A fiatal bőr kulcsa: ismerd meg a retinolt bőrgyógyász segítségével!
Még a sztár-összetevőnek hívott, népszerű bőrápoló hatóanyagok között is kiemelkedő helyen van, használatáról még van mit tanulnunk. A retinol sokoldalú fegyver, amely méltán érdemelte ki hírnevét, így érdemes mélyebbre ásni a témában.
Ezeket láttad már?
Ha manapság ránctalanító terméket keresünk, nem tudjuk megkerülni a retinolt, hiszen az otthoni arcápolásban egyedülálló hatékonysága. Alkalmazása azonban nem annyira egyszerű, mint egy egyszerű hidratáló krémé, az eredmények azonban szemmel láthatóak, nem véletlen, hogy a tudatos bőrápolás hívei rajonganak érte. Arról, hogy pontosan mi is a retinol, mit tud és hogyan használhatjuk okosan, Dr Gyöngyösi Nóra PhD bőrgyógyász, kozmetológus szakorvossal a L'Oréal Paris szakértőjével beszélgettünk.
A fiatal bőr kulcsa
Bár már minden bőrápolással kapcsolatos platformon ódákat zengenek róla, elsőként érdemes tisztázni, miről is van szó pontosan, és miért érdemes foglalkozni ezzel az összetevővel. „A retinol az A-vitamin egyik leghatékonyabb formája, aktív anti-aging hatóanyag, mely a bőr feszességét, simaságát, egyenletességét fokozza, és a ráncok mélységét csökkenti. Mindezt úgy, hogy serkenti a bőr saját kollagéntermelését, és antioxidáns hatása révén lassítja a meglévő kollagén lebontását. Ezen kívül pedig felgyorsítja a bőr legfelső rétegének megújulását.” - mondta a szakértő.
Sokoldalú fegyver
Bár a retinol ránctalanító nagyágyúként robbant be a köztudatba, más területeken is megtapasztalhatjuk jótékony hatásait. Nem csoda, hogy a hatóanyag elözönlötte az üzletek polcait, és persze a Tiktokot is, ahol sorra készülnek a retinolt istenítő videók. A rengeteg tartalom között bőrgyógyászok tanácsaira és útmutatásaira is akadhatunk, de mindig ügyeljünk arra, hogy sokszor téves információk is áradnak a közösségi média világában!
„A pigmentfoltokat halványítja, így akár a napozás okozta, akár a hegek következtében kialakult pigmentfoltokra vagy májfoltokra is kedvező hatású. Emellett szabályozza a faggyútermelést, ezáltal a pattanásokra is jótékony, kissé szárító hatással bír. Nem véletlen, hogy az akne helyi kezelésénél alkalmazott receptköteles krémek egy része is tartalmaz valamilyen retinolszármazékot.” - meséli Nóra.
Érzékeny téma
Könnyen gondolhatjuk, hogy ha a retinol szinte minden problémánkra megoldást nyújt, akkor ide vele azonnal, minden mennyiségben. Lassan a testtel! Ugyan sokféle bőrtípusnak és bőrproblémára is jó, nem szabad megfeledkezni arról, hogy könnyedén irritációt okozhat. A több nem mindig eredményezi a jobb és gyorsabb eredményt, ha meggondolatlanok vagyunk, akár hetekre tönkre tehetjük arcbőrünket, és erre a szakértő is felhívja a figyelmet.
Óvatosan kell bevezetni a napi bőrápolási rutinunkba, vagyis fokozatosan kell hozzászoktatni a használatához a bőrünket. Ez a mindennapi gyakorlatban azt jelenti, hogy egyre gyakrabban és egyre nagyobb mennyiséget használhatunk belőle.
Nóra arra is felhívta a figyelmet, hogy míg 25-30 év felett érdemes elkezdeni az alkalmazását, az érzékenységre különösen oda kell figyelni. „Bőrbetegség, kifejezetten érzékeny bőr vagy például rozacea esetén mindenképpen kérjük ki a bőrgyógyászunk véleményét, vajon ajánlott-e bevezetni a retinolt és ha igen, akkor ennek az ő esetében mi a pontos módja.“
A szabály az szabály
A retinol veszélyeire nem elrettentésként hívjuk fel a figyelmet, de annak érdekében, hogy a várt eredményt kapjuk meg, fontos néhány alapszabályt betartani. A szakértő a következőket javasolja:
- A retinolt mindig este használjuk, a megfelelő arctisztítást követően.
- Az első héten egy alkalommal, a következő héten már kétszer, aztán másnaponta, majd a negyedik héttől - ha nincs kellemetlen reakció - minden este használható.
- A felvitelt követően pár perccel még a megszokott hidratáló krémet felkenhetjük az arcunkra.
- Reggelente fényvédőt mindig kell használni utána!
Ráadásul önmagában még az sem elég, ha megbizonyosodtunk róla, hogy megfelelően és körültekintően alkalmazzuk a retinolt. Arra is oda kell figyelnünk, hogy jól illeszkedjen arcápolási rutinunkba. „Ne használjuk együtt más intenzív hámlasztóval a túlzó irritáció elkerülése érdekében, illetve egy időben csak egy új hatóanyagot vezessünk be a napi bőrápolási rutinunkba! Az antioxidánsok, a C-vitamin, a niacinamid például fokozhatja a hatását - a kombinációkat viszont csak azok próbálják ki, akik a bőrápolásban már jártasabbak!” - mondja Nóra.
Találd meg az igazit!
Megtanultuk a leckét, hogy a retinol a barátunk, ha óvatosan bánunk vele, már csak egy dolog maradt hátra: a végtelennek tűnő termékkínálatból kiválasztani a nekünk megfelelő darabot. Hogy könnyítsen a feladaton, Nóra elmesélte, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni vásárláskor.
„Ne válasszunk túl magas koncentrációjú retinolt, a 0,1-0,2 százalékos hatóanyag tartalom tökéletes. Fontos viszont, hogy megbízható, megfelelően stabilizált retinolt tartalmazzon a krémünk, hiszen a retinol instabil összetevő, amely levegő és fény hatására gyorsan lebomlik. Sötét színű, pumpás vagy tégelyes kiszerelés a legjobb, amikor egy mozdulatunkkal csupán egy adaghoz jutunk hozzá, így azzal a mennyiséggel érintkezik a bőrünk, amit azonnal fel is használunk. Ha megfelelő környezetben, szobahőmérsékleten tároljuk a terméket és megfelelően használjuk, általában fél évig megőrizhető a hatékonysága.”
Glam-tipp: Azok a csomagolások, amelyek minden alkalommal csak egy használatra elegendő terméket adagolnak, nem csupán a hatékonyság és frissesség megőrzése miatt praktikusak, de sokkal higiénikusabbak is. Ha a arcápolód klasszikus, tégelyes kiszerelésű, ne az ujjaddal vedd ki a terméket, használj inkább spatulát, hogy megőrizd a krém tisztaságát!
Emlékeztető!
Sokszor leírtuk már, és ezután is megtesszük: a fényvédő az év minden napján elengedhetetlen függetlenül attól, használunk-e retinolt vagy különféle hámlasztókat. „A fényvédő használatát szerencsére egyre természetesebbnek tekintjük, nem csak nyáron, de egész évben. A retinol rendszeres használatával a bőrünk legfelső rétege gyorsabban újul meg, így különösen fontos reggelente a megfelelő arctisztítást követően a fényvédő használata.” - figyelmeztet a szakértő.