Mit jelentenek a kis fehér foltok a körmödön, és mit tehetsz ellenük?
Figyelj oda a tested jelzéseire, ugyanis számtalan egészségügyi problémára, állapotra rámutathat egy-egy elváltozás! Ilyenek lehetnek például a körmök felületén megjelenő apró fehér foltok vagy pöttyök is. Nézzük, mi idézheti őket elő!
Ezeket láttad már?
Akár a natúr, akár a motívummal díszített körmök híve vagy, mindennek az alapja egy erős, egészséges körömlemez. Azonban gyakran előfordulnak a körmökkel kapcsolatos olyan jellegű elváltozások, mint például a körömlemez elvékonyodása és berepedezése, vagy a köröm felületén megjelenő kis fehér foltok vagy pöttyök, amik nem feltétlenül konkrétan a köröm megbetegedésével hozhatóak összefüggésbe. Az angol Glamour megkérdezett néhány neves szakértőt a témában, akik elárulták, mitől alakulnak ki fehér foltok a körmökön, és mit tehetsz ellenük.
Ezektől a tényezőktől is előjöhetnek
Bár bizonyára már te is tapasztaltad magadon a jelenséget, amiről az emberek többsége azt gondolja, hogy vitaminhiány miatt alakul ki. Csakhogy az egyik leggyakoribb valódi kiváltó ok a körömágy károsodása, de ezen felül még a következő problémák is hozzájárulhatnak, hogy megjelenjenek:
- Ha a köröm felületét valamilyen sérülés éri, előjöhetnek fehér foltok.
- A hiányos táplálkozás, például a vas és a cink hiánya is előidézheti.
- A köröm gombás fertőzései első körben fehér foltokat, később a körömlemez megvastagodását, elszíneződését vonhatják maguk után.
- Egyeseknél bizonyos anyagokra allergiás reakcióra adott válaszként bukkanhatnak fel a körmökön.
- A különféle bőrbetegségek, mint például a pikkelysömör vagy az ekcéma, a körmöket is megtámadhatják, ami a fehér foltok formájában mutatkozik meg.
- Különféle gyógyszeres kezelések mellékhatásaiként is tapasztalhatunk apró fehér foltokat a körmökön.
- Olyan egészségügyi problémákat, mint például a máj- és vese megbetegedései, vagy az arzén okozta nehézfém mérgezést is tükrözhetik a foltos körmök.
Ezek a foltok szerencsére a legtöbb esetben teljesen ártalmatlanok, általában rövid időn belül maguktól elmúlnak. Azonban ha tartós elváltozást, nagymértékű foltosodást észlelsz a körmeiden, érdemes ellátogatni orvoshoz vagy bőrgyógyászhoz, aki pontos képet fest az egészségügyi állapotodról.
El lehet távolítani őket?
Nem érdemes házilag nekilátni egy reszelővel eltávolítani a fehér foltokat, ugyanis sokkal nagyobb kárt okozhatunk a körmeinkbe, mint gondolnánk. Jenni Draper, az OPI nagykövete az angol Glamournak elárulta, hogy „ezeket az foltokat úgy kell elképzelni, mintha levegő szorulna a körömlemez rétegei közé, amik idővel lenőnek. Nem szabad nekiállni reszelővel lereszelni őket, ugyanis a túl sok réteg eltávolítása sérülést okoz a körömlemezen, ezáltal még gyengébbek és védtelenek lesznek a körmök!"
Az egészséges körmök segítője
Érdemes megfigyelni, mikor fordulnak elő a leggyakrabban, ugyanis a körömbőr nem helyes eltávolítása is okozhat ilyen problémát, ha valaki hajlamos rá. „Egy jó hidratáló alaplakk sokat segíthet, amit mindenképp fel kell tenni a köröm polírozása előtt" - javasolja Jenni.
Ezenfelül a körmök megerősítése, hidratálása érdekében használj rendszeresen körömápoló olajat! Ezek lejutnak a mélyebb rétegekbe, így segítik erősíteni a kinövő köröm szerkezetét.