Szokatlanul sok hajszál a lefolyóban a hajmosás után? Szakértő segít a fiatalkori hajhullás ellen
Nagyon ijesztő tud lenni, amikor hajmosás után egy csomó hajat halászol ki a fürdőkád vagy zuhanyzó lefolyójából. Az embert rögtön elfogja az a bizonyos hátborzongató érzés, és ilyen vagy ehhez hasonló gondolatok kavaroghatnak a fejében: "mi lesz, ha kihullik az összes hajam?" Nos, ez a kínos felismerés bármelyik életszakaszban bekövetkezhet, és nem kizárt, hogy valamilyen belülről fakadó probléma a kiváltó ok. Ha már tudod, mi idézi elő, rövid időn belül megszűnhet a fiatalkori hajhullás.
Ezeket láttad már?
Azt gondolnánk elsőre, hogy a fiatalkori hajhullás a férfiak kiváltsága, pedig a nők elég magas hányada ugyanúgy szenved ettől a problémától. Lehet, hogy veled is előfordult már , hogy egy méretes hajcsomót szedtél ki magad után a zuhanyzóból, aztán amikor kifésülted a hajad, legalább ugyanennyinek ítélted meg a sörték között maradt szálakat. Az utolsó csepp a pohárban, amikor a szokásosnál eggyel többször tudod megcsavarni a hajgumit a hajadban: ettől a pillanattól kezdve elkönyvelted magadban, hogy a meseszerű, dús hajkoronádnak annyi. Ne ijedj meg, nem vagy egyedül, és egy kis utánajárással jó esetben el fog múlni, csak rá kell jönnöd, mitől hullik intenzívebben a hajad. Megkérdeztük a Doktor24 bőrgyógyász szakorvosát, Dr. Kóti Zsuzsa Reginát mit tegyünk, ha a saját bőrünkön tapasztaljuk a problémát.
Meglátszik kívül, ha nincs rend belül
Mondják, hogy a szem a lélek tükre - hasonlóképp a bőr, a haj, a körmök állapota a különböző betegségeket, hiányosságokat tükrözheti. Lehet, hogy sehol nem érzel fájdalmat, és más tüneted nincs, így a szervezeted csak ezen az úton jelzi, hogy eljött az ideje valamiféle változtatásnak. A szakértő szerint leggyakrabban két esetben tapasztalható a fiatalkori hajhullás kialakulása. "A fiatalkori hajhullásnak számos oka lehet. Az egyik leggyakrabban a pubertáskorban végbemenő hormonális változásokkal hozható összefüggésbe, ilyenkor a megemelkedett tesztoszteron termelés miatt megfigyelhető, hogy több hajszál hullik ki a megszokottnál." - mondja Zsuzsa.
"Semmiképp nem vehetjük félvállról, ha intenzívebb hajhullást tapasztalunk, ugyanis sok esetben valamilyen háttérben meghúzódó betegség okozza, mint például a pajzsmirigy betegségei, cukorbetegség, inzulinrezisztencia vagy akár a policisztás ovárium szindróma" - figyelmeztet a szakértő. Amennyiben tényleg drasztikus mennyiség marad a hajkefénkben, vagy a kezünkben, azonnal forduljunk orvoshoz. "Kivizsgálás után rögtön kiderül, ha valamilyen betegségről van szó, így annak kezelésével nagy valószínűséggel a hajhullást tekintve is rövid időn belül javulás várható."
Ép testben ép lélek, vagy fordítva?
Nem éppen átlagos egy két évet tudhatunk magunk mögött, a stresszfaktorok száma jócskán megsokszorozódott. Hallottál már arról, hogy a hirtelen bekövetkezett, traumatikus állapot akár rövid időn belüli őszülést is eredményezhet? Ugyanígy megmutatkozhatnak a stresszhatások másképpen is a hajon, a bőrgyógyász szerint "pszichés okok és stressz is indukálhat hajhullást". Ilyenkor a hajszálak sokkal nagyobb része, mint normális állapotban a hajszál életének utolsó fázisába kerül, ami az úgynevezett telogén szakasz. Ezután szinte futótűzként terjedő hajveszteségre lehet számítani.
Mit mutat a mérleg?
Ebben az életszakaszban gyakran előfordul, hogy nem vagyunk megelégedve azzal, amit a tükörben látunk. A világ legnagyobb dilemmájának tűnik, ha nem férünk bele a tavaly még hordott, kedvenc nadrágunkba, ezért hajlamosak vagyunk a végletekig is elmenni. "Az egyoldalú étkezés, szigorú diéta tartása ebben az életkorban különösen jellemző, a hirtelen testsúlyváltozás pedig könnyen hajhulláshoz vezethet, mert a test nem ugyanazokhoz a tápanyagokhoz jut hozzá, mint korábban." Radikális esetekben a testképzavar nagyobb mértéket is ölt, ami miatt kialakulhatnak az "étkezési zavarok, mint például bulimia, anorexia, mint a hajvesztés elsőszámú kiváltó tényezői."
Tiszta fejbőr, egészséges haj
A fejbőr tisztasága meghatározó jelentőséggel bír a haj állapotát illetően. Amennyiben tudod, hogy hogyan kell a hajtípusodnak megfelelően hajat mosni, és mi az az ápolási rutin, amire szüksége van, máris elősegítheted a haj egészséges növekedését. Viszont ha ez a folyamat nem megfelelő módon és kellő gyakorisággal zajlik, a szennyeződések nem engedik szellőzni a fejbőrt, amiből akár még különféle fertőzések is keletkezhetnek. "A hajas fejbőrt érintő betegségek palettája széles, a másik talán legjellemzőbb komplikáció a gombás megbetegedések következtében figyelhető meg." - magyarázza a szakorvos.
Leghasznosabb segítséged egy szakértő lesz
Ha úgy érzed, mindent jól csináltál, a probléma mégis fennáll, okvetlenül keress fel egy orvost, aki a helyzet felmérése után további vizsgálatokra irányíthat. Zsuzsa javaslata szerint "krónikus hajhullás esetén fontos, hogy mihamarabb orvoshoz forduljunk, hiszen jelző tünete lehet számtalan betegségnek, kóros állapotnak, hiányállapotnak. A szakemberek nem csak a célzott terápia, hanem a problémának megfelelő hajápolási termékek kiválasztásban is segítségünkre lehetnek."