Szakértő árulja el, hogyan növelheted hatékonyan a bőröd kollagénszintjét
Meg lehet-e oldani azt a bizonyos problémát, amikor a kollagén elkezd fogyni a szervezetünkből? Az igazság az, hogy ahogy öregszünk, sajnos egyre inkább búcsút kell mondanunk a megszokott fiatalkori kollagénraktáraknak. Megkérdeztünk egy szakértőt, mit tehetünk annak érdekében, hogy növelhessük bőrünk kollagénszintjét.
Ezeket láttad már?
Mint szinte minden területen, itt is igaz a mondás, miszerint a megelőzés jobb, mint a gyógyítás. Minél inkább meg tudjuk gátolni a kollagén lebomlását, annál jobban fog bőrünk boldogulni az idő előrehaladtával. Mivel ez a kérdéskör rengeteg nőt foglalkoztat, szerettünk volna egy bőrgyógyász segítségével tiszta vizet önteni a pohárba, és alaposan kivesézni, mi az, amit érdemes tudnod a bőröd és a kollagén kapcsolódásáról. Dr. Melegh Éva Patrícia, a V23 Private Clinic szakorvosa volt segítségünkre.
Mi is az a kollagén?
A kollagén szót az utóbbi időben már mindenki ismeri. Bármelyik drogériában, szépségszalonban, vagy edzőteremben felfigyelhetünk egy olyan beszélgetésre, amelyben a kollagénről van szó. De tudjuk, hogy pontosan miről is beszélünk ilyenkor? „A kollagén az emberi szervezetben legnagyobb arányban előforduló fehérje. Megtalálható a bőrben, ízületekben, izmokban, minden kötőszövetben. Több, mint 25 féle kollagén molekulát ismerünk, melyek egymástól kisebb-nagyobb mértékben különböznek. A leggyakoribb és a bőrben is meghatározó az ún. 1. típusú kollagén.” – mondja a szakorvos.
Ahhoz, hogy még mélyebbre ássunk, megkérdeztük, pontosan mi is befolyásolja a kollagén termelését. „A kollagént az ún. fibroblasztok termelik aminosavakból, a fehérjék építő elemeiből. Az idő előrehaladtával csökken a bőrben a fibroblasztok száma és aktivitása, így részben kevesebb kollagén termelődik, másrészt a kollagén felépítése is változik, könnyebben töredezik, veszít rugalmasságából, szilárdságából, lazábban helyezkedik el a bőrben.” – folytatja a doktornő.
Meglepő adatok
A bőrgyógyász szerint „ez a folyamat 20 éves korban kezdődik, és bár lassan halad, de végül az öregedés jellegzetes jeleihez vezet, mint a ráncok kialakulása és a száraz, megereszkedett bőr.” – folytatja a szakértő.
Érdekes tény azonban, hogy nemcsak az idő múlása hozza létre ezeket a változásokat, mi magunk is gyorsítjuk bőrünk öregedését. „A kollagén termelését csökkenti többek közt a napozás, a dohányzás, a kevés alvás, az alkohol fogyasztás, valamint a sok finomított cukor fogyasztása is. A kollagén molekula gazdag glicin, hidroxyprolin és prolin aminosavban, ezért az egészséges táplálkozás elengedhetetlen feltétele a megfelelő kollagén termelésnek."
„Felszívódási zavarban, elégtelen táplálkozás esetén előfordulhat, hogy nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű aminosav a kollagén termeléséhez, ami a bőr idő előtti ráncosodásához, megereszkedéséhez vezethet.” - fejti ki részletesen Éva. Ezeknek az információknak a tudatában érdemes kifejezetten odafigyelnünk az egészséges táplálkozásra, és nemcsak az általános egészségünk, de a szépségünk érdekében egyaránt.
Hogyan növelhetjük a kollagénszintünket?
A már fentebb említettek szerint általánosságban elmondható, hogy egészséges, változatos táplálkozással biztosítani tudjuk a megfelelő aminosavak és a C- vitamin bevitelét. Azonban a szakértő felhívta valamire a figyelmünket:
„Az utóbbi időben divatba jöttek a kollagén tartalmú táplálék kiegészítők. Ezek a porok, kapszulák, ampullák valójában nem kollagént, hanem annak feldarabolt, hidrolizált szakaszait tartalmazzák. A kollagén ugyanis nagy molekula, ami a bélrendszerből nem tud felszívódni. Az emésztőrendszer a természetes kollagénnel együtt aminosavakra bontja, és innen felszívódva kerül felhasználásra. Elméletileg a bevitt kollagén fokozza a szervezet saját kollagén termelését is, azonban a vizsgálatok eddig ezt nem bizonyították. Azt sem tudjuk mérni, hogy a bevitt kollagén hány százaléka hasznosul valójában, vagy jut el a bőrbe.” - magyarázza a szakorvos.
Ezen felül néhány tévhittel ellentétben újabb szempontra hívja fel a doktornő a figyelmünket: „Miután a kollagén kizárólag állati eredetű, bőrben, csontokban, izmokban található, ezért a vegán kollagén formula sem kollagént tartalmaz, hanem olyan növényi eredetű aminosavakat, amelyekből a szervezet a kollagént felépítheti" – mondja Éva. „Bármilyen táplálékkiegészítőt kizárólag megbízható helyről vásároljunk, ezek általában drágábbak, azonban nagyon nem mindegy, hogy mit fogyasztunk el, vagy mit kenünk a bőrünkre. Ha már kisebb mennyiségű táplálékkiegészítő is emésztési panaszokat okoz, jobb, ha áttérünk másik készítményre” – folytatja.
Csodaszerek a bőr számára
Lényeges tudni, hogy milyen hatóanyagokkal rendelkező termékeket vásároljunk a kívánt hatás elérése érdekében. „Fontos, hogy bőrön keresztül nem tud felszívódni a kollagénmolekula, mivel túl nagy méretű, de a helyileg alkalmazott kollagénes krémek vagy szérumok gátolják a bőrön keresztül történő vízvesztést, valamint erősitik a bőr lipid barrier funkcióját, ezzel védik a bőrt a külső behatásoktól, lassítják a finom ráncok kialakulását, és ragyogóvá varázsolják a bőrt.” – mondja Éva.
„A bőr kollagén szintézisét elősegítik az olyan hatóanyagok, mint a C-vitamin és a retinol, ezeket szérumként vagy krémként alkalmazva növelhetjük a bőr rugalmasságát. Emellett a mikrotűs radiofrekvenciás kezelés, a felszívódó finomszálas kezelés (FTC), hámlasztás és a lézer kezelés szintén elősegíti a kollagéntermelést. Nem utolsó sorban pedig a megfelelő fényvédelem a bőr DNS károsodását akadályozza meg, így megvédi a kollagént, és a bőr nem veszít rugalmasságából, tartásából.” – hangsúlyozza a doktornő.