Ilyen lesz a parfüm 2050-ben a szakértő szerint
Különleges kampánnyal hívja fel a figyelmet a környezet védelmének elhanyagolására a Douglas Zólyomi Zsolt parfümőrrel karöltve. Az Eau de Parfum 2050 megmutatja, milyen illatjegyekből fog állni röpke negyed évszázad múlva egy parfüm, az illatminta kipróbálása pedig egyenesen meghökkentő tapasztalat volt.
Ezeket láttad már?
Egy új parfüm bevezetése mindig új izgalmakat rejt magában, a parfümőrök sokszor évekig tartó kísérletei alapján akár már egy-egy illatjegy mennyiségének használata is egészen újfajta tapasztalásokat adhat. Nem könnyű megtalálni a tökéletes parfümöt, hiszen fontos, hogy a természetből nyert alapanyagok végeredményben illeszkedjenek a személyiség jegyeihez.
A klímaváltozás hatásai azonban mára olyan méreteket öltenek, hogy kedvenc illataink alapjául szolgáló növények, gyümölcsök és fűszerek könnyedén eltűnhetnek akár néhány évtizeden belül. Ezen elgondolás mentén alkotta meg közösen a Douglas és Zólyomi Zsolt az Eau de Parfum 2050 illatot, amely megmutatja, milyen parfümökre számíthatunk néhány évtizeden belül.
Hatalmas a felelősség
Ma már senki számára nem kérdés, hogy a szépségipar az egyik legszennyezőbb gazdasági ágazat az egész világon, ezért hatalmas felelősség nyomja a piaci szereplők vállát. Az Eau de Parfum 2050 illatminta arra hívja fel a figyelmet, hogy az illatok legjelentősebb összetevői hamarosan eltűnhetnek, ugyanis a szívjegyek, a fejjegyek és az alapjegyek is hiányoznak belőle - aki kipróbálja, a saját bőrén érzékelheti a környezetváltozás hatásait.
Szakértői szemmel
Zólyomi Zsolt, Magyarország legismertebb parfümőre és illatszakértője Versaillesban végezte el a parfümkészítés világhírű francia mesterkurzusát, az ISIPCA Fragrance Academyt, azóta pedig személyre szólóan a megrendelő bőrére komponált parfümöket alkot, valamint nemzetközi megbízásokra készít parfümkreációkat.
Zsolt most a DOUGLAS csapatával közösen arra hívja fel a figyelmet, hogy a biodiverzitás csökkenése és éghajlatváltozás miatt rohamos mértékben kipusztuló növényfajok mennyire fontos szerepet játszanak a szépségiparban, ezen belül pedig a parfümkészítésben is.
„Fontos tudni, hogy egy parfüm összetétele iszonyúan komplex, több száz alkotóelemből is állhat, melyeknek egyre csekélyebb részét lehet földünkön természetes forrásból megszerezni. A parfümökhöz használt alapanyagok termesztése kicsit hasonlít a bortermeléshez. A természet évről évre változik, így a termelők igyekeznek jó előre tervezni, minél pontosabban meghatározni, hogyan tudják biztosítani az adott termékekhez nagy mennyiségben és kiváló minőségben a szükséges alapanyagokat.
Ha ez a tervezés olyan nehezítő tényezőkkel találkozik, mint az ellátási, környezeti vagy akár társadalmi problémák, akkor a parfümkészítők felfedező módba kapcsolnak, és nem ritkán akár egy teljes kontinenssel elmozdítják a termelés központját. De egy ilyen földrajzi elmozgatás hosszútávú elköteleződés és nagyon alapos fenntarthatósági célokat szem előtt tartó tudatosságot igényel” - meséli Zólyomi Zsolt.
A parfümőr szerint „a fenntarthatóság egyébként hihetetlenül fontossá vált az én szakterületemen is, az idén Genfben megrendezésre kerülő World Perfumery Congress témáinak nagy része ezt a problémát járja körbe, tehát elmondható, hogy a parfümgyártás igencsak komolyan foglalkozik a bolygó megóvásával.”