Ez áll a fokozott izzadás hátterében a bőrgyógyász szerint
Meglepődve nyugtázod, hogy már rég magunk mögött hagytuk a kánikulát, de még mindig küzdesz az izzadással, és a vele együtt járó kellemetlen szagokkal? Bőrgyógyászt kérdeztünk, mit lehet tenni a fokozott izzadás ellen, és természetesen nem hagyunk válasz és megoldás nélkül.
Ezeket láttad már?
Veled is előfordult már, hogy hirtelen megérezted a saját testszagod, vagy izzadtságfoltokat véltél felfedezni, pedig már nyoma sincs a forróságnak? Esetleg rendszeresen megtörténik? Az izzadás teljesen természetes dolog, és bizonyos mértékig egészséges. Vannak azonban olyan esetek, amikor a verejtékezés túlmutat a normális kereteken, és ez a jelenség akár valamilyen betegségre is jelezhet. Ezért felkerestünk egy szakértőt a témával kapcsolatban: Dr. Veres Tünde bőrgyógyász, a Doktor24 szakorvosa osztotta meg velünk, milyen tényezők állhatnak a fokozott izzadás hátterében.
Amit az izzadásról tudnod kell
Ez a folyamat tulajdonképpen a szervezet legjobb mentsvára a hőszabályozásban, Dr. Veres Tünde szerint „nagyon fontos a test hőháztartása szempontjából." Mértéke eltérő lehet a nemet és az életkort tekintve is. „A fokozott izzadások közül amit elődleges izzadásnak nevezünk, az leginkább a tinédzser korra jellemző, ilyenkor a fokozott apokrin mirigy működés áll a háttérben főként, ami a kor előrehaladtával csökken." - mondja a szakértő. Sokan hajlamosak rá, hogy azt gondolják, a saját izzadásuk a normális kereteken kívül esik, de szerencsére ez a legtöbbször nem így van, „sok esetben természetes mértékű, csupán az illető szubjektív fokozott izzadás érzetéről beszélünk."
Az izzadás milyenségét rengeteg tényező befolyásolhatja, legelőször érdemes egy kis rendet tenni a napi rutinunkban, ha ehhez hasonló tüneteket tapasztalunk. „Betegség, fájdalom, láz, emocionális stressz, félelem vagy lámpaláz erőteljesebb verejtékezést válhat ki. A magas koffein bevitel, az erős, fűszeres ételek, valamint a nagymértékű nikotin szintén fokozhatják az izzadást. Emellett, akik rendszeresen szednek valamilyen gyógyszert vagy túlsúllyal küzdenek, ugyanúgy ki vannak téve a problémának" - mutat rá a szakorvos.
Előfordulnak olyan esetek is, amikor a fokozott izzadás derült égből villámcsapásként érkezik, így próbál üzenni a szervezet, hogy valami nincs rendben. „A fokozott izzadás, vagy más néven hyperhidrosis kiterjedhet a teljes testre, de ismertebb az a formája, amikor csak egy-egy testrész fokozott izzadása jelentkezik (például tenyér, talp, hónalj)" - mondja Tünde. „Amikor valaki túlzó mértékű izzadást tapasztal, a háttérben különféle betegségek húzódhatnak meg szélsőséges esetekben. Leggyakrabban valamilyen pajzsmirigy problémáról van szó, de felmerülhet fertőzés, daganatos betegség, reumatológiai betegségek, cukorbetegség is."
Mit tehetünk ellene?
A bőrgyógyász szerint „a fokozott izzadás negatívan befolyásolja az életminőséget, mivel az elszaporodó baktériumok - és néha gombák - hatására az izzadt területen kellemetlen szag alakulhat ki." A legfontosabb, amit tehetünk, hogy megkeressük a kiváltó okokat, melyeket orvosolva a probléma nagy valószínűséggel el fog múlni. Az átmeneti időszakot pedig egy kis extra törődéssel könnyebben átvészelhetjük. „Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy kerüljük az alumínium és parabén tartalmú készítményeket, előbbivel kapcsolatban megoszlanak a vélemények a melldaganatokban közrejátszó szerepe miatt. Parabén sajnos nem csak a dezodorokban, hanem a kozmetikumok nagy részében megtalálható, pedig már széleskörűen ismert negatív hatásairól."
Nem rossz ötlet áttérni a teljesen bio alapanyagokból készülő termékekre. Ha valakinek erre esik a választása, jó, ha néhány új szabályt bevezet a dezodorálást illetően. „Ha bio hatóanyagok vagy házi izzadásgátló készítmények használatát fontolgatja valaki, akkor érdemes azt nem frissen borotvált bőrre alkalmazni, mivel borotválás során sérülhet a bőrfelszín és fokozódik a fertőzésveszély, valamint az allergiás reakció lehetősége." - figyelmeztet a szakorvos. Van egy-két hosszú távon hatékony módja az izzadásgátlásnak, de ezeket csak abban az esetben javasoljuk, ha az adott személy állapota megköveteli. „Amennyiben tartósabb izzadásgátlásra van igény (például tenyér- vagy talpizzadás esetén) hatásos az iontoforézis, vagy botox kezeléssel is akár 9-12 hónapig megszabadulhatunk a kellemetlen izzadástól."