4 szépségmítosz, ami tönkreteszi a hajad és a bőröd
Mindig lehet hallani különféle szépségápolási praktikákról vagy éppen olyan tanácsokról, amelyekkel valójában többet ártasz, mint használnál: egy országos felmérés most lerántja a leplet a legelterjedtebb szépségmítoszokról, amiket jobb, ha messziről elkerülsz.
Ezeket láttad már?
Bizonyára te is hallottál már a különféle, konyhában fellelhető alapanyagokból készült szépségápolási készítményekről, vagy hogy a fényvédelem csak a nyári hónapokban szükséges, esetleg éppen arról, hogy a férfiakra nem vonatkoznak a bőrápolási szabályok? A Revox készített egy országos, reprezentatív kutatást az emberek bőrápolási szokásairól, amit nagyon meglepő eredménnyel zárt.
A férfiak legalább 50 százaléka és a nők ötöde egyáltalán nem törődik a bőrével minden egyes nap. A válaszolók túlnyomó része havi 5000 forint alatt költ bőrápolásra, és legtöbbjük a megelőzésre fordítja a legnagyobb hangsúlyt, hiszen a legnépszerűbb termékek listájának élén a C-Vitamin, kollagén, hialuron, argánolaj és koffein tartalmú bőrápolók állnak. Érdekes adatok, nem igaz? A kutatás során arra is fény derült, hogy melyik a négy legmegtévesztőbb szépségmítosz - figyelj rá, hogy elkerüld őket!
Hatékony hozzávalók
Az egyik legnagyobb tévhit, hogy amit a konyhában találunk és belsőleg elfogyasztunk, az külsőleg ugyanolyan hatékony a bőrünkön. Takács Petra, okleveles mesterkozmetikus szerint „ezek az összetevők alapvetően ételként való fogyasztásra, nem pedig a bőrünk ápolására valók. Továbbá az átlagember nem rendelkezik egy kozmetikum helyes formulázásához szükséges tudással, nincs tisztában például a pH értékek fontosságával (ha valami túl savas, akkor megmarhatja a bőrt), valamint azzal sem, hogy mit meddig lehet használni, mielőtt megromlana.
Ezek a házi szerek tehát inkább károsak, mint hasznosak a bőr számára. Ha az elhalt hámsejtektől szeretnénk megszabadulni, akkor házi bőrradír helyett válasszunk inkább egy kémiai vagy enzimes hámlasztót, ami nem okoz mikrosérüléseket a bőrfelületen. A száraz bőrre való arcpakolás helyett pedig érdemes hialuronsavas szérumokat, illetve megfelelő hidratálókrémeket és növényi olajokat alkalmazni” – tanácsolja.
Nincs nyár, nincs napfény
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a rohamosan változó körülmények felerősítik a káros UV sugarakat, ami különféle bőrbetegségekhez vezethetnek, és felgyorsítják a bőröregedés folyamatait. Ez a veszély már nem csak nyáron fenyeget, ezért elengedhetetlen egy napvédő krém napi alkalmazása - nőknek és férfiaknak egyaránt! „A mindennapi fényvédőhasználat nemcsak hidratálja a bőrünket, de segít megelőzni a nagyon mély ráncokat, pigmentfoltokat, és a bőröd sem hagyja túlságosan megereszkedni” – teszi hozzá a szakértő.
Vágd le és megnő!
Gyakran halljuk azt a mítoszt, hogy a gyakori hajvágás serkenti a haj növekedését - lehet, hogy a hajvégek mindig frissek és egészségesek lesznek, azonban a rendszeres hajvágás nem befolyásolja a növekedést. „A hajunk ugyanis a tőtől, vagyis fejbőrünkből nő, nem pedig a hajvégeknél, így a fejbőr megfelelő ápolásával serkenthetjük a növekedést. A szárazabb fejbőrt javasolt hialuronszérummal, a zsírosabbat pedig szalicilsavat tartalmazó készítménnyel kezelni, és a haj típusának megfelelő sampont, balzsamot, pakolást, illetve kiöblítést nem igénylő krémet használni. A hajvégek ápolásakor pedig érdemes hajolajat használni, ami segít a hajszálak és a hajvégek szerkezetének megerősítésében” – erősíti meg a kozmetikus.
Az arcápolás a nőké
Bár szerencsére a férfiak táborából is egyre többen áttértek a tudatos bőrápolók közé, még mindig kevesen vannak tisztában vele, hogy a bőrápolás mindenkire vonatkozik, ugyanis a környezeti hatások (mint például a káros napsugarak, szennyeződések) nem kerülik el a férfiak bőrét sem. „A férfiak arcbőrét is érik és károsítják az UV sugarak, kiszáradhat vagy zsírosodhat a bőrük, és a szemkörnyéken is megjelenhetnek a ráncok. Alapvetően ugyanúgy előfordul mindenféle bőrtípus, valamint bőrprobléma és kísérő tünet a férfiaknál is, mint a nőknél. A különböző krémek és szérumok készítői általában nemtől függetlenül alkotják meg a krémeket és szérumokat, így bárki használhatja őket attól függően, hogy éppen milyen célt szeretne elérni” – jegyzi meg Takács Petra.