Az egyik legnagyobb tévhitet oszlatja el Hajas László mesterfodrász a hajvágásról, lehet, hogy eddig te is rosszul csináltad
Hajas László, a magyar fodrász szakma kiemelkedő alakja, az elmúlt évtizedek alatt rengeteg tapasztalatra tett szert a hajápolás és a hajformázás terén. Legújabb interjújában részletesen beszélt a hajmosás helyes technikájáról, a hajápolási rutin fontosságáról, valamint arról, hogy miként érhetjük el a legjobb eredményeket különböző hajtípusok esetén. Tanácsait követve neked is könnyedén lehet ragyogó és egészséges a hajad!
Ezeket láttad már?
A hajápolás mindannyiunk számára fontos téma, hiszen a hajunk sokat elárul rólunk, és mind azt szeretnénk, hogy egészséges, fényes és ápolt legyen. De mi a helyes hajmosási technika? Hogyan érhetjük el, hogy a hajunk valóban jól ápolt legyen anélkül, hogy károsodna? És mit tehetünk, ha valamilyen problémával küzdünk, mint például a zsíros fejbőr vagy a száraz, töredező hajvégek? Ezeket a kérdéseket jártuk körbe Hajas László mesterfodrásszal.
Így kell hajat mosni
Hajas László elmondása szerint a legelső és egyben nagyon fontos lépés, hogy olyan sampont és hajápoló termékeket válasszunk, amelyek megfelelnek a fejbőrünk és a hajtípusunk igényeinek. „A professzionális termékek használatát ajánlom, mivel ezek erősebb hatással bírnak, ezáltal hatékonyabban tisztítják a fejbőrt" - magyarázza. „Továbbá érdemes a sampont hígítani, így sokkal kevesebb is elég belőle. Az ideális arány 1:4, de ha nem hígítjuk, akkor fontos, hogy először a tenyerünkben oszlassunk el körülbelül 2-3 borsónyi sampont, majd masszírozzuk be a fejbőrbe" - teszi hozzá.
Hajat mosni legalább kétszer kell: az első mosás célja, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket és a lerakódásokat, míg a második mosás a haj és a fejbőr alapos tisztítását biztosítja. Abban az esetben, ha valaki napi rendszerességgel mos hajat, akkor elegendő lehet egyszer is.
Egyénre szabott választás
„A hajápolás akkor válik igazán személyre szabottá, ha figyelembe vesszük a hajunk típusát. Például a zsíros fejbőr és a száraz hajvégek különleges hajápolást igényelnek. Ilyen esetben az intelligens samponok használata ajánlott, amelyek képesek a különböző problémák kezelésére: a zsíros fejbőrt tisztítják, miközben a száraz hajvégeket hidratálják" - hangsúlyozza a mesterfodrász.
Festett vagy szőkített haj esetén is speciális samponokra van szükség, mivel a haj kutikulája a vegyszerek hatására kinyílik, és ezek a samponok segítenek abban, hogy visszazárják és erősítsék a haj szerkezetét. A göndör haj számára is fontos, hogy az ő sajátos igényeit kielégítő hajápolókkal kedveskedjünk neki.
Itt kezdődik a hajápolás
A hajmosást követően fontos és elhanyagolhatatlan lépések következnek, melyek mind a haj szépségét és egészségét szolgálják. A fodrász javaslata szerint kondicionálót vagy hajmaszkot használjunk, attól függően, hogy mit igényel a hajunk. „A kondicionálók inkább a vékonyabb szálú hajra ajánlottak, míg a hajmaszkok a vastagabb, szárazabb hajra ideálisak" - osztja meg velünk Laci.
„A hajápolókat nem szabad a fejbőrre felvinni, csak a haj középső részére és a végére. Ezután fontos, hogy hagyjunk időt a hatóanyagoknak, ilyenkor akár egy ritka fogú fésűvel is át lehet fésülni a hajat, hogy a terméket egyenletesen eloszlassuk. Az extra ápolás érdekében a nedves hajra és a száraz hajra használjunk hajolajokat, például argánolajat" - javasolja Laci.
A hajban maradó ápoló termékek, segítenek hosszan megőrizni a haj hidratáltságát, simaságát és fényét anélkül, hogy kiöblítenénk őket. A hidratálás mellett védik a hajat a környezeti hatásoktól és a sérülésektől. A hővédő spray használata különösen fontos, ha hajszárítót vagy hővel működő hajformázó eszközöket használunk. A nedves hajra felvitt hővédő készítmények védik a hajszálakat a hő okozta károsodástól, csökkentve a törést és a száradást. Ezen kívül segítenek elősegítik a sima, fényes és szöszmentes megjelenést.
A hajvágás körüli tévhitek
Sokan keresnek titkos praktikákat a haj gyorsabb növekedéséhez. A fodrász szerint a haj rendszeres visszavágása azonban, a tévhittel ellentétben, nem gyorsítja meg a növekedést, bár az igaz, hogy a gyakori vágás segíthet megelőzni a töredezést. „Ha a haj töredezik, az látszólag lassíthatja a növekedést, mivel a tincsek folyamatosan letörnek, és optikailag úgy tűnhet, hogy a haj nem nő” – egészíti ki Laci.