Tippek a fenntartható fürdőszobáért
A fenntarthatóság és az újrahasznosítás az alaplépései a klímaveszély megfékezésének, de sokan talán nem is gondolnák, hogy az első lépés nem ott kezdődik, hogy visszautasítjuk a szívószálat és a szatyrot a vásárlásunk végén. A háztartásunkban a fürdőszoba az a hely, aminél a legtöbbször gondolkodás nélkül vásároljuk meg a műanyag csomagolású termékeket, miközben itt tudunk tenni az ügy érdekében.
Ezeket láttad már?
Ezek olyan apró trükkök, melyek nemcsak környezetbarátok, de akár rengeteget spórolhatunk velük. Ha kíváncsi vagy arra, hogy neked mekkora az ökológiai lábnyomod ezt ezen és ezen a kalkulátoron megteheted. A fenntartható háztartás és környezettudatos életmód apró lépésekkel kezdődik és már akkor sokat tettél a környezet védelméért, ha egy dolgot is elkezdesz a következő tippek közül.
7 trükk, hogy ne pazarold az ételt: ennyire egyszerű az egész
7 trükk, hogy ne pazarold az ételt: ennyire egyszerű az egész
Természetes anyagok
Rengeteg eszközt használunk a fürdőszobában, melyről nem is gondolnánk, hogy hosszútávon rengeteg szeméttel jár. Fogkefe, fülpiszkáló, sminklemosó szivacs és borotva, mind-mind nehezen lebomló anyagból készülnek, pedig megeshet, hogy napi szinten használod őket. Ilyenkor tökéletes megoldás lehet a könnyen lebomló bambusszal vagy újra felhasználható textillel helyettesíteni ezeket.
Érdemes odafigyelni a tárolók és más használati tárgyak anyagára is. Műanyag zuhanyfüggöny és fogkefetartó helyett válassz újrahasznosított opciókat. A profik pedig már a menstruációjuk alatt is fenntartható megoldásokra találnak a mosható betétekkel és intimkelyhekkel, melyek elsőre furcsának tűnhetnek, de teljesen higiénikus megoldások. (Ugyanígy, a környezettudatos kismamák az eldobható pelenka helyett egyre többször választják a mosható pelusokat.)
Víztakarékosság
A vízhasználat elengedhetetlen egy háztartásban, viszont nem mindegy, hogy milyen gyakran és mennyi vizet használunk el. Egy vécé öblítése például 9, egy relaxáló fürdés pedig 80 liternyit is felhasznál – miközben egy zuhanyzás csak 62 litert. Persze a higiénia miatt ezek elkerülhetetlen dolgok, de mára rengeteg olyan szerkezet létezik, melyek környezetbarát lehetőségeket kínálnak.
Az automata csapok a fogmosás és arcmosás közben segítenek spórolni a feleslegesen folyó vízzel a szürkevíz rendszerek pedig az újrahasznosítás egyik legújabb találmányai. Ezekben a kevésbé szennyezett háztartási vizek (zuhanyzás, kézmosás, mosógép) gyűlnek össze, majd olyan esetekben lehet újra felhasználni, mint a vécé öblítése vagy a kert öntözése.
Energiatakarékosság
A különböző technikai eszközök, mint például mosógép használata elengedhetetlen, de érdemes átgondolni, hogy tényleg szükségünk van-e a legújabb szárítógépre. A legelső megoldás mindenképpen az energiatakarékos, esetleg LED lámpák bevezetése, melyet lehet, hogy a hálószobában és az olvasólámpában már ki is cseréltél, de ne feledkezz meg a fürdőszobáról sem.
Tökéletes indok lehet ez egy kis romantikázásra is, kapcsold le a lámpákat és gyújts meg néhány gyertyát. Emellett a napenergiát nem csak a ház, de a víz melegítésére is lehet használni. Ha pedig ezt az energiaforrást használod érdemes a konyhába és a többi helyiségbe is bevezetned.
Környezettudatos ruhatárat szeretnél? Mutatunk pár inspirációt
Környezettudatos ruhatárat szeretnél? Mutatunk pár inspirációt
Újrahasznosítás
Az Egyesült Államokban a vécépapír 98%-a érintetlen esőerdőkből származik, miközben lehetőség van újrahasznosított papírból készültet venni. Ez az apró lépés rengeteg fát tud megmenteni, melyre akár a törlőkendők és zsebkendők beszerzésénél is figyelhetsz. Ha pedig teljes átalakítást tervezel, akkor a bidé egy papírmentes megoldás lehet.
A kozmetikai termékek vásárlásánál is érdemes odafigyelni, hogy a termék milyen csomagolásban van. Létezik már olyan márka, ami visszaváltja az üres tégelyeket és még kedvezményt is ad a következő vásárlásra. A következő lépés a teljes csomagolásmentesség, mely a LUSH termékeinél megoldható.
Ha inspirációra van szükséged manapság már rengeteg magyar Instagram-profilt találsz, ahol a hangsúly fenntarthatóbb életmódon van. A fürdőszobán kívül például a lakás takarítását is megoldhatod, olcsó, környezetbarát és egészséges alapanyagokból. Wertán Sára szerint például a tiszta és illatos lakás hozzávalói a citromsav, szódabikarbóna, mosószóda, illóolaj, fekete szappan és ecet. A műanyag flakonokat már a mosásnál és takarításnál is lecserélheted ezekkel a hozzávalókból készült saját szerekre.
Rimóczi Zsófi nevét sokaknak nem kell bemutatni. Eleinte a vegán életmódot népszerűsítette, mára pedig egy fenntartható és környezettudatos lakást is berendezett férjével. Oldalán sokszor osztja meg követőivel a trükkjeiket, legutóbbi például a teljesen vízmentes "komposztbudi" elkészítésének folyamatát mutatták be. Ugyan utóbbi már egy nagyobb átalakítást kíván, és a legeltökéltebbek vágnak bele, oldalán egyszerűbb, de annál fontosabb praktikákat is olvashatunk.