik oldalával is, a szomjas bőr egyik legjobb támogatójával!
Ezeket láttad már?
Néhány évtizede valósággal berobbant a ricinusolaj, és napjainkra a közösségi- és videómegosztó oldalakon rengeteg felhasználási módot lehet találni, leggyakrabban a haj növekedésének serkentése és a hajhullás mérséklése céljából javasolják a tapasztalt felhasználók. Legjobb, ha egész éjszakára fennhagyod a hajadon, színtelen, sűrű állaga egy fényes, élettel telibb hajzuhatagot hagy maga után. Gyakran alkalmazzák azok is, akik dúsabb szemöldökre vágynak. De vajon arról hallottál már, hogy a bőrre is fantasztikus hatással bír?
Mi az a ricinusolaj?
A ricinusolajat magából a ricinus gyógynövényből nyerik ki, az első maradványait időszámítás előtt 4000-ből fedezték fel fel a kutatók a trópusi egyiptomi sírokban. A növény által természetesen legkedveltebb éghajlat a trópusi és a mediterrán, de ma már Magyarországon is ültetik, gyógyászati felhasználásra és dísznövényként egyaránt. Az olajat a növény magjának préseléséből nyerik ki, ami sokkal sűrűbb állagú, mint más kozmetikai célokra használt természetes olaj. Nem csak textúráját, hanem hatóanyagait tekintve is sokkal gazdagabb E-vitaminban és zsírsavakban, mint például a kókuszolaj vagy az argánolaj.
Valóban jót tesz a bőrnek?
Mivel gazdag zsírsavakban, „tökéletesen alkalmas a száraz, öregedő bőr táplálására és hidratálására" - mondja Chelsee Lewis, kozmetikus. „Sok kozmetikai cég tudja, hogy az egyik legjobb fegyver az ajkak kirepedezése ellen a ricinusolaj, ezért számos ajkaknak készült termékbe belekerül."
A ricinusolaj különösen jót tesz télen, amikor a kinti száraz, hideg levegő és a meleg, fűtött lakás közötti váltakozásnak kitett bőrt kell megvédeni. Segít a nedvességet mélyen a bőrbe zárni, és megakadályozza az elpárolgást is.
A ricinusolaj egy másik jellegzetes alapösszetevője az úgynevezett ricinolsav, ami egy természetes fegyver a problémás bőrrel szemben. Susanne Kaufmann „a ricinusolaj hatékony a bőrhibákkal és a szennyeződésekkel szemben, még a súlyos akné esetében is." Chelsee hozzátette, hogy gyulladáscsökkentő és vízhajtó hatása miatt egészen jól működik a puffadással szemben is. „Életmentő lehet egy olyan reggelen, amikor az előző estén kicsit túlzásba estél a koktélokat illetően!" Ráadásul pedig magas antioxidáns tartalmának köszönhetően a szennyeződések és UV sugárzás okozta károsodással szemben is megállja a helyét.
Kinek való a ricinusolaj?
Most lehet, hogy felcsillant a szemed, ha bőrproblémákkal küzdesz, azonban ha a pattanások és mitesszerek mellett zsíros is bőröd, elképzelhető, hogy a már amúgy is tág pórusaidat a sűrű olaj eltömíti. „Ha zsíros a bőröd, csak nagyon óvatosan használd" - hívja fel a figyelmet Chelsee. „Gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt a megszünteti a bőrpírt a pattanásos bőrön, de ez egy nehezebb textúra, ezért eleinte hetente egyszer vagy kétszer használd, hogy lásd, hogyan reagál rá a bőröd!” Susanne is alátámasztja, hogy „a ricinusolaj használata mindenki számára biztonságos, aki nem esik túlzásokba." Kevés mennyiségben is ellátja a bőrt zsírsavakkal, tápanyagokkal és fehérjével, hogy az kellőképp telt maradjon.
Ennek megfelelően néhány cseppet keverhetsz a samponodba, a testápolódba, vagy az arcápolódba is a tiszta, száz százalékban természetes ricinusolajból. Emellett akár magában is használhatod a haj és hajas fejbőr minden területén, az arcbőrön, vagy a test nagyon száraz területein is.
Emellett választhatsz olyan termékeket, amelyek alapból ricinusolajjal készülnek. Így még egy plusz hatékony tulajdonsággal felruházódnak a piperéid, és extra törődést iktatsz be a szépségápolásodba!