10 tipp a gyönyörű bőrért, ha már mindent kipróbáltál, de semmi sem segített
Kozmetikusról kozmetikusra jársz, beveted a szépségápolás nagyágyúit, s már a bőrgyógyászon is túl vagy? Ha folyamatos küzdelemben állsz a pattanásokkal, aknéval, netán a rosaceával, úgy érdemes egy pillanatra megállni és átértékelni a bőrápolási rutinod: tippjeink rávilágítanak arra, miket célszerű átgondolni vagy épp beszerezni a többszöri, sikertelen próbálkozások után annak érdekében, hogy elérd az ideális, egészséges és ragyogó bőrt.
Ezeket láttad már?
Pattanás, akné, rosacea, gyulladás, fájdalom. Csak néhány, a leggyakoribb bőrproblémák közül, amelyek (bármennyire bagatellnek tűnik is, de) jócskán megnehezíthetik az életünket mind fizikailag, mind mentálisan. Az egészséges, ragyogó bőr állapotának elérése ugyanis nem egyszerű folyamat, s az állandó problémák olyan kétségbeesett intézkedésekhez vezethetnek, mint például a bőrápolási termékek gyakori cseréje vagy túlzott használata, az étkezési napló vezetése, hogy a DIY maszkok folyamatos váltogatását ne is említsük. Ha úgy érzed, már semmi nem segít, úgy érdemes visszatérni az alapokhoz! Összegyűjtöttük neked azokat a tudnivalókat, amelyek befolyásolhatják a bőr egészségét: kezdve a legfontosabb életmódtényezőkkel, a hatásos termékeken át egészen a szakértők által javasolt, követendő szabályokig.
Vegyél vissza a szigorú bőrápolási rutinból!
A közösségimédia-oldalakon csak úgy hemzsegnek a tökéletes bőrű emberek, így könnyen kétségbe eshetünk, ha saját bőrünk állapota nem felel meg az ideálisnak. Ez a felfogás túlbonyolított bőrápolási rutinhoz vezethet: Dr. Emma Craythorne, a OneWelbeck Skin Health and Allergy bőrgyógyász tanácsadója szerint az egyik leggyakoribb hiba, hogy az emberek „nem ismerik a saját bőrtípusukat, így gyakran nem megfelelő összetevőket használnak, vagy túl sok terméket alkalmaznak, hogy kompenzálják a tudatlanságukat.”
Craythorne szerint azonban kulcsfontosságú lehet az egyszerű megközelítés, mint mondja: „A legjobb bőrápolási rutin az, amely következetesen foglalkozik bizonyos bőrproblémákkal. Akkor tesszük bőrünkkel a legjobbat, ha legalább egy bőrcikluson, azaz 6-8 héten keresztül ismételjük az adott kezelést egy olyan visszafogott rutin keretében, amely nem jár túl sok termék durva, egyidejű használatával.”
Lefekvés előtt tisztítsd meg az arcod. Duplán!
A második tippet mostanra nem kell bemutatni: soha ne aludj el úgy, hogy ki vagy sminkelve! „A bőr alapos megtisztítása mindig prioritás kell, hogy legyen,” – véli Niamh Ryan, az Ella&Jo Cosmetics szakértője. „Viszont érdemes tudni, hogy lefekvés előtt minimum kétszer érdemes megtisztítani a bőrünket: míg az első kör eltávolítja a sminket és a napi szennyeződéseket, addig a második magát a bőrt fogja megtisztítani” – állítja a szakember. „Azokon a napokon, amikor sminkelünk, használjunk olaj alapú lemosót, a többi napon pedig arclemosó tejjel tegyük tisztává bőrünket!” – teszi hozzá.
Hámlassz gyakran, de ne vidd túlzásba!
„A hámlasztás segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, felszabadítja a pórusokat, lehetővé teszi a bőrápoló termékek jobb behatolását, valamint egészségesebbé és ragyogóbbá teszi a bőrt” – mondja Dr. Sophie Shotter, az Illuminate Skin Clinic alapítója.
Hamar tönkretehetjük a bőr védőfunkcióját: a szakemberek szerint a bőrpír, a szárazság, az égés, a hámlás és a pattanások mind a túlzott hámlasztás jelei lehetnek. Ennek érdekében hetente csak két-három alkalommal nyúlj kémiai hámlasztókhoz, de fizikai hámlasztókat is csak maximum heti két alkalommal használj! Ha épp kémiai hámlasztót keresel, úgy érdemes kipróbálnod a Bioderma Sébium Night peel névre hallgató, glikolsav hatóanyaggal rendelkező termékét, amely bevethető a zsíros bőr túlzott faggyútermelésének szabályozására, de aknék és pigmentfoltok ellen is rendkívül hatásos.
Erősítsd meg a bőröd védelmét!
„Bőrünk testünk első védelmi vonala, amely megóv minket az olyan környezeti hatásoktól, mint például a szennyeződések, baktériumok és egyéb, irritáló anyagok, miközben megakadályozza a bőr nedvességvesztését is” – magyarázza Dr. Alexis Granite, a CeraVe bőrgyógyász tanácsadója. A szakember szerint a megszakadt védőréteggel rendelkező bőr kiszáradhat, valamint hámlás, irritáció és vörösség is felléphet az adott területen, mindemellett a bőrünk hajlamosabb lehet a pattanásokra és gyulladásra is. Az egységes, egészséges, bőr megőrzése érdekében a bőrgyógyász ceramidokat, glicerint és hialuronsavat tartalmazó hidratálókat ajánl figyelmünkbe.
A védelem persze nemcsak a hidratáláson múlik, érdemes az olyan apróságokra is figyelni, mint például a telefon kijelzőjének gyakori tisztítása: a smink és az olaj ugyanis felhalmozódhatnak a képernyőn, s amikor az arcodhoz fogod a telefont, ezekkel együtt baktériumokat is bejuttathatsz a pórusaidba, ami eltömődéshez vezet. Tisztítsd gyakran a kijelződ antibakteriális törlőkendővel!
Ugyanez érvényes a sminkecsetekre is: akárcsak a kijelző, úgy az ecsetek is táptalajt adhatnak a baktériumoknak, ezért érdemes azokat rendszeresen tisztítani, hogy megszabaduljunk a portól, szennyeződésekről, olajoktól, sminkmaradványoktól és az elhalt hámsejtektől.
Glam-tipp: próbáld ki a MAC Brush Cleanser névre hallgató ecsettisztítóját, amely méretes kiszerelése miatt akár fél évig is sminkkészleted részét képezheti!
Nincs nyomkodás!
Noha nagyon csábító, a szakértők szerint érdemes elkerülni a pattanások nyomkodását. Hogy miért? „A pattanások kinyomkodása ronthat az egyébként is gyulladt bőr állapotán, egyúttal növelhetjük vele a hegesedés kockázatát is, mindemellett baktériumokat juttathatunk a bőrbe” – javasolja Dr. Ifeoma Ejikeme, az Adonia Medical Clinic igazgatója. A szakember szerint érdemesebb egy csepp szalicilsav-, vagy benzol-peroxidot tartalmazó terméket (így például pattanás elleni tapaszt) helyezni az érintett területre, mivel ezek a hatóanyagok segíthetnek a pórusok összehúzásában, bizonyítottan csökkentik a pattanásokat okozó baktériumok mennyiségét, egyúttal elősegítik a bőrsejtek cseréjét.
Hasonló a helyzet az arc „fogdosásával” is: a kezünkről ugyanis rengeteg szennyeződés, olaj és baktérium kerülhet az arcunkra. Csak akkor nyúlj a bőrödhöz, amikor épp tiszta a kezed!
Viselj fényvédőt minden nap!
A fényvédelem fontosságáról nem lehet eleget beszélni. „Ez ugyanis létfontosságú a bőr egészségének megőrzéséhez és a bőröregedés jeleinek, így például a pigmentfoltok, finom vonalak és ráncok megelőzéséhez” – mutat rá Dr. Alexis Granite. A már elérhető kínálatnak köszönhetően minden eddiginél könnyebben találhatunk olyan terméket, amely tökéletesen illeszkedik a bőrünkhöz, amivel kapcsolatban érdemes megfogadni Dr. Ejikeme tanácsát: „Használjunk minden nap széles spektrumú, legalább 30-as SPF-védelemmel ellátott fényvédőt, még felhős napokon is!”
Ismerkedj meg a C-Vitaminnal!
Dr. Maryam Zamani sebész szerint érdemes beiktatunk a bőrápolási rutinunkba egy C-vitamin tartalmú bőrápolót, mivel az bizonyítottan serkenti a kollagénszintézist, egyúttal segít csökkenteni az oxidatív károsodásokat és a pigmentáció csökkentésével tisztább bőrtónus hozható létre általa.
Ügyelj az életmódodra és a környezetedre is!
Egy bőrápolási dilemma kapcsán előbb-utóbb előkerülnek az életmódbeli tényezők is, hiszen a kettő elválaszthatatlanul összefügg. A szakemberek szerint „ugyan még mindig folyik a vita a diéta és az akne kapcsolatáról, már van néhány bizonyíték arra, hogy a magas glikémiás értékű élelmiszerek miatt gyorsan megugrik a vércukorszint, ami gyulladást és fokozott olajtermelést okozhat, ezzel pedig súlyosbíthatják a már meglévő pattanások állapotát” – állítja Dr. Alexis Granite.
A finomított cukrokon kívül számos egyéb életmódbeli tényező is befolyásolhatja a bőr egészségét, így étrendünk, környezetünk és érzelmi jólétünk is kiütközhet a bőrünkön. „A nagy mennyiségű folyadékbevitel, a vérkeringést fokozó rendszeres testmozgás, az egészséges olajokban (például omega-3 zsírsavakban), vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étrend mind fontos szerepet játszhatnak, és segítenek elkerülni a bőr kiszáradását és gyulladását, valamint megelőzik a bőrgyulladások, így például az akne és a rosacea fellángolását” – állítja Granite.
Kérj tanácsot a profiktól!
A leggyakoribb bőrproblémák okának azonosítása és a legjobb kezelési mód megállapítása érdekében érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. „Az általános szabály az, ha több mint tíz hete próbálkozunk vény nélkül kapható kezelésekkel eredmény nélkül, akkor valószínűleg orvosi segítségre lesz szükség a probléma megoldásához.” – mondja Dr. Stefanie Williams, a londoni Eudelo bőrklinika alapítója. Akkor se ijedjünk meg, ha a bőrgyógyász vényköteles krémeket és szükség esetén tablettákat ír fel! Dr. Williams szerint nyugodtan használjuk e kettő kombinációját, hiszen „a kezelésekben szerzett, széleskörű tapasztalatainkból tudjuk, hogy a legtöbb esetben sokkal jobban reagál a szervezet a vényköteles termékek kombinációjára.”
Légy gyengéd önmagadhoz!
A pattanások elleni állandó küzdelem borzasztóan fárasztó lehet, különösen annak tudatában, hogy a stressz is a kiváltó okok között szerepel: ez pedig könnyen ördögi körré fajulhat. „Fontos, hogy tudjuk: nem vagyunk egyedül! Vannak szakemberek, akik képesek segíteni a problémáinkon és léteznek elismert kezelések, amelyekkel azok hatékonyan kezelhetők” – zárja le a témát Dr. Emma Craythrone.