Így szabadulj meg a mitesszerektől biztonságosan és hatékonyan a szakértő szerint
Kevés idegesítőbb dolgot tudunk elképzelni a mitesszereknél, ráadásul ha egy megjelenik az arcunkon, szépen sorban követi száz másik. A szakértők óva intenek attól, hogy nekiálljunk kinyomkodni őket; az általuk ajánlott módszerekkel sokkal jobban járunk.
Ezeket láttad már?
Ha évek óta harcolsz a mitesszerek ellen, valószínűleg még mindig nem találtad meg a probléma gyökerét. Az interneten keringő rengeteg, sok esetben téves információ legalább 99 százalékát kipróbáltad már, és talán olyan termékeket is használtál, amik ahelyett, hogy javítottak volna a bőröd állapotán, inkább súlyosbították a problémát. Ami biztos, hogy a durva, erős szemcséjű radír nem fogja lekoptatni őket, sőt, még kárt is tesz a bőröd legfelsőbb rétegében. A méltán híres bőrgyógyász, Dr. Anjali Mahto az angol Glamourral osztotta meg hosszú évek alatt szerzett tudását arról, hogyan alakulnak ki a mitesszerek, és miképp tudunk búcsút inteni nekik. Lássuk is!
Mik azok a mitesszerek?
A mitesszerek egész éven át problémát jelenthetnek, de a hideg beköszöntével azok bőrén is előbukkanhat néhány, akik alapból nem küzdenek velük. A téli időszakban a bőr gyakran elveszíti a benne található természetes lipideket, szárazzá és irritáltá válik, amit úgy tud kompenzálni, hogy túltermeli a faggyút, a megnövekedett faggyútermelődés pedig a mitesszerek melegágyaként szolgál. Az év meleg időszakában pedig a bőr megújulási folyamata lassul, az arcon felgyülemlett felesleges faggyú és az elhalt hámsejtek keveréke eltömíti a pórusokat - és lám, meg is született a mitesszer! Ezekre a körülményekre még egy lapáttal ráteszünk, amennyiben a nehéz sminket (például magas fedésű alapozót, korrektort), vagy nagyon gazdag textúrájú, olajos bőrápolókat használunk indokolatlan gyakorisággal, illetve, ha nem tisztítjuk le maradéktalanul az arcbőrt a nap végén.
Az egyik legelterjedtebb tévhit a mitesszerekről, hogy a szennyeződések színezik őket feketére, pedig ez nem igaz. A szakértő elmondása alapján „a mitesszerek azért feketék, mert a pórusokban található faggyú oxidálódik. Ez okozza a fekete színt, nem a szennyeződések" - teszi hozzá Dr. Anjali. Az orr környéke van a leginkább kitéve a problémának, mert az arc ezen területén jóval több pórus található, és intenzívebb az olajtermelődés is.
A legjobb bőrápolási rutin, amit követhetsz
„Számtalan lehetőség van, amiket felhasználhatsz a mitesszerekkel szemben, a probléma gyökere mindig ugyanaz marad, mégpedig hogy egyszerűen túl sok olajat termel az arcbőr" - mondja a szakértő. „Ez egy természetes körforgás, ezért akármilyen kezelésnek veted alá a bőröd, a mitesszerek újra és újra vissza fognak jönni." Ez azt jelenti, hogy a kulcsszó a bőrápolási rutinban a folytonosság és a kitartás lesz.
„Az exfoliálás eltávolítja a legfelső elhalt hámréteget; ez az első lépés, amit tehetsz a bőrödért" - javasolja Dr. Anjali. Amennyiben nem érzékeny a bőröd, próbálkozhatsz bőrradírral is, de csak nagyon óvatosan, és egy héten maximum egyszer. Arra azonban vigyázz, hogy ne a durva szemcséset válassz, mert az arc bőre rendkívül érzékeny a fizikai hámlasztásra.
Még jobb, ha a kémiai hámlasztás mellett döntesz. A bőrgyógyász szerint „a kémiai hámlasztók kíméletesebbek, ugyanis nem dörzsölöd, hanem vegyi anyagokkal feloldod a faggyúban letapadt hámréteget. Ehhez használhatsz AHA vagy BHA savakat, ilyenek például a glikolsav, a tejsav vagy a szalicilsav." A BHA képes lejutni a pórusokba, és segít megszabadulni a feleslegesen felgyülemlett faggyútól.
A retinol nem csak a ráncok kezelésénél hasznos, mivel felgyorsítja a bőrsejtek megújulását, felveszi a harcot az eltömődött pórusokkal is.
Így csinálják a profik
Mint már említettük, a nyomkodás sajnos nem opció! Ha nekiesünk otthon, nem fertőtlenített kézzel vagy eszközökkel, úgy a bőrünket nem készítjük elő megfelelően, így felsérthetjük és bacilusok tömkelegét tesszük rá. Minden esetben érdemes kozmetikushoz vagy bőrgyógyászhoz fordulni, akik szakszerűen eltávolítják a makacs mitesszereket. Ilyenkor általában első lépésben fellazítják a bőrt gőzzel, és az ujjpárnák segítségével nyomják ki finoman az összegyűlt, oxidálódott faggyút. Ezen felül nem árt az étkezésre is nagyobb figyelmet fordítani. A vércukor -és az inzulinszint szabályozása jótékony hatással van a bőrre, most egy ideig kerüld a cukros ételeket és figyeld meg, történik-e változás! Bevethetsz természetes gyulladáscsökkentőket is, mint például az Omega 3, ami a legmagasabb arányban a lazacban, a heringben és a szardellában van. A stressz ugyanolyan veszélyforrás, a bőr állapotán is megmutatkozik, azonban a B2 vitamin tartalmú ételek segíthetnek a kísérő jelek csökkentésében.