A bőrápolási baki, ami akár az arcbőrödbe is kerülhet - Szakértő segít, hogyan használd kíméletesen a hámlasztókat
Sokszor biztatunk arra, hogy írd át a szabályokat, de a kémiai hámlasztás világa mindenképpen kivételt képez. Ha nem szeretnél kárt tenni bőrödben, jobb, ha a bőrápolási szakértő tanácsaira hallgatsz, a sérült arcbőr helyreállítása ugyanis sok időbe telhet.
Ezeket láttad már?
Nincs is annál bosszantóbb, mint amikor új bőrápolót vásárolunk annak reményében, hogy helyre jön a bőrünk, ehelyett rosszabb lesz a helyzet. És bár jó ideje hódít a kémiai hámlasztás, mégis sokan beleesünk abba a hibába, hogy túlzásba visszük a dolgot. Hogy elkerülhesd az arcbőr túlhámlasztását, Rácz Judit, kozmetikai vegyész, a Skinsmart és a Geek&Gorgeous megalkotója ad útmutatást. Fogadd meg tanácsait, és szóba sem jöhet a sérült arcbőr!
Lefelé a lejtőn
A hámlasztók csodákra képesek, így amikor bőrproblémáinkra nem kapunk megoldást, elképzelhető, hogy nem a megfelelő terméket, vagy nem a megfelelő módon használjuk. A bőrápolásban azonban az egyik legfontosabb lépés saját bőrünk megismerése és a számára legideálisabb hatóanyagok kiválasztása. „Ha a bőr nem javul, hanem romlik a kémiai hámlasztástól, akkor nagy valószínűséggel nem a bőrünknek megfelelő erősségű és típusú hámlasztót használjuk és túlhámlasztottunk. A legjellemzőbb tünetek a szemmel is látható hámlás, a szokásosnál zsírosabb vagy éppen szárazabb bőr, valamint ha a bőrünk pirosas, irritált, és már bevált kozmetikumok is csípni kezdik. Ilyenkor érdemes félretenni a hámlasztót, és más erős hatóanyagokat is, és egy nyugtató alaprutint követni, amíg a bőr nem regenerálódik.” - javasolja a szakértő.
Egyik napról a másikra
Hétfőn jöhet a retinol, kedden a hidratálásé a főszerep - a TikTok egyik bőrápolási trendje, a Skin Cycling a jegyzetelés és rendszerezés szerelmeseinek kedvez. Egy adott napon egy adott hatóanyagra fókuszál, így próbál meg egy kiegyensúlyozott rutint alkotni. „A Skin Cycling trendi, és nyugodtan ki lehet próbálni, de nem biztos, hogy mindig beválik. A bőrápolás nagyon egyén és bőr függő, és persze a választott termékektől is függ, hogy mi az ideális gyakoriság.” Van ugyanis, ami heti egy-két alkalommal is jól tud működni, mint például egy erősebb AHA hámlasztó. Mitesszeres bőrön viszont egy BHA hámlasztó ilyen gyakorisággal nem tud olyan eredményt hozni, mint napi használattal.
Kísérletezni ér
Még kérdéses, mennyire lesz hosszú életű a trend, a mértékletesség azonban sok hatóanyagnál alapvető fontosságú. „A túlzásba esések elkerülésében mindenképpen segít a Skin Cycling, hasznos lehet, főleg kezdőként. De jó tudni azt is, hogy kevés olyan kutatás van, ami egy hatóanyagot csak heti néhány alkalommal használ és nézi meg a hatását. A retinolról pont van ilyen, és már heti három alkalommal is hatásos. Az ideális beosztás egyéni és a használt termékektől is függ, de például egy a hét első 6 napján felváltva használt hámlasztó és retinoid, majd vasárnap egy hidratáló rutin sok esetben beválhat.” - magyarázza Judit.
A már jól ismert metódus
Bár mostanában kizárólag a kémiai hámlasztásról esik szó, a szemcsés verziótól sem búcsúztunk végleg. Természetesen ezzel is óvatosnak kell lennünk, de hacsak nem kifejezetten érzékeny a bőröd, a szakértő szerint nyugodtan használhatod. Vásárláskor gondolj a környezetedre és válassz olyan arcradírt, ami természetes szemcséket tartalmaz, akár a cukor vagy a kókusz!
A szabály az szabály
A bőrápolásban a szabályok nem korlátoznak, hanem bőröd védelmét és a termékek hatékonyságát segítik elő, így nem érdemes kijátszani őket.
- Mindig olvasd el a termék használati utasítását, és tartsd is be!
- Nézd meg, hogy le kell-e mosni a hámlasztót, és ha igen, mennyi idő után!
- Más fizikai irritációt okozó dologgal egyszerre ne hámlassz, a bőrön "lyukat ejtő" professzionális kezelések (vagy azok otthoni verziója) után pedig főleg ne!