4 jel, hogy kezd elvékonyodni a hajad, és valami nem stimmel a szervezeteddel
Vékonyabbnak érzed a copfod, amikor összekötöd a hajad? Ez a 4 biztos jel elárulja, ha elvékonyodik a hajad, de aggodalomra semmi ok: segítünk, mit tehetsz ellene.
Ezeket láttad már?
Manapság a hajproblémák már nem csak a férfiakat érintik, a nők akár egész fiatalkorban is tapasztalhatják a haj elvékonyodását, akár hajhullást. Nem kell megijedned, ha időben és a megfelelő módszerekkel kezeled a problémát, visszakaphatod hajkoronád legszebb formáját.
„Bár teljesen természetes, hogy bizonyos esetekben elvékonyodik a haj, szakavatott bőrgyógyász segítségével majdnem mindenféle elvékonyodás kezelhető" - mondja Neera Nathan, a Vegamour minősített bőrgyógyásza a Vogue-nak. Minden a problémák forrásának feltérképezésével kezdődik, a szakértők leleplezik a lehetséges okokat.
Leggyakoribb tényezők
Számos faktor közrejátszhat a haj elvékonyodásában, a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a leggyakrabban a stressz, a hormonális változások és az életkor előrehaladása váltják ki. Arról nem is beszélve, hogy a haj és a bőr állapota pontos képet festhet az egészségügyi állapotról, ezért nem árt olvasni a sorok között.
„A vitamin- és a fehérjehiány hajritkuláshoz vezet” - magyarázza Dr. Nathan. „Az extrém fizikai vagy érzelmi stressz, mint például a szülés vagy egy szeretett személy elvesztése ugyanúgy rohamos hajvesztést produkálhat" - teszi hozzá.
Az első jelek
A hajritkulás a legtöbb esetben annyira mérsékelten kezdődik, hogy szinte észre sem lehet venni a jeleket. Ezek az apró változások azonban hamar rávilágíthatnak a problémára:
1. Érzetre is vékonyabb copf
Aki sokszor hordja felkötve a haját, már a hajgumi csavarásánál észreveheti, ha többször lehet átcsavarni rajta. Dr. Nathan szerint ez az első figyelmeztető jel, amire mindenki könnyen felfigyelhet.
2. Láthatóbb fejbőr
A fejbőr különböző részein, de a férfiaknál és a nőknél egyaránt előfordulhat, hogy láthatóbbá válik a fejbőr, ami szintén a hajtömeg vesztésére hívja fel a figyelmet. A férfiak esetében tipikusan az 'M' vonal az első terület, a nők pedig a fejtetőn vehetik észre a változást.
3. Feltűnően töredezett hajvégek
Amikor a haj nincs kitéve különösebb hőhatásnak, mégis kivételes töredezés tapasztalható, az egyértelműen rámutat hajvesztésre. Abban az esetben, ha a töredezés hirtelen jön, érdemes utánajárni az egészségügyi okoknak.
4. Hajszálak mindenhol
A legnyilvánvalóbb jel a túlzott hajhullás. Körülbelül napi 100-150 hajszál elvesztése teljesen normális, azonban a lefolyóban, a fésűben és a hajgumiban könnyedén észrevehető, ha a haj mennyisége drasztikusan több.
A törődésen a hangsúly
Ha meggyőződtél róla, hogy mindenféle egészségügyi indok kizárható, elképzelhető, hogy a szépségápolási vagy a táplálkozási rutinodon kell némi változást eszközölni, és rövid időn belül visszakaphatod dús hajkoronád. Ezeket a lépéseket kövesd:
- Törekedj rá, hogy a megfelelő hajápolási termékeket használd! Dr. Nathan szerint ilyen periódusban érdemes olyan samponokra, balzsamokra váltani, amelyek elősegítik a haj növekedését.
- Próbálj ki haj- és fejbőr szérumokat! A szakértő felhívja a figyelmet, hogy a fejbőr aktuális kondíciójának megfelelő hatóanyagok serkentik a hajszálakat előbújni.
- Támogasd belülről hajad egészségét! Bőrgyógyász felügyeletével csodákra képes a D-vitamin kúra, azonban előzetes vizsgálatok mindenképp szükségesek.
- Változtass az étrendeden! Minden szakértő egyetért abban, hogy az egészséges táplálkozás egyik legnagyobb mutatója a haj és a bőr állapota. Elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás, a fehérjebevitel, a sok zöldség és gyümölcs illetve a feldolgozott élelmiszerek kiiktatása, amennyire csak lehet.