Hajmaszk vs. hajbalzsam: mi a különbség és melyik mire jó?
A hajápolás megfelelő sorrendjének betartása segíthet nekünk abban, hogy a lehető legszebb hajkoronát érjük el. A hajmosások során is létezik számos olyan termék, amelyeket ha beépítünk a rutinunkba, a hajunk fényesebb és egészségesebb lesz. A hajápolás világában gyakran felmerülhet a kérdés: mi a különbség a hajmaszk és a hajbalzsam között?
Ezeket láttad már?
Mindkét termék hozzájárulhat ahhoz, hogy hajunk szebb, élettel telibb legyen, mégis eltér a funkciójuk és a használatuk. Samponozás után logikusnak tűnhet először a kondicionálóhoz nyúlni, ám valójában, ha hajmaszkot is szeretnénk használni, akkor a hajápolás helyes sorrendje: sampon-hajmaszk-kondicionáló/balzsam lesz.
Mélyebb táplálás: hajmaszkok
Amikor samponozás közben a haj kutikulája, azaz a haj legfelső rétege felnyílik, és lehetőséget ad arra, hogy egyes kezelések a hajszálak mélyebb rétegeit megcélozzák. Ilyenkor jönnek képbe a hajmaszkok, ugyanis ezek a készítmények mélyebb ápolást biztosítanak. A termékek összetevői koncentráltabbak, és hosszabb ideig kell őket a hajon hagyni ahhoz, hogy kifejthessék hatásukat. A hajmaszkot érdemes heti egy-két alkalommal használni, attól függően, hogy milyen állapotban van a hajunk. Sérült haj esetén például hetente több alkalommal is bevetheted, de a normál hajtípus is megköszöni a heti egyszeri kezelést.
A hajápolás kulcsszereplői
Bár lényeges különbség nincs a hajbalzsam és a kondicionáló között a funkciójukat tekintve, érdemes a saját hajtípusodhoz megfelelőt választod: a balzsam kicsit sűrűbb állagú termék, ezért előfordulhat, hogy vastagszálú hajra jobban be fog válni. Ezzel szemben a kondicionáló egy kicsit könnyedebb, vizesebb állagú, tehát vékonyszálú hajra ez lehet a megfelelő választás. Ezeknek a készítményeknek a fő feladata a haj külső rétegének, azaz a kutikulának a lezárása.
2025 legyen a hajad éve: íme 6 termék, amit most kedvezményesen beszerezhetsz, és újjászületik tőle a frizurád
A kondicionáló egy védőréteget képez a hajon, ami óvja a hajszálakat az olyan mechanikai károktól, mint a fésülködés, súrlódás (pl. párnán fekve, vagy sapkát viselve), de a gubancolódás, vagy a hő elleni védelmét is fontos kiemelni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy hővédőt nem szükséges alkalmazni hőformázás esetén, ugyanis ez a védelem, amit a kondicionáló nyújt, csak minimális. És bár sokan azt hihetik, hogy a kondicionáló használata elhagyható, a kutatások szerint a hajmosási rutinunk egyik legfontosabb része, hogy hosszú távon is egészséges és fényes legyen a hajunk, valamint egy 2020-as tanulmány arra is rámutatott, hogy a hajbalzsam rendszeres használata segíti a haj mechanikai sérüléseinek csökkentését (például a töredezést).
Hajápolás gyorsan, egyszerűen
Vannak ma már olyan maszkok is a piacon (főleg a professzionális termékek), amelyek mindkét előnyt nyújtják, így elég csupán ilyen esetben hajmaszkot használni, ugyanis ezek tartalmaznak elegendő kondicionáló összetevőt. Illetve rengeteg olyan készítmény is elérhető, amelyeket nem kell kimosni a hajadból, így amennyiben nincs időd egy hosszú hajmosási rutinra, érdemes bevetned ezeket.
A hajápolás helyes sorrendje:
- Sampon: Amennyiben zsíros fejbőrrel rendelkezel, mosd meg kétszer alaposan samponnal a fejbőrödet! Száraz fejbőr esetén pedig elég lehet az egyszeri mosás is.
- Hajmaszk: Hagyd hatni a terméket heti 1-2 alkalommal igény szerint 10 percig a hajvégeken (kb. fül közepétől a hajvégekig kend fel)!
- Kondicionáló: A kondicionálót, hogy megfelelően kifejtse a hatását, törölközőszáraz hajra kell applikálni, és érdemes 2-3 percig hatni hagyni, majd lemosni.
- Hővédő/leave-in termékek/szérumok, majd olaj: Ezután jöhetnek a nem kiöblítendő termékek törölközőszáraz hajra.
