Káros bőrápolási szokások a járvány alatt, melyektől ideje megszabadulnod
A koronavírus-járvány kétség kívül az egész világra hatással volt és van mind a mai napig. Talán mostanra eszedbe sem jut, hogy élelmiszer-felhalmozás céljából megrohand a szupermarketeket, és már megbarátkoztál a ténnyel, hogy bizonyos családtagjaiddal és kollégáiddal most a Zoom-on tudod a legközvetlenebbül tartani a kapcsolatot, és sok más, korábban jól bevált szokásod is megváltozott. Gondolj csak bele mondjuk, hogy milyen most a bőrápolási rutinod? A pandémia első hónapjaiban rengeteg szépségszalon bezárt, és egyébként is mind a mai napig biztonságosabb otthon lenni, ezért egyáltalán nem meglepő, ha most a bőröddel is kizárólag te törődsz. Na de mik azok a rossz bőrápolási szokások, amik a pandémia kezdete óta beleivódhattak a bőrápolási rutinodba, és mit tehetsz azért, hogy megszabadulj tőlük?
Ezeket láttad már?
1. A bőrproblémák öndiagnosztizálása
Amikor hirtelen bezártak a szépségszalonok, mindannyiunknak meg kellett tanulnunk otthon kreatívnak lenni és kamatoztatni a saját kozmetikai készségeinket. Az interneten elérhető bőrápolási információáradat egyik mellékhatásaként viszont sokan öndiagnosztizálásba kezdtek, hogy ezek után kezeljék a bőrproblémáikat. Na de mi van akkor, ha rosszul állapítod meg, mi lehet a baja a bőrödnek? Nos, ilyen esetben még csak tetézheted a bajt. Éppen ezért, mielőtt bármibe is belevágnál, érdemes kikérned a kozmetikusod tanácsát, vagy egy online is dolgozó bőrápolási tanácsadóhoz fordulnod. A virtuális konzultációk is rendkívül hatékonyak tudnak lenni, és segítségükkel még az otthonodat sem kell elhagynod ahhoz, hogy megtudd, hogyan érdemes ápolnod a bőrödet.
2. Túl sok bőrápoló használata
Ha úgy érzed, hogy már abszolút belejöttél a bőrápolásba, akkor teljesen természetes, ha elkezdesz új lehetőségek után is nézelődni, amikkel esetleg még szebbé varázsolhatod a bőrödet. A veszély csak az, hogy gyakran nehéz mértékletességet tartani, és talán olyan készítmények is elkezdenek csábítani, amiknek rendkívül erős a hatóanyaguk, és a bőröd nem áll készen arra, hogy használd őket. Ilyenek például a retinol, a nagy mennyiségű C-vitamin vagy a hámlasztó hatású BHA/PHA savak. Ha meggyőződtél róla, hogy a bőrödön segíthetnek ezek a készítmények, akkor sem mindegy, hogy milyen mennyiségben és hányféle szert kezdesz el használni. A bőröd egyáltalán nem élvezi, ha túlterheled, ezért alaposan érdemes megfontolnod, hogy miket és mikor építesz be a bőrápolási rutinodba. Alapszabály, hogy egy napon a bőröd bármely területén kettőnél több hatóanyagot ne használj. Az is fontos, hogy a különböző készítményeket ne keverd össze és ne is rétegezd, hiszen lehet, hogy amik külön segítenek, együtt csak ártanának a bőrödnek. A lényeg, hogy légy mértékletes, és alaposan gondold át, milyen bőrápolót mikor, hol és milyen mennyiségben használsz a testeden.
3. Pattanások nyomogatása
Sokak életében talán mostanság több stressz-faktor van, mint valaha életük során. Ha te is gyakran érzed rosszul magad, vagy szorongsz, az fokozhatja a testedben a kortizoltermelést, ami gyulladást okozhat és a faggyúmirigyek olajtermelését is növelheti, végeredményként pedig könnyen lehet, hogy kellemetlen pattanásokkal kell szembesülnöd. Ha az első reakciód az, hogy a pattanásokat el kell kezdened nyomogatni, akkor ezt máris felejtsd el! A legkisebb mértékben eltúlzott kinyomás, a fertőtlenítés hiánya és az interneten vásárolt pattanáskinyomó eszközök helytelen használata is olyan hegesedést okozhat, ami aztán csak hosszú idő után gyógyul be teljesen. Fontos, hogy tudd, nem minden pattanás alakul ki egyformán, ezért az sem biztos, hogy mindegyiket ki szabad nyomni. Ha már megállapítottad, hogy olyan pattanás van az arcodon, amit kinyomhatsz, akkor előbb mosd meg alaposan az arcodat, törölgesd át meleg borogatással vagy egyszerűen gőzöld az arcodat egy tál forró víz fölött. Ezután moss kezet alaposan, hogy megakadályozd a pórusok szennyeződését. Lehetőleg ne a csupasz ujjaidat használd, hanem vegyél fel egy steril kesztyűt, és abban nyomd ki a pattanást.
4. A kék fény figyelmen kívül hagyása
Most, hogy valószínűleg több időt töltesz a telefonod, a számítógéped vagy éppen a tableted képernyője előtt, mint korábban, különösen érdemes észben tartanod, hogy az ilyen és ehhez hasonló eszközök kék fénye öregítheti a bőrödet. A kibocsátott kék fény károsíthatja a bőrödben található elasztint és kollagént, pigmentváltozást okozhat, és végső soron felgyorsíthatja a bőröd öregedését. Ennek elkerülése érdekében amelyik elektronikus eszközödön csak lehet, használd a kékfényszűrőt, ha pedig telefonálsz, használj fülhallgatót, hogy a mobilod fénye ne közvetlenül az arcodat érje. Az sem árt, ha egy nappali arckrém használatát is beépíted a bőrápolási rutinodba, hiszen így tovább erősítheted a bőröd ellenálló-képességét.
5. A rendszertelen alvás elhanyagolása
A kiegyensúlyozott alvás az egyik legjobb bőrápoló, éppen ezért, ha gyakran kialvatlan vagy és rendszertelenül alszol, abba nem szabad beletörődnöd, hiszen amellett, hogy a közérzetedet is ronthatja, a bőröd állapotára is szemmel láthatóan negatív hatással lehet! Ennek orvoslása érdekében először is, ügyelj arra, hogy lefekvés előtt legalább fél órával kapcsolj ki minden elektronikai eszközt. A telefon, a tévé vagy éppen a tablet kék fénye, amellett hogy öregítheti a bőrödet, felboríthatja a cirkadián ritmust, vagyis a tested természetes alvási/ébrenléti ciklusát. Olvass egy könyvet, főzz egy nyugtató teát például kamillából, rózsából és édesköményből, és lazulj el. Lehetőség szerint este már ne fogyassz nehéz ételeket, a cukros süteményeket, kekszeket és a sós chipseket pedig próbáld meg teljesen kizárni az étkezésedből. Ha még nincs napi rutinod, akkor itt az ideje, hogy kialakítsd. Építs bele olyan dolgokat, amiktől jól érzed magad. Ez lehet bármilyen testmozgás, jóga, meditáció, zenehallgatás, beszélgetés a barátaiddal vagy tánc a kedvenc zenés filmedre – bármi, ami örömet okoz számodra. Ha mindezek sikerülnek, biztos lehetsz benne, hogy kiegyensúlyozottabban fogsz aludni, ami pedig a bőrödre is pozitív hatással lesz.