Fogadjunk ezt te sem tudtad a parfümökről!
Gondolkodtál már azon, hogy az üvegből megszagolva, miért más a parfüm illata, mint mikor a bőrödre fújod? Vagy hogy miért annyira erős az első 5-10 percben, és miért vált át utána egy kellemes, lágy illatra?
Ezeket láttad már?
Ez a parfüm fokozatos párolgása miatt van. Miközben bizonyos illatok tovább megmaradnak a bőrödön, más alkotóelemek kevésbé tartósak. Egy illatkompozíció összetevői és kibontakozásuk teljesen különböző. Ennek szemléltetésére a William A. Poucher által megalkotott illatpiramis a legmegfelelőbb, amit az 1920-as években dolgozott ki.
Három kategóriába soroljuk az összetevőket, mégpedig fejillatokra, szívillatokra és alapillatokra.
A fejillatok kategóriába azokat soroljuk, amiknek összetevői a leggyorsabban párolognak el. Első benyomásra igazán könnyed illatúak, de mindössze 5-30 perc kell hozzá, hogy teljesen elenyésszenek. Legfőbb célja az alkohol szagának elfedése.
Aztán a piramis közepén helyezkednek el a szívillatok. Ezeket gyakran a kezdetektől érezheti az ember, de mégis elnyomja a fejillatok hirtelen áramlata, ugyanis 10-30 percre van szüksége a szívillatoknak, hogy igazán jellegzetes aromájuk kiteljesedjen. Ezen aromák alapján dönthető el, hogy az adott parfüm melyik illatcsaládba sorolható be. A virágosba, citrusosba, fásba vagy esetleg gyümölcsösbe.
Mikor már egy néhány óra eltelt, lassan kirajzolódni látszódnak az alapillatok. Jellemvonásaik tényleg csak a legvégén érezhetőek, ugyanis lelassítják az előző csoportokba tartózó illatjegyek párolgási idejét, így stabilizálva a hosszantartó illatot. Az alapillat akár egy napig is a bőrünkön maradhat.