Fel a fejjel: minden a korpás fejbőrről egy helyen
Pontosan tudjuk, hogy mennyire irritáló problémát jelent, ha fejbőrünk nincs éppen jó passzban. A korpásodás bárkinél előfordulhat, és nagyon zavaró, megkeserítheti a mindennapjainkat.
Ezeket láttad már?
A heves viszketést vakarás, azt sebesedés, mindezt pedig még súlyosabb tünetek kísérik. Olyan ez, mint egy ördögi kör. Ahelyett, hogy sapka alatt rejtegetnéd a fejed búbját, tegyél érte, hogy amilyen hamar csak lehet, megoldást találj a fennálló tünetekre! Dr. Mohilla Eszter bőrgyógyász, az Elysia Laser Clinic kozmetológus szakorvosa és a Vichy szakértője minden kérdésedet megválaszolja!
Mik lehetnek a korpásodás legfőbb okai? A sapkaszezon rosszabbra fordíthatja a helyzetet?
A fejbőr korpázó hámlását egy Malassezia furfur nevű sarjadzó gomba túlzott elszaporodása okozza. A szó szoros értelmében nem tekinthető valódi fertőzésnek, ugyanis ez a gomba kis számban része a fejbőr saját mikroflórájának. Problémát akkor okoz, mikor túlzottan elszaporodik. Ezt elősegítheti a túlzott izzadás, fülledt, meleg klíma, sportolás, fokozott faggyútermelődés, de dús hajú egyéneknél is gyakran előforduló probléma, mivel a fejbőr kevésbé tud szellőzni. A sapkaszezon szintén a ronthat a helyzeten a fenti okok miatt.
Milyen típusait különböztetjük meg? Örökölhető az érzékeny fejbőr?
A leggyakoribb, amivel a praxisomban találkozom, az a zsíros korpásodás, ez a túlzott faggyútermelésre hajlamos pácienseknél fordul elő, és sokszor nem csak a fejbőrön, hanem az arc bőrén is megfigyelhető, különösen az orrszárnyak tövében, a szemöldök vonalában, a homlok-fejbőr határán. Létezik úgynevezett száraz korpásodás is, ilyenkor a fejbőr inkább érzékeny, irritált. Atópiás ekcémás egyének fejbőre szintén lehet érzékeny, viszkető, hámló. Az erre való hajlam örökletes, de a zsíros korpásodás esetén is szerepet játszanak alkati tényezők.
Meg lehet egyáltalán teljes mértékben szabadulni tőle?
Tekintve, hogy a fejbőrön normál körülmények között is előforduló gomba túlzott elszaporodásáról, alkati tényezőkről van szó, a korpásodásra hajlamos egyéneknél nagy az esély a tünetek visszatérésére. Inkább a provokáló faktorok kiküszöbölése, a fejbőr időről időre való kúraszerű kezelése segíthet, úgy mondanám, hogy karbantartható a probléma.
Milyen módszerekhez folyamodhatunk? Érdemes lehet felkeresni egy bőrgyógyászt?
A haj rövidre vágása, a fejbőr állapotának megfelelő samponok rendszeres használata, illetve vaskosabb felrakódások esetén hámlasztó hatóanyagokat is tartalmazó samponok segíthetnek. Léteznek a piacon gyulladáscsökkentő ként, illetve gomba ellenes összetevőket tartalmazó készítmények is. Fokozott izzadás, sportolás esetén szükség lehet gyakoribb hajmosásra, azonban a fejbőr túlzott kiszárítását el kell kerülni. Ha a fentiek nem segítenek, érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki az állapotnak megfelelő vényköteles helyi, vagy akár belsőleg alkalmazandó gyógyszeres kezelést javasolhat. Fontos elkülöníteni a banális korpásodást egyéb, fejbőrt érintő gyulladással és vaskos hámlással, esetenként heves viszketéssel járó kórképektől is, mint például a pikkelysömör, amely szintén örökletes tényezőkön alapul, és rendszerint csak bőrgyógyász segítségével kezelhető hatékonyan.
Tudjuk, hogy nem egyszerű, de ezekre fontos, hogy odafigyelj!
- Bármennyire is viszket, ne vakargasd! Keress inkább nyugtató összetevőket tartalmazó sampont!
- Kerüld a fejbőr túlzott kiszárítását! Az illatosított kozmetikumok, a forrólevegős szárítás, vagy a túlzásba vitt szárazsampon használat ronthatnak a helyzeten!
- Figyelj a táplálkozásodra! A magas glikémiás indexű ételek fogyasztása fokozza a faggyútermelődést, ezáltal a zsíros korpásodást.
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2021. márciusi számában jelent meg.
Mutatjuk a mi kedvenc termékeinket: