Ez történne a hajaddal, ha egy hónapig nem mosnád meg
Te tudod, mi a haj egészségének titka? Lehet, hogy éppen az ellenkezője, mint amit eddig gondoltál: szakértő árulja el, mi történik, ha egy teljes hónapig nem mosod meg a hajad.
Ezeket láttad már?
Nem újdonság az a feltételezés, hogy ha bizonyos ideig szüneteltetjük a hajmosást, azzal pozitív hatást gyakorolunk a haj egészségére. A TikTokon 'hajtréning' néven terjedő trend már tömegeket vett rá, hogy próbálják egy hónapig elhagyni a tincsek tisztítását, azt ígérve, hogy beindul a haj öntisztulási folyamata. Bőrgyógyászok gyakran tanácsolják, hogy a zsírosodás, korpás fejbőr problémakörére megoldásképp próbáljuk minél tovább húzni a hajmosások között eltelt időt, de vajon mi az igazság? Az amerikai GLAMOUR neves szakértőket kutatott fel, hogy segítsenek eligazodni hajmosás témában.
Mítosz vagy igazság?
A 'hajtréning' névre keresztelt, Tiktokon terjedő trend nem másról szól, mint a fejbőr megedzéséről: az elmélet szerint jót tesz a hajnak és fejbőrnek is, ha hagyjuk elindulni a természetes tisztulási folyamatokat. A #hairtraining hashtag már több, mint 150 milliós megtekintést tudhat magáénak, a legnépszerűbb videókon pedig csodálatos, hosszú hajú lányok számolnak be arról, mennyivel jobb lett a hajszálaik minősége, amióta csak havonta egyszer mosnak hajat. A valóság azonban ennél jóval árnyaltabb.
„A ritka hajmosás valójában a haj típusától és a fejbőr egészségi állapotától függően akár korpásodást, tüszőgyulladást, kellemetlen szagokat és bőrfertőzéseket is okozhat, amelyek végül hajhulláshoz vezethetnek" - mondja Dr. Brendan Camp, a Weill Cornell Medical College klinikai bőrgyógyász adjunktusa. „A kevesebb mosás és a megváltozott higiéniai körülmények hajlamosíthatják a fejbőrt a baktériumok vagy gombák által okozott fertőzésekre” - magyarázza. „Ha a fejbőr bizonyos állapotait nem kezelik, mint például a pikkelysömör vagy a seborrheás dermatitis, előfordulhat, hogy a kialakult gyulladás károsítj a hajat és befolyásolja a hajnövekedést is."
„Ha a fejbőr túlzottan zsírossá válik, vagy korpásodás jelenik meg, az közvetve hozzájárulhat a hajhulláshoz” - teszi hozzá Min Kim, a L’Oréal Professionnel globális nagykövete. Ezekre az okokra visszavezetve a szakértők nem javasolják, hogy a hajmosás ilyen hosszú ideig tartó elhagyásával kísérletezzünk. „Bár lehet, hogy a problémák nem annyira látványosak, mint például az arc esetén, a fejbőrről el nem távolított, felgyülemlett zsír és elhalt hámsejtek keveréke ugyanúgy eltömítheti a pórusokat, mint az arc bőrén vagy a test más területein" - figyelmeztet Dr. Camp.
Min Kim szerint a módszer abban az esetben működhet, ha a zsírosodást szeretnénk csökkenteni. „Egyesek számára előnyös lehet a hajmosás gyakoriságának csökkentése, különösen, ha eddig naponta mostak hajat, de elengedhetetlen az egyéni igények figyelembe vétele.”
Add meg a hajadnak, amire szüksége van!
Tehát, a haj és a hajas fejbőr rendszeres, helyénvaló tisztítása ugyanannyira fontos, ahogy a test többi területén, a dolog lényege csupán annyi, hogy ismerjük a haj- és fejbőrtípusunkat, és azok igényeihez mérten ápoljuk őket. Ha úgy érzed, nem tudod megállapítani, melyik kategóriába tartozol, mindenképp kérd ki a fodrászod véleményét, aki szakszerű tanácsokkal láthat el a hajmosás gyakoriságát illetően is! Ezenfelül fontos, hogy a hajtípusodnak megfelelő samponnal, balzsammal, maszkkal ápold tincseid, hiszen egy rosszul megválasztott készítmény éppen az ellenkezőjét is kiválthatja, mint ami egyébként a cél lenne.