3 dolog, amit kizárt, hogy tudtál a hajkefédről
Ha hajápolásról van szó, általában a legkevesebb figyelmet fordítjuk rá, pedig sok szempontból nagyon is lényeges, milyen hajkefét használunk. Ráadásul a mindennapi fésülködés a haj rendbetartásán kívül más funkciót is betölt, így a hajkefénk tisztán tartása kulcsfontosságú a haj és a fejbőr egészségét nézve.
Ezeket láttad már?
Vékony vagy vastag? Kicsi vagy nagy? Sűrű vagy ritka? Műanyag vagy bambusz? Bizony számos kérdés felvetődhet bennünk, amikor a hajkefék széles választéka előtt találjuk magunkat az üzletben. Elsőre nem is gondolnánk, de a fésülködésnek amellett, hogy rendezetté teszi hajat, más funkciói is vannak. A hajkefe kiválasztásánál van néhány tényező, ami mellett nem mehetünk el: például nagyon nem mindegy, milyen típusú hajjal rendelkezünk. Emellett nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a hajunk és fejbőrünk egészsége szempontjából nagyon fontos, hogy tisztán tartsuk hajkefénket. Jöhet néhány hajmeresztő tény?
Nem csak fésül
Sokunkat megijeszt, amikor kifésüljük a hajunkat, és megszámlálhatatlannak tűnő hajszál marad a fésűben vagy hajkefében, de ez teljesen normális. Egy átlagos ember naponta 50-100 hajszálat is elveszthet, de ezek helyébe folyamatosan újak nőnek. A hajkefe rendszeres használatával pedig elősegíted a haj növekedését, hiszen fésülködés közben a sörték masszírozzák a fejbőrt, így serkentve a vérkeringést, ami az új hajszálak kibukkanását, és a régiek növekedését ösztönzi. Ebben legügyesebb partnered egy bambusz hajkefe lesz, ami lekerekített sörtéivel gyengéden bánik a fejbőrrel.
Ahogy nő egy hajszál, úgy öregszik: a vállaidnál, vagy az alatt lévő hajrétegek akár több évesek is lehetnek. Ahogy mennek előre az időben, mint minden más, a hajszálak is jelentősen veszítenek nedvességtartalmukból, ezért a hajvégek általában szárazabbak. A hajkefe segítségével, még ha nem is látványosan, de eloszlatod a haj egész hosszán a töveknél felgyülemlett faggyút, így természetes módon ápolva a hajszálakat.
Hajhoz illő választás
Mint már korábban írtunk róla, hajmosás szempontjából is nélkülözhetetlen figyelembe venni, milyen típusú a hajad, és nincs ez másképp a hajkeféknél sem. Ha küzdöttél már hajszárazsággal, bizonyára tapasztaltad magadon, hogy nem minden hajkefével ugyanolyan kellemes a kibontás, főleg hajmosás után. Válassz erre a célra egy olyan fésűt, ami sűrű sörtékkel rendelkezik, és azok kellőképpen rugalmasak, így nem tehetsz kárt a hajad szerkezetében!
A természetesen göndör haj tulajdonosai pontosan tudják, mennyire érzékeny és nehezen kezelhető valójában. Minden egyes csavar egy töredezésre hajlamos pontot jelent, ezért a fésülködés során kulcsfontosságú a megfelelő eszköz használata. A göndör hajra tervezett Tangle Teezer hajkefe ideális a rakoncátlan göndör fürtökhöz, a márka viszont kifejezetten nedves hajon való alkalmazást javasol.
Nem csak a göndör hajnál, hanem minden hajtípusnál hasznodra válhat egy kifésülést elősegítő spray, ami amellett, hogy segít a hajad fájdalommentes kibontásában, ápoló összetevőinek köszönhetően élettel telibbé, egészségesebbé varázsolja tincseidet.
Ne feledkezz meg a tisztításról!
Gondolj csak bele! Magától értetődő, hogy amikor sminkecseteket használsz, megtelepednek rajtuk a baktériumok, ha nem tisztítod őket rendszeresen. Nos, ugyanez a helyzet a hajkefékkel is, hiszen ha átfésülöd a hajadra applikált termékeket, a felesleg a hajkefén, és annak párnáján végzi. Az Arizonai Egyetem megdöbbentő kutatása szerint a nem megfelelően tisztított hajkefék magasabb számú baktériumnak adnak otthont, mint például egy kutyatál. Neil Barton, a Barton Hair tulajdonosa és a Goldwell nagykövete szerint „ha nincs megtisztítva a hajkefe, olyan baktériumokat és szennyeződéseket vihetünk fel a fejbőrre, amitől a haj zsírossá, élettelenné válhat." Legrosszabb esetekben különböző fertőződések, bőrirritációk is felléphetnek.
„Látni kell a lényeget, hiszen egy koszos hajkefével a frissen mosott hajra gyakorlatilag visszatesszük a szennyeződéseket és a baktériumokat" - folytatja a szakértő. Neil azt javasolja, hogy legalább hetente háromszor érdemes eltávolítani a összegyűlt hajszálakat a hajkefe sörtéi közül, valamint egyszerűen samponnal megmosni a hajkefét. „Csak úgy, mint a hajnál, a szennyeződések ellen jó fegyver a sampon - áztassuk a hajkefét legalább heti egyszer meleg, samponos vízbe!" - tanácsolja a profi.