12 fényvédő, amire megéri beruházni idén nyáron

2024. május 13.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Felületes szinten minden fényvédő feladata ugyanaz: minimalizálni a bőr napfénynek való kitettségét, ezáltal csökkenteni a fénykárosodás jeleit - többek között a sötét foltok és a finom ráncok kialakulását -, valamint a bőrrák kockázatát. Ezen túlmenően azonban számos különbség van közöttük.

A legjobb nyári fényvédők, bőröd egészségéért és védelméért
Íme, a legjobb nyári fényvédők, bőröd egészségéért és védelméért
Fotó: shutterstock/glamour szerkesztés

A bőr fényvédelmére sokáig úgy tekintettünk, mint mindennapi arcápolásunk rutinszerű, kihagyhatatlan lépésére. Az elmúlt pár évben azonban a fényvédő új vonzerővel bír az innovatív, modern formuláknak köszönhetően. Ezek a termékek ma már megkerülve a legnagyobb hátrányokat - például az elkenhetetlen fehér textúrát, a zavaró illatot, vagy hogy foltot hagy ruhánkon - ehelyett eleganciát, finom, áttetsző és súlytalan érzést biztosítanak, sőt, még tápláló összetevőkkel is megjutalmaznak, amiért szorgalmasan és rendszeresen használjuk őket.

Hogy az arcápolásunk ne váljon egy unalmas pár perces napi rutinná, és valóban élvezni tudjuk a magunkkal - és bőrünk ápolásával - töltött időt, mutatjuk a legfinomabb formulákat a nyárra.

Hogyan működik a fényvédő?

A fényvédők kétféleképpen működnek.

A kémiai fényvédő: elnyeli a káros sugarakat, mielőtt azok behatolnának a bőrbe, éppen ezért érdemes legalább 15 perccel azelőtt alkalmazni, hogy elhagynád a lakást, mert a krémnek időre van szüksége ahhoz, hogy beszívódjon.

A fizikai fényvédő: ásványi anyagokat, például cink-oxidot és titán-dioxidot tartalmaz, hogy ezekkel védje a bőrt a káros UV-sugaraktól. Ez a típusú készítmény egy védőréteget hoz létre a bőrfelszínen, amely visszaveri a káros sugarakat.

Ezen túlmenően pedig különbözhetnek a védelem szintjében, a kiegészítő előnyeiben, sőt még abban is, hogy a test mely területét hivatottak védeni.

Nem vicc, tényleg a férfiak ihlették a legújabb pirosító trendet, és csodásan néz ki!

Kémiai vs. fizikai fényvédő? Így válassz!

A kémiai fényvédők használata általában sokkal élvezetesebb, ezek jobbára könnyebb textúrák, nem hagynak fehér foltot az arcon, jobb érzés bemasszírozni a bőrbe, valamint gyorsabb felszívódással bírnak - azonban például az érzékeny bőrnek nem a kedvence. Az olyan gyulladásos bőrbetegségekben szenvedőknél, mint a rosacea és az ekcéma, hozzájárulhatnak a bőrpírhoz és az irritációhoz, így szenzitív bőrtípusokra nem ajánljuk.

Kémiai vagy fizikai fényvédő? Tudd meg, melyik mit tud!
Fotó: Shutterstock

Mivel a fizikai fényvédők nem szívódnak fel, hanem a bőrfelszínen maradva képeznek fizikai gátat, biztonságosnak tekinthetők, kevésbé valószínű, hogy bőrirritációt vagy bőrkiütéseket okoznak. És bár, ha visszatekintünk időben, voltak hátrányai - például, hogy nehezebben keverhetőek más kozmetikumokkal vagy kevésbé ellenállóak a vízzel szemben -, az évek során sokat fejlesztették ezeket a formulákat.

Legfontosabb tudnivalók az SPF-ről

Az SPF a Sun Protection Factor rövidítése, ami azt jelenti, hogy a fényvédő krém mennyi ideig védi a bőrt az UV-sugaraktól. Minél magasabb az SPF, annál hosszabb ideig tart a védelem, fontos azonban hangsúlyozni, hogy a magasabb SPF értékű termékek nem feltétlenül védik jobban a bőrt az alacsonyabb faktorszámnál.

Az SPF szám pusztán azt mutatja meg, hogy mennyi idő alatt éghetsz le a napozást követően naptejjel, szemben azzal, ha egyáltalán nem viselsz védelmet. Egy példa: ha 10 percet tudsz a napon tölteni anélkül, hogy leégnél, akkor egy SPF10-es fényvédő faktorszámú krém ezt az önvédelmi időt tízzel megszorozza, ami 100 percnek felel meg.

Ezekkel a fényvédőkkel készülj a nyárra:


Galéria

2024.05.13.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 1 minute, 52 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:52
01:52
 

Ez is érdekelhet

Miért nem elég a self-care, amit az Instagram mutat?

glamour plusz ikon Miért nem elég a self-care, amit az Instagram mutat?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? PMS-típus szerint mutatjuk, mi segíthet (x)

A hormonok irányítják a hangulatodat? PMS-típus szerint mutatjuk, mi segíthet (x)

5 dolog, amit tudnod kell, ha PCOS-ed van és hullik a hajad (x)

5 dolog, amit tudnod kell, ha PCOS-ed van és hullik a hajad (x)

7 aranyat érő tanács, ha végre jól akarsz aludni (x)

7 aranyat érő tanács, ha végre jól akarsz aludni (x)