Minden, amit tudnod kell az életmódodnak a szépségedre gyakorolt hatásáról
A szépségápolás kétségtelenül belülről kezdődik, és most kivételesen nem csak a pozitív tulajdonságaidra gondolunk. Bár a kozmetikumok erejét nem érdemes alábecsülni, életmódunk és táplálkozásunk is nagyban befolyásolja megjelenésünket.
Ezeket láttad már?
Vannak ugyan olyan általános elvek, amelyek mindannyiunk számára megfontolandók, nem létezik olyan étrend és életmód, ami mindenki számára egyformán hatásos és célravezető. A divatdiéták korát éljük, de ne feledkezzünk meg arról, hogy ahányan vagyunk, annyifélék vagyunk, ez a táplálkozás terén sincs másként. Az életmódunk szépségre gyakorolt hatásáról Pőcz Réka személyi és rehabilitációs edzőt, funkcionális táplálkozási tanácsadót kérdeztük.
KEZDD BELÜLRŐL!
Nagyon fontos a változatos, kiegyensúlyozott étkezés, amely tartalmaz fehérjét, zsiradékot és szénhidrátot is. A makrotápanyagok hármasa elengedhetetlen az egészségünk, de még a szép és ragyogó bőrünk, hajunk és körmünk miatt is. Réka javaslata, hogy használjunk minőségi alapanyagokat főzéskor, illetve kerüljük az ízfokozókat, a színezékeket és a tartósítószereket. Fűszerezéshez válasszunk például inkább szárított zöldségeket, mert sok előre elkészített fűszerkeverék tartalmaz adalékanyagot. A mesterséges édesítőszerek károsabbak lehetnek, mint maga a cukor, helyettük elsősorban sztíviát, eritritet vagy glicint érdemes használni. Rengeteg késztermék tartalmaz szója-, glutén- és tejszármazékot – ezek mind hozzájárulnak a szervezetünk egyensúlyi állapotának felborulásához, ezért is jó döntés, ha saját magunk készítjük el ételeinket friss alapanyagokból.
KERÜLD EL A BAJT!
Azt, hogy egyes élelmiszerek milyen hatással vannak ránk, örökölt genetikai információink döntik el, azonban vannak olyan ételek, amelyeket jobb, ha elkerülünk. Ezek rossz hatással vannak szervezetünkre, veszélyeztetik a természetes egyensúlyt, az ideális testsúlyt, a szép bőrt, az egészséget, valamint a magas sejtvitalitást. Szükséges kiemelni, hogy a nem megfelelő mennyiségű vízfogyasztás is negatívan befolyásolja az ízületeinket, a belső szerveinket, az emésztésünket, az anyagcserénket, de még a bőrünk állapotát is. A kávé, csokoládé, tea túlzásba vitt fogyasztása hajhullást eredményezhet, ezért érdemes ezekkel mértéket tartani. Az állati eredetű tej és tejtermékek gyulladást, ezáltal akár hajhullást és bőrproblémákat okoznak a szervezetben, így ezeket érdemes növényi eredetűre cserélni.
MOZGÁSRA FEL!
A problémák hátterében azonban nemcsak az étkezés, de a stresszel, megfelelési kényszerrel terhelt mindennapjaink is állhatnak. Rendszeres mozgással szép, tónusos testet tudhatunk majd magunkénak, ez azonban nem az egyetlen érv a sport mellett. A testedzés befolyásolja az anyagcserét, az alvásminőséget, az izzadsággal távozik a felhalmozódott méreganyagok egy része a szervezetből. Hatására számos pozitív folyamat indul be testünkben és lelkünkben. Az életmódváltás nem csupán a tudatos táplálkozás és a mozgásról szól, gondolatvilágunkat is érdemes megvizsgálnunk. „Minden mindennel összefügg – egy fantasztikus rendszerként működünk. Amilyen impulzusokat adunk testünknek és szervezetünknek, mind visszaköszönnek külső jegyeinkben.”