Rettenetesen viszket a fejbőröd? Ez lehet akár ekcéma is
Teljesen természetes, hogy a fejbőröd időnként viszket. Ez persze kellemetlen, de normális jelenség. Ha azonban a viszkető érzés tartós, és állandó zavaró érzést okoz, akkor érdemes ekcémára gyanakodnod. Az ekcéma vörös, pikkelyes, viszkető bőrkiütéssel jár, és a tested különböző részein, többek közt a fejbőrödön is felbukkanhat. De mit kell tenned akkor, ha valóban jelentkezik a probléma, és mielőbb meg akarsz szabadulni tőle?
Ezeket láttad már?
A fejbőrön jelentkező ekcémát kiválthatja egy sampon, egy kondicionáló vagy más hajápoló termék valamely összetevője, de az is, ha túl durván mosod, vagy gyakran formázod a hajadat. Ekcéma esetén a bőröd hidratációja felborul, a felülete érzékenyebb lesz, és olyan dolgok is irritálhatják, amelyek korábban a tested semmilyen felületén nem okoztak gondot. A fejbőrödön jelentkező ekcéma leggyakoribb tünetei a száraz bőr vöröses vagy barnás foltokkal, az intenzív viszketés, amely leginkább éjjel jelentkezik, az érzékeny vagy duzzadt bőr, a folyadékot szivárogtató kis dudorok és a megvastagodott vagy megrepedezett bőrfelület.
Lehet, hogy te is túlzásba viszed a bőröd hidratálását
Lehet, hogy te is túlzásba viszed a bőröd hidratálását
Meglepően sok betegség okozhat viszkető fejbőrt, ezért fontos biztosan tudnod, hogy éppen mivel állsz szemben. Bármilyen tüneted is van, először gondold végig azt, hogy nem kezdtél-e el valamilyen új terméket használni, ami irritálhatja a fejbőrödet. Ha nem találsz semmilyen gyanúra okot adó készítményt, akkor érdemes bőrgyógyászhoz fordulnod. A diagnózis felállítása után több mint valószínű, hogy valamilyen, a fejbőröd viszketését csillapító kenőcsöt fogsz kapni, és érdemes lesz újratervezni a hajmosási szokásaidat és azoknak gyakoriságát.
Törekedj arra, hogy lehetőleg ne moss minden nap hajat, csak ha már valóban úgy látod, hogy szükséges. Bármilyen panasz jelentkezik a fejbőrödön, érdemes kímélő és hidratáló hajápolási készítményekre, samponokra váltanod. Ami még fontos, hogy hajmosáshoz ne forró vizet, hanem nagyjából szobahőmérsékletűt használj. Bármilyen kezelésbe is kezdesz bele azonban, ha a fejbőrödön jelentkező ekcéma már komoly tüneteket mutat, akkor mindenképp fordulj bőrgyógyászhoz.