Ez lenne az egészséges és dús haj titka télen? Igen, és működik!
A bőrünkön szinte azonnal megérezzük, ha elérkeznek a hidegek: húzódik, hámlásra hajlamossá válik és érezhetően issza a zsírosabb ápolókat. A hajunk esetében viszont általában csak akkor tapasztaljuk a tél hatásait, amikor már megtörtént a baj, ezért jó, ha még időben átállunk egy téli hajápolási rutinra.
Ezeket láttad már?
Mindenképpen károsító hatással lehet a hajra és a hajas fejbőrre a téli hideg időjárás. A mínuszok, a szeles idő, de még a központi fűtés is csak úgy, mint a bőrt, a hajat is megviseli: a hőmérsékletváltakozás könnyen vezethet korpásodáshoz, hajhulláshoz. Mivel a hajunkon végbemenő változásokat nem érezzük úgy, mint a bőrünkön, sajnos általában későn kapcsolunk, ezért még mielőtt megérkeznek a nagy hidegek, érdemes elkezdeni ugyanúgy átállni egy téli rutinra, mint az arcápolásnál. Az angol Glamour elcsípte a Nizoral hajgyógyászát, Stephanie Sey-t és azokról a módszerekről kérdezték, melyeket bárki alkalmazhat, hogy megvédje a haját és a fejbőrét az időjárás változásaitól.
Hagyd lélegezni a fejbőrt
„A hidegben a fejbőr saját védelme érdekében több olajat kezd termelni, ami könnyen interakcióba lép egy speciális gombafajjal" - magyarázza a szakértő. „Ez a gomba gyakran korpásodáshoz vezet, de néhány egyszerű tippel meg lehet akadályozni az elszaporodását." Természetes, hogy télen sapkát hordunk, de ha nem engedjük a szabad levegőn lenni a fejbőrt, különösen a napsütötte órákban, tökéletes melegágyat készítünk a sapka alatt a gombáknak.
Kell a vitaminpótlás
A napsütéses szezonokban könnyű dolgunk van, hiszen már akkor magunkba szippantjuk a D-vitamint, amikor szabad levegőn tartózkodunk. Kevesen tudják viszont, hogy a D-vitamin a fejbőr egészségéhez is nagyban hozzájárul. „Mivel télen rövidebbek a nappalok, és többet vagyunk bent, természetes, hogy a szervezet jóval kevesebb D-vitaminhoz jut hozzá" - mondja Stephanie. „A D-vitamin támogatja a hajas fejbőr egészségét, fenntartja a megfelelő hidratációt, ezáltal az ellenállóbb lesz a különféle baktériumokkal szemben." A hajgyógyász azt javasolja, hogy iktassunk be több olajas halat, illetve tojást az étrendünkbe, ha nem szeretnénk a tabletta formájú vitaminok szedése mellett dönteni.
Figyelj rá, mennyi cukrot fogyasztasz!
Itt vannak a bekuckózós, filmnézős esték, és vészesen közelegnek az ünnepek. Ebben az időszakban hajlamosak vagyunk több édességet magunkhoz venni, csakhogy a szakértő szerint „a különböző cukrok is nagy hatást gyakorolnak a fejbőr és a haj kondíciójára. Ennek az az oka, hogy a tápanyagok és étrendkiegészítők, amiket magunkhoz veszünk, a hajszerkezet építőkövei. Ha minél egészségesebb dolgokat fogyasztunk, azt a szervezet egészséges új sejtek termelésével fogja meghálálni."
Szigorú keretek között, mértékkel fogyasztva teljesen rendben van, viszont a sok kényelmi étel, amiket például a reggeli rohanásban magunkhoz veszünk, vagy az alkoholos italokban található cukrok annyira megemelik a vércukorszintet, hogy az a bőrön különféle gyulladásos állapotokban ütközhet ki. Ilyen gyulladt területek a fejbőrön is előbukkanhatnak, amik felgyorsítják a hajvesztés folyamatait.
Válts hajápolókat!
Ha az életmódváltás nem elegendő segítség, érdemes megfontolni a hajápolók lecserélését is. Válassz olyan sampont, ami hatékony a fejbőrön esetlegesen elszaporodott gombákkal szemben. „A Nizoral samponja ketokozanolt tartalmaz, ami a korpásodás egyik legfőbb okát segíti kezelni, a gombák túlzott elszaporodását úgy, hogy a fejbőrrel kíméletesen bánik" - mondja a szakértő. A haj hossza és a hajvégek most gazdagabb törődést igényelnek, ezért egy mélyhidratáló pakolás semmiképp nem hiányozhat a fürdőszobád polcáról.
Háromféle módon használhatod a Garnier pakolását: hajmaszkként, intenzív balzsamként, vagy befejező kezelésként. Gazdagon táplálja a roncsolódott, száraz hajszálakat és hajvéget egy selymes, puha tapintású hajzuhatagot hagyva maga után.