Ezért jársz jobban, ha szappant választasz tisztálkodáshoz
Munkácsi Brigitta a Nempazar blog alapítója. Rengeteg hasznos tippet oszt meg arról, hogyan lehet környezettudatosan élni és milyen apró változtatások kellene ahhoz, hogy tegyünk valamit a környezetünkkért. Brigi szerint a hulladékmentes életmód egyszerűbb, mint gondolnánk, ezért megosztja velünk, mire kell odafigyelnünk és milyen elveket kell követnünk!
Ezeket láttad már?
Tudatosan építjük a karrierünket, odafigyelünk arra, mit eszünk, hogy egészségesek maradjunk, és szerencsére egyre inkább igyekszünk csökkenteni a hulladéktermelésünket, hogy a környezetünkre is vigyázzunk. Ez mind fontos a jövőnk szempontjából.
Van az az idézet is:
"Két otthonod létezik: a bolygó és a tested! Vigyázz mindkettőre!"
Sok mindenről írtam már korábban itt, a Glamour-on is, és a NemPazaron is, hiszen rengeteg mindent tehetünk.
Most vegyük például a tisztálkodást
Te milyen szappant használsz? Folyékonyat? Szilárdat? Megnézed az összetevőket vásárláskor? Tudod, mivel tisztítod a bőröd?
Sokkoló tények a ruhákról, melyeket viselsz: életeket menthetsz a tudatos vásárlással
Sokkoló tények a ruhákról, melyeket viselsz: életeket menthetsz a tudatos vásárlással
Ahogy az élelmiszereknél törekszünk arra, hogy minél egészségesebb, természetesebb ételek kerüljenek a tányérunkra, egy olyan egyszerű dolog esetén is, mint a szappan, ugyanolyan fontos kell(ene), hogy legyen, hogy a natúrt válasszuk.
Ugyanis a vegyi anyagok a bőrön keresztül felszívódva közvetlenül a véráramba kerülnek, és egyenesen a szerveinkhez jutnak, mert nem találkoznak a lebontásukat elvégző enzimekkel, - táplálkozás során az enzimek a nyálban és a gyomorban segítenek a káros anyagokat lebontani és kiüríteni a szervezetből - és így hajlamos eredeti formájában elraktározódni. Vagyis a bőrrel érintkező káros anyagok hosszú távon veszélyesebbek, mint amiket megeszünk. A szervezetben felhalmozódva később akár betegségeket is okozhatnak.
A környezettudatosság szemszögéből pedig nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy többségünk inkább folyékony szappant és tusfürdőt használ, amivel rengeteg műanyag flakont termelünk, – és még sok más mindennel is, de most maradjunk a szappanoknál. A szilárd szappanokat viszont szelektálható papír csomagolásban, vagy akár csomagolás nélkül is megvehetjük.
Egy kézmosásnál 2.3g folyékony szappannal mosunk kezet, ezzel szemben csak 0.35 g szilárd szappan fogy. Vagyis folyékony szappanból 6x annyit használunk, amihez több alapanyagra, és energiára van szükség, és mivel egy flakon tusfürdő sokkal nehezebb, mint egy szappan, ráadásul a nagysága, és a formája miatt is kevesebb fér el szállításnál, szénlábnyoma 10-szerese a tömb szappanénak.
Tudnod kell, hogy az EU-ban azt is natúrkozmetikumnak lehet nevezni, ami ugyan kevesebb, mint 10%-ban, de tartalmaz nem természetes, vagyis akár szintetikus anyagot is, igazán nehéz dolgunk van. Nem szabad vakon megbízni a bio, öko, vagy natúr jelzésekben.
Egy szappan tisztítson és ápoljon. Ez egyszerű, természetes és jó minőségű alapanyagokkal is elérhető.
Egy átlagos szappanban 15-20, és tusfürdőben akár 50-nél is több összetevő lehet, de a bio változatokban is közel 20. Ezek igazából átláthatatlanok, képtelenség kibogarászni, hogy miket tartalmaznak.
Hogy legyen környezettudatos a táskád is? Ezeket vidd magaddal, amikor elindulsz otthonról
Hogy legyen környezettudatos a táskád is? Ezeket vidd magaddal, amikor elindulsz otthonról
Egy általános szappan alapja vagy a pálmaolaj (sodium palmitate), vagy a marhafaggyú (sodium tallowate), és ehhez még hozzáadódnak a különböző szintetikus anyagok ( SLS, SLES, illat- és színanyagok) kőolajszármazékok, melyekre szintén érdemes odafigyelni.
Ezzel szemben a natúrszappanok alapja a kókuszzsír, és/vagy a különféle növényi olajok, amilyen az olíva is.
Ha megnézünk egy natúr extra szűz olívaolaj szappant, akkor abban tényleg extra szűz olíva olaj van, és semmi más, mégis tökéletesen tisztít és ápol, mindenféle illatanyag, és adalékanyag hozzáadása nélkül is. Sőt, épp ezért olyan jó érzékeny, gyulladásra hajlamos, ekcémás, pikkelysömörös, és normál bőrre is, mert nincs benne semmi szintetikus, ami irritálhatna.
De az "extrább" natúr szappanok is körülbelül 5-6 összetevőből állnak: sheavaj, kókuszolaj, olíva olaj, más növényi olajak (például körömvirág, édes mandula, jojoba), természetes eredetű alapanyagok (gyógynövény-, zöldség-, gyümölcskivonatok, fűszernövények, természetes pigmentek, agyag, illóolajok).
Persze tudom nagyon jól, hogy egy igazán jó szappan akár 1500 forintba is kerülhet, szemben a tizedéért kapható kommersz szappanokkal, mégis, az egészségünk miatt megéri a natúr, kézműves termékeket választani. Mint ahogy az extra szűz olíva olaj és a pomace között is nagy különbség van árban és minőségben is, de ha például arról van szó, hogy az ételeink elkészítéséhez melyiket használjuk, akkor is inkább a drágább, de jobb minőségű termékre esik a választásunk, nem igaz?
A kihívásokat kedvelőknek azért ajánlom a www.kremmania.hu oldalt, ahol rá lehet keresni tulajdonképpen mindenféle kozmetikumra, és az összetevőkről is külön látod az adatokat – azt is, hogy az mennyire veszélyes, káros az egészségünkre.
Viszont ahelyett, hogy végig venném, mik azok, amiket érdemes kerülni, – azon túl, hogy a szintetikus anyagokat, a kőolajszármazékokat, a pálmaolajat és a marhafaggyút – inkább mutatok nektek néhány igazán jó, és ráadásul gyönyörű, magyar, natúr szappant - némelyik kézműves is -, amit szerintem érdemes használni – mind az összetevőik, mind a csomagolásuk (vagy annak hiánya) miatt.