Hogyan kezeljük a zavaró pattanásokat?
A zavaró bőrproblémák nemcsak serdülő korban, hanem a felnőtteknél is megjelenhetnek. Kamaszkorban az emberek 85%-ának pattanásos a bőre, a tünetek 25 éves korra azonban rendszerint elmúlnak. Az erősebb nem képviselőinél erősebbek a tünetek, és hosszabb ideig is küzdenek a pattanásokkal, a nőket viszont sokkal jobban zavarják a test különböző részein megjelenő piros "pöttyök". Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus elmondja, hogyan kezelhető egyszerűen a kínzó bőrprobléma.
Ezeket láttad már?
A felnőtt korban jelentkező pattanások hátterében a genetikán és a faggyútermelés zavarain túl a nagyon gyakran kozmetikumok, gyógyszerek és bizonyos szennyező, külső provokáló tényezők állhatnak. A kínzó tüneteket emellett egyes élelmiszerek, valamint hormonális hatások is okozhatják, a nőknél például gyakran a menstruáció idején jelentkezik a zavaró bőrprobléma. "A pattanásokat gyakran krónikus gyulladás, vagy endokrinológiai megbetegedések provokálják. Terhesség során, a menstruációs ciklushoz kapcsolódóan, illetve fogamzásgátló szedésekor, vagy a szedésének felfüggesztésekor is jelentkezhetnek panaszok" – kezdte Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus, aki szerint különösen felnőtt korban gyakori, hogy a bőrön megjelenő aknés tünetek valamilyen belső ok következtében alakulnak ki.
A kezelési terv felállításánál mindig a fizikai vizsgálat eredménye, valamint a páciens egészségügyi és pszichés állapota a döntő. Alkalmazható helyi kezelés önállóan, vagy kombinációban, ami szükség szerint kiegészíthető belső terápiával is. "Ha a panaszok hátterében a bakteriális gyulladásos jelenségek dominálnak, a villanófény optikai energiájának és a rádiófrekvenciás energia egymást erősítő hatásának köszönhetően tudjuk csökkenteni a faggyúmirigyek aktivitását, és szelektíven tudjuk elpusztítani a problémát okozó baktériumokat" – emelte ki a bőrgyógyász, aki egy hónapon keresztül hetente két kezelést javasol, fenntartó kezeléssel folytatva.
A pattanások kezelésére hatékony és természetes módszer az oxigénfúzió is. "Ilyenkor egy speciális technológia segítségével, a bőr károsodása nélkül 98 %-os tisztaságú oxigénmolekulákat juttatunk a bőrbe. A kezelés növeli a hyaluronsav és a kötőszövet szerkezeti stabilitását, fokozza az érképződést és a hidratáltság mértékét, emellett pedig jelentős gyulladáscsökkentő és faggyútermelést szabályozó hatása is van" – folytatta Dr. Kriston Renáta, aki a hegek eltüntetésére szén-dioxid terápiát javasol.
A pattanások után maradó hegek a felnőttek számára komoly esztétikai problémát jelentenek. "Amennyiben a korábbi elváltozások nyomaként ottmaradó hegek, barnás elszíneződések zavaróak, frakcionális CO2 lézeres kezeléssel végezhetjük el a bőr felületének színbeli és felszínbeli megújítását, a kötőszövet egyidejű megerősítésével" – hangsúlyozta a szakember, aki visszatérő, házi praktikákkal kezelhetetlen panaszok esetén szakorvosi kivizsgálást javasol.