Fehér, apró dudorok az arcbőr felszínén - Mik azok a miliák, és mihez kezdj velük?
Lehet, hogy nevén nevezve még nem hallottál róluk, de biztosan láttad már őket. Elgondolkoztál már azon, hogy vajon miért nem tűnnek el hosszú idő után sem maguktól ezek a fehér, bőr felszínén lévő dudorok? Nagy valószínűséggel nem aknéval van dolgod, hanem az úgynevezett milia jelent meg a bőrödön.
Ezeket láttad már?
Leggyakrabban a szemkörnyék esik a milia áldozatául, de a tested legkülönfélébb területein is felfedezheted ezeket az apró, múlni nem akaró felszíni dudorokat. Valójában ezek a fehér pöttyök teljesen ártalmatlanok, előfordulhat, hogy hónapokig, akár évekig ott vannak az arcodon, viszont esztétikailag zavaróak lehetnek, főleg, ha a méretük miatt már mások számára is feltűnőek. Az angol GLAMOUR szakértők segítségével fejest ugrott a miliák témakörébe, akik elárulták, mit lehet tenni, ha valaki egyszer és mindenkorra szeretne megszabadulni tőlük.
Mik azok a miliák?
A miliák kicsi fehér, vagy sárgás ciszták, amelyek keratinból képződnek a bőr felületén. „A keratin egy olyan fehérje, amely a bőr legkülső rétegében található, és ahol az elhalt hámsejtek vagy a felgyülemlett faggyú találkozik vele, ott képződnek a miliák" - osztja meg tudását a Soni Clinic alapítója, Dr. Ash Soni, plasztikai sebész. „Általában arra számíthatunk, hogy a szem környékén, kisebb csoportosulásokban jelennek meg, de előfordulhatnak az orrtőnél, és az ajkak vonalában is" - teszi hozzá Spirithoula Koukoufikis, a Skinfluencer vezető kozmetikusa.
A cisztáktól és a különféle foltok más változataitól eltérően a miliák teljesen váratlanul jelenhetnek meg. A zsírosabb bőrtípusúaknál a fokozott faggyútermelődés miatt nagyobb esély van rá, míg a száraz bőrnél kevesebb a valószínűsége, hogy ilyen problémával találjuk szembe magunkat az arcunkon. Csecsemőkortól elkezdve egészen idős korig, nemtől függetlenül bárki találkozhat miliákkal, és Spirithoula szerint „az évekig tartó, krónikus napsugárzás okozta bőrelváltozások elősegítik a kialakulásukat, ami megint csak jó okot ad arra, hogy egész éven át fényvédő terméket használjunk."
Így vértezd fel a bőröd ellenük
Ha tudod magadról, hogy hajlamos vagy rá, már többször is találkoztál vele, és újra felbukkan egy pötty, elképzelhető, hogy nem a számodra megfelelő hidratálókrémet vagy szemkörnyék ápolót használod. „Miliát okozhat vagy súlyosbíthat nehezebb textúrájú, nem megfelelő arckrém rendszeres használata, ami már kezdetben eltömíti a pórusokat" - mondja Lesley. „A nem komedogén termékek megakadályozhatják, hogy az elhalt hámsejtek lerakódjanak" - erősíti meg ebben Spirithoula. A második dolog, amit otthon megtehetsz, hogy rendszeresen fényvédőt használsz - ez azt jelenti, hogy télen és nyáron is! A harmadik pedig, hogy legalább egy héten egyszer leradírozod a bőröd, természetesen a szemkörnyéket kihagyva! Az egész arcodnál viszont segítségedre lehet egy kíméletes hámlasztó, azt azonban ne felejtsd el, hogy az optimális termékek száz százalékban nem nyújtanak garanciát arra, hogy a problémád teljes mértékben meg fog szűnni.
A Bioderma arclemosó gélje gyengéden tisztítja a bőrt, mégis hatékonyan távolítja el a szennyeződéseket és a felgyülemlett faggyút, ráadásul még a szemkörnyéked is tolerálni fogja. Viszlát, eltömődött pórusok!
Fényvédő választásnál kulcsszó a könnyű állag! Plusz pont, ha új generációs, sokrétű védelemmel ellátott, bőr- és környezetbarát.
Régóta nagy kedvencünk, szuperkönnyű és mégis gazdagon táplál, nem véletlen, hogy nők ezreinél ott lapul a fürdőszoba polcán az Advanced Night Repair szemkörnyék ápolója. Estére és reggelre is használhatod, hidratál, felveszi a harcot a sötét karikák ellen, szembeszáll a ráncokkal... Kell ennél több?
SEMMIKÉPP ne csináld otthon!
Amikor nincs más megoldás, az eltávolítás következik. Szeretnénk még egyszer leszögezni: NE nyomkodd és NE piszkáld, mert nagyon veszélyes, és sokkal komolyabb fertőzéseket szerezhetsz. „A miliák eltávolításához szakemberre van szükség, különösen, ha a szemhéjon vagy a szem közelében helyezkednek el” – figyelmeztet Lesley. „Ne próbáld meg otthon, saját magadnak kivitelezni a dolgot, menj el egy bőrgyógyászati vagy esztétikai klinikára - a szakemberek tisztában vannak a helyes metódussal!" Az eltávolításuk steril körülmények között, a következőképp zajlik: