Így lesz garantáltan vonzó a bőröd nyáron is
Irány a part, napozásra fel! Ki ne szeretne elnyújtózni a melengető sugarak alatt? Már néhány perc is szinte felvillanyozza a tested, a lelkedről nem is beszélve. Arra azonban vigyázz, hogy ne tegyél kárt a bőrödben.
Ezeket láttad már?
Hamarosan itt a Sziget Fesztivál, amelynek közeledtével jó ha felkészülsz, hogyan érdemes védekezni az egész napos tűző nap ellen. A hidratálás mellett ne feledkezz meg a bőröd ápolásáról és fényvédelméről sem!
- A bőrradír csodákra képes. Nyaralás előtt garantálja a friss, sima bőrfelületet, ami szebben barnul majd, nyaralás után pedig segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, így lesz egységes tónusú a bőröd. Tengerparton nyaralsz? A nedves-sós homok csodákra képes, így érdemes ezzel egyszer alaposan, de kíméletesen átmasszírozni a bőröd, majd lezuhanyozni és hidratálókrémmel bekenni. A rendszeres radírozás abban is segíthet, hogy megelőzd a szőrszálak benövését epilálás után.
- Napozz okosan! Délelőtt 11 előtt és délután 4 után gyengébb az UV sugárzás, így ha napozni, barnulni szeretnél, ezeket az időszakokat részesítsd előnyben. Ne vedd biztosra, hogy borult időben nem lehet leégni. Ilyenkor is nézd meg inkább az UV-index előrejelzést a met.hu/idojaras/humanmeteorologia oldalon.
- A naptejet folyamatosan pótolni kell a bőrödön, ugyanis nem csak az úszás és a törölközés szedi le a bőrről a védőréteget, hanem a matrac, a pléd vagy a nyugágy is, amin fekszel. Ha nem szereted a krémes érzetet vagy amúgy is zsírosodásra hajlamos a bőröd, akkor válassz olyan krémeket, amelyek matt hatást, száraz érzést garantálnak.
- Napozás előtt már húsz perccel érdemes bekenni a bőröd a naptejjel, hogy beszívódhasson. Ilyenkor inkább mellőzd a parfümök és a sminkszerek használatát, minél „natúrabban” fekszel ki napozni, annál jobb! Ne hagyd ki a hónalj körüli részeket, a lábfejet és más érzékeny pontokat sem!
- Tudtad, hogy a fejbőr is nagyon könnyen leéghet? Egy jól szellőző kalappal ezt teljesen kivédheted. A szemkörnyéket egy nagy napszemüveggel, a vállakat pedig egy könnyű pamutkendővel óvhatod még pluszban.
- A száraz bőr szintén könnyen megpirul, ezért ne feledd: a napi rendszerességű testápolózás épp olyan fontos, mint a naptejhasználat.
- Az arcodon a bőr vékonyabb és érzékenyebb is, mint a tested többi részén. Ezért oda kenj speciális, arcra kifejlesztett naptejet, akkor is, ha nem a strandra indulsz, hanem csak leugrasz a közeli boltba.
- Vannak olyan szituációk, amikor nem is gondolnád, hogy szükséges valamilyen napozószer használata. Ilyen lehet például a szabadban sportolás, a szombati piacozás, vagy épp egy rövid kis kávézás a barátnőddel, a kedvenc helyetek teraszán…
- A szakemberek azt mondják, hogy egy flakon naptejet ideális esetben akkor is elhasználsz nyáron, ha nem utazol több hétre vízpartra nyaralni. A mindennapos fényvédelem rendkívül fontos.
- Homoklepergető, vízálló, mattító, spray formátumú, illatmentes, napallergiás bőrre való – szerencsére manapság már annyiféle napvédő termék létezik, hogy nagyon könnyen megtalálhatod a kedvenceidet.
A szakértő válaszol
Dr. Csitos Ágnes bőrgyógyászt, a La Roche-Posay szakértőjét kérdeztük a témában.
Melyik faktorszámú naptej lesz számunkra a megfelelő?
A naptej kiválasztásánál több szempontot kell figyelembe vennünk. Egyrészt, hogy milyen bőrtípusba tartozunk, végzünk-e szabadtéri munkát már kora tavasztól, vagy csak nyár közepén szabadulunk ki az irodából a tengerpartra, illetve azt is, hogy milyen jellegű pihenést tervezünk. Befolyásolja a választást, hogy lazulás vagy aktív sport szerepel-e a nyári terveinkben. Fontos tudni továbbá, hogy a gyermekkori napégések magas rizikót jelentenek a későbbi melanoma kialakulása szempontjából, ezért tizennyolc éves kor alatt mindenképpen a magas faktorszámú fényvédők alkalmazása javasolt. Esztétikai megfontolásból, a fogamzásgátlót szedő nők, a kismamák, illetve a pigmentfoltok kialakulására hajlamos bőrűek szintén válasszanak erősebb krémeket! Fontos kiemelni azt, hogy kisbabákat fényvédőkrémmel se napoztassunk!
Milyen gyógyszerek, kozmetikumok fokozhatják a bőrünk fényérzékenységét?
A teljesség igénye nélkül számos antibiotikum, az A-vitamin-sav-származékok, a magas vérnyomás kezelésére alkalmazott vízhajtók felerősíthetik a napfény hatását. A kozmetikumok közül a pattanásos (akne) bőr kezelésére használt készítmények nagy része, illetve a hámlasztók okozhatnak nem várt meglepetéseket…
Igaz, hogy árnyékban is le lehet égni?
Rövid a válaszom: igaz. Hasznos dolog az UV-index követése, mert hazánkban a 6-7-es érték már erős sugárzást jelent, ilyenkor árnyékban is fontos a fényvédők használata. Ezenfelül szükséges még pár alapszabály betartása. 11 és 15 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk napon. Védjük a bőrünk fényvédő krémmel, azonban ne feledkezzünk el szemünk és hajas fejbőrünk védelméről sem. Amennyiben tartósan szabadban kell tartózkodnunk, lehetőleg fehér (fényvisszaverő) pólót, inget viseljünk!