Így hasznosítsd újra kiürült beauty termékeidet
Kiürült a piperéd? Hogyan tovább? Üvegek, flakonok, kompaktok és megannyi kiürült tubus fordul meg a kezünkben minden évben. Azt viszont meglehetősen kevesen tudjuk, melyikkel mit érdemes kezdenünk.
Ezeket láttad már?
A szelektív hulladékgyűjtés ma már szerencsére nem számít ismeretlen fogalomnak, hiszen akárhol légy, adott számodra a lehetőség. A kérdés csupán az, hogy hajlandó vagy-e élni vele. Ha pedig már megvannak az alapok, vedd górcső alá a pipere gyűjteményed!
SZELEKTÁLJ KÖRÜLTEKINTŐEN!
„Fontos, hogy mindig a hulladéktípusnak megfelelően helyezzük el a már üres flakonokat. Tehát az üveget lehetőleg üveggyűjtőbe, a műanyagot a megfelelő szelektívbe gyűjtsük. Természetesen nem mindegy, hogy milyen típusú az adott műanyag. Amit biztosan dobhatunk a szelektív kukába, az a PP, PET, HDPE, LDPE típusú műanyaghulladék. Amennyiben kombinált csomagolású az adott termék, azaz többféle anyagot is tartalmaz, abban az esetben a kommunális gyűjtőbe kell kerülnie. Természetesen a legkörnyezetbarátabb megoldás az újratölthető kozmetikumok választása, vagy ha saját magunk készítjük el otthon ezeket” – mondja a Humusz Szövetség közösségi programvezetője, Virágh Erika.
TI MONDTÁTOK
Ha már szelektálás, kíváncsiak voltunk, ti mennyire álltok tudatosan a témához. Éppen ezért a @glamourhungary Instagram-oldalunkon feltettünk nektek néhány alapvető kérdést. Lássuk az eredményeket!
Te tudod, mit kell kezdeni a kiürült kozmetikai termékek csomagolásával?
A 179 válaszadóból mindössze 40 szavazott az „igen” opcióra, ezzel szemben viszont 139-en mondtátok, hogy nem vagytok igazán tisztában vele, mit kell kezdeni velük.
Mit csinálsz, ha kiürült a kedvenc piperéd?
Úgy tűnik, legtöbben, azaz 125-en, amit csak tudtok, szelektíven gyűjtötök otthon, 79-en dobjátok ki a kiürült termékeiteket a kommunális szemétgyűjtőbe, míg 24-en visszaviszitek őket az adott márkához, hogy ők hasznosítsák újra.
Ha lennének kihelyezett kozmetikai hulladékgyűjtők az üzletekben, használnád őket?
Valljuk be, a drogériákban és hipermarketekben kihelyezett gyűjtők nagyban megkönnyítenék a dolgunkat, ha üres kozmetikumtartók leadásáról van szó, és ezt a szavazók többsége is így gondolja: 251-en választottátok az „egészen biztosan!” lehetőséget, ezzel szemben mindössze 18-an azt mondtátok, nem valószínű, hogy igénybe vennétek őket.
TE IS TEHETSZ A KEVESEBB HULLADÉK ÉRDEKÉBEN! ÍME NÉHÁNY REMEK TIPP EGYENESEN TŐLETEK!
- Amit tudsz, hasznosíts újra tárolóként vagy dísztárgyként!
- Váltsd le a hagyományos vattakorongot egy mosható alternatívára!
- Válaszd az utántölthető verziókat!
- Ne vásárolj impulzusszerűen! Előbb gondold át, mire van szükséged!
- Próbálj ki csomagolásmentes termékeket!
VILÁGMÁRKÁK A VÁLTOZÁSÉRT
Fantasztikus látni, hogy az elmúlt időszakban egyre több piacvezető márka célkitűzései között szerepel a környezettudatosabb működés. A GARNIER Green Beauty kezdeményezése során 2025-re többek között teljesen karbonsemleges ipari területeket és száz százalékban újrahasznosított csomagolásokat ígér, a KEVIN.MURPHY óceáni hulladékból gyártja flakonjait, a DOVE a száz százalékban újrahasznosított csomagolásokkal és fantasztikus Önbizalom Programjukkal tesz a közösségért, a L’OCCITANE és az AUTHENTIC BEAUTY CONCEPT utántöltő-állomásokkal várja vásárlóit, a KIEHL’S, a LUSH COSMETICS, a THE BODY SHOP és a MAC is olyan vállalatok, amelyek visszaveszik a kiürült kozmetikumok tégelyét, csomagolását, a NIVEA pedig nemrégiben debütált első klímasemleges arckrémével. És a lista természetesen bővül.
A cikk eredetileg a GLAMOUR 2021-22-es őszi-téli Beauty Mellékletében jelent meg.
Szöveg: Szakál Réka