Így igazítsd a hajápolási rutinodat a hideg téli hónapokhoz
A hideg téli hónapok nemcsak a bőrünket, hanem a hajunkat is alaposan megviselhetik. A gyakori hűvös időjárás, a tomboló szél, a fűtés és a vastag sapkák, kalapok együttese könnyedén korpásodást, száraz, megviselt és fakó hajat okozhat. Éppen ezért fontos, hogy a szezonális tényezőket figyelembe véve ne csak a bőrápolási szokásaidat igazítsd a télhez, de a hajápolási rutinodat is alakítsd úgy, hogy még a leghűvösebb napokon is egészséges maradjon a fejbőröd.
Ezeket láttad már?
Ne viselj állandóan kalapot és sapkát
Ha hűvös az időjárás, a fejbőrünk több olajat termel a védelem érdekében, közben viszont útját keresztezik a malassezia nevű gombák, és szinte biztos, hogy együttesen korpásodáshoz vezetnek. De aggodalomra semmi okod nincs, mivel már néhány életmódbeli változtatással is sokat tehetsz a probléma leküzdéséért.
Az egyik ilyen lépés, hogy még ha hideg is van, napsütéses időben ne viselj folyton kalapot vagy sapkát. Az UV-sugarak ugyanis gátolják a malassezia gombák termelődését, ami azt jelenti, hogy a korpásodás csökkenni fog, amikor napfény éri a fejbőrödet.
Természetesen közben arra is mindig ügyelj, hogy a bőröd védve legyen, mondjuk egy jó minőségű fényvédő krém segítségével. Ha pedig úgy érzed, hogy a fejed fázik, próbáld ki a kalap és a sapka helyett a fülvédő fejpántot.
Növeld a D-vitamin beviteledet
Mindannyian tudjuk, hogy a D-vitamin kulcsfontosságú az erős immunrendszerhez, de a fejbőrünk védelme érdekében sem szabad megfeledkeznünk arról, hogy elegendő mennyiséget vigyünk be belőle a szervezetünkbe. A rövidebb nappalok és a több zárt térben töltött idő azzal is jár, hogy sokan nagyon kevés napfénynek vagyunk kitéve, és ennek következtében D-vitamin-hiányban szenvedhetünk.
Mivel a D-vitamin sok más pozitív tulajdonsága mellett a fejbőr egészségét is támogatja azáltal, hogy megőrzi a hidratáltságot és segít a bőrnek az élesztőgombák, valamint a baktériumok elleni védekezésben, elengedhetetlen, hogy a hűvös hónapokban fokozottan odafigyeljünk a bevitelére.
A legjobb, ha az elkövetkezendő hónapokban több D-vitamin tartalmú ételt, például gpmbát, tejtermékeket, narancslét, májat, tojást és olajos halat fogyasztasz, vagy étrend-kiegészítő formájában juttatod a szervezetedet több D-vitaminhoz.
Figyelj a cukorbeviteledre
A közelgő karácsonyi időszak különösen csábít arra, hogy több édességet és alkoholt fogyasszunk. Mivel azonban az általunk elfogyasztott élelmiszerek a hajunk és a fejbőrünk egészségére is hatással lehetnek, figyelnünk kell a mértékletességre.
Míg a tápanyagban gazdag élelmiszerek a hajunk szépségének és egészségének építőkövei, addig a nagyobb mennyiségben bevitt cukor és gyulladásos állapotokat okozhat az egész szervezetben, a fejbőrön pedig hámló foltokat és tüszőgyulladást okozhat, hosszú távon pedig a fokozott hajhullás kockázatát is növelheti.
Ennek elkerülése érdekében tehát figyelj arra, hogy még az ünnepek alatt se tucatjával edd a klasszikus süteményeket és idd az alkoholos italokat, hanem inkább nyiss alternatív változatok felé, és máris egészségesebben kezdheted az új évet.
Cseréld le a samponodat
Ha figyelsz arra, hogy alapvetően egészségesen táplálkozz, mérsékled a cukorbeviteledet, és még csak nem is hordasz egész nap kalapot vagy sapkát, de közben mégis korpásodik és viszket a fejbőröd, akkor lehet, hogy egy új hajsamponra van szükséged.
Szerencsére sok olyan opció közül válogathatsz, amik kifejezetten korpás fejbőrre, vagy más olyan problémára lettek kifejlesztve, amelyek akadályozzák a fejbőrödet és a hajadat abban, hogy egészséges és szép legyen. Így tehát gyakran csak meg kell találnod azt a terméket, ami minden olyan problémára megoldást kínál, ami a te hajadat és fejbőrödet érinti.