Eleged van a pattanásokból? Segítünk, hogy örökre megszabadulj tőlük!
Ha szép a bőröd, több önbizalmad van. Sminkkel elfedheted a nem kívánt pattanásokat, vagy megszabadulhatsz orcád pirosságától, azonban ez csak átmeneti megoldás, amíg a nap végén le nem mosod az alapozót. Bármit megtennél, hogy megszabadulj az aknéktól? Akkor itt tartós megoldásra van szükség!
Ezeket láttad már?
A bőröd minőségét és az aknéra való hajlamot rengeteg dolog befolyásolja. A táplálkozásodtól kezdve a genetikai adottságaidon át egészen a hormonháztartásodig, mégis, egy jól felépített bőrápolási rutin, egy fantasztikus kozmetikum és egy szakképzett bőrgyógyász minden esetben elengedhetetlen, hogy javíts a helyzeten. Tartsd kordában a pattanásokat! Kialakulásukat nagyban befolyásolhatja a bőr túlzott faggyútermelése, a nem megfelelő tisztítás vagy a hormonális hatások. Épp ezért fontos, hogy olyan termékeket válassz, melyek hatékonyak, mégis kíméletesek, így nem okoznak irritációt hosszú távú használat során sem. Igaz, a pattanásos bőr kezelése mindenkinél egyénre szabott, néhány olyan alapvető lépés, mint a smink megfelelő eltávolítása, a rendszeres hámlasztás és a pöttyök helyi kezelése elengedhetetlen ahhoz, hogy arcod újra régi fényében tündökölhessen. Ha szuperérzékeny a bőröd, elég akár egy picit parfümösebb krém, vagy egy erősebb hatóanyagú arcpakolás és máris vörösen lángol. Ilyenkor bizony nem árt odafigyelni milyen összetevőjű termékek kerülnek a piperéid közé. Próbálj meg beiktatni néhány természetes, illatanyag-és színezékmentes, netán hipoallergén kozmetikumot, hogy az irritáció esélyét minimálisra csökkentsd.
A fényterápiás aknémaszk
Egy termék, melyet bőrgyógyászok fejlesztettek ki. Minden nap használhatod, nem károsítja a bőröd, ugyanis UV- és vegyszermentes. A piros és kék fény kombinációja csökkenti a gyulladást és küzd az aknékat okozó baktériumok ellen. Használat előtt tisztítsd meg a bőröd és hagyd fenn tíz percig. Ha rendszeresen használod, tisztább és egészségesebb lesz az arcod.
Néhány kérdés, amire biztosan szeretnéd tudni a választ, amennyiben bőrproblémákkal küzdesz. Fontos tudnivalók, melyekre Dr. Irinyi Beatrix, a BIODERMA bőrgyógyásza ad választ:
Mitől alakulhat ki aknés bőr?
Három konkrét tényező vezethet az akne kialakulásához. A faggyú túltermelése, az elhalt hámsejtek nem megfelelő leválása a bőr felszínéről, illetve a bőr normál flórájához tartozó baktériumok elszaporodása. Amennyiben a szőrtüszőket a leválásra képtelen, elhalt hámsejtek elzárják, a faggyúkivezetőben lévő túltermelt faggyú (döntően telített zsírsavakban gazdag) bennreked, és irritálja a faggyúkivezető falát. Ebben a faggyú-masszában egyes baktériumok elszaporodnak, és további gyulladást okoznak. Emellett hormonális hatások, genetikai tényezők, és a szervezet immunválasza is jelentősen befolyásolja a kellemetlen állapot kialakulását és súlyosságát. Számos provokáló tényező is ismert, melyek a kórkép megjelenését befolyásolják. Ilyenek a stressz, a lokális hő hatás (izzadás, fizikai aktivitás), fűszeres ételek, olajos magvak és kakaó fogyasztása, melyek a faggyútermelés fokozása révén hívhatják elő a bőrtüneteket.
Mi a különbség a pattanás és az akné között?
Az acne maga a bőrbetegség, a pattanás az az elemi jelenség, melyek összessége alkotja a gyulladt bőrbetegséget, az acnét. A pattanás a bőr felszínéből kiemelkedő, piros elváltozás, melyek a szőrtüsző gyulladása vagy fertőzése miatt alakulnak ki.
Mire figyeljünk a bőrápolás során?
Ez mindig egyénre szabott, hiszen a kezelést az acne súlyossága, fennállási ideje, és az egyén bőrtípusa is befolyásolja. Ennek ellenére vannak alapvető szabályok. A bőr naponkénti óvatos, gyengéd tisztítása nélkülözhetetlen, ami nemcsak a napi szennyeződés és smink eltávolítását jelenti, hanem az elhalt hámsejtek leválasztását, és ez által a faggyúkivezetők kiürülését is segíti. Fontos a faggyútermelés szabályozása napi szinten cink tartalmú készítményekkel. A gyulladás súlyosságától függően gyulladáscsökkentő, hámlasztó gélek és krémek is javasoltak a betegség gyógyításában.
Hogyan állíthatjuk vissza természetes állapotába?
A rendszeres bőrtisztítás, óvatos, nem irritáló hámlasztás, és a faggyúkontroll segíthet a fiziológiás állapot helyreállításában. A provokáló tényezők kerülése szintén enyhíti a gyulladt tünetek megjelenését.
A belső ápolás - mint például étrend - során mire figyeljünk?
Eddigi ismereteink alapján nincs bizonyíték arra, hogy a diétának (szénhidrát, zsír) szerepe lenne az acne kezelésében. Azonban a faggyútermelést provokáló ételeket, mint olajos magvak, csoki, kakaó érdemes kerülni. Az utóbbi időben a tej és a magas glikémiás indexű ételek szerepét vizsgálják az acne betegség kialakulásában.
Hogyan előzzük meg, illetve hogyan kezeljük a vízhiányos bőrt?
A vízhiány, a szervezet dehidratáltságának a jele, mely a bőr legmélyebb rétegeiben alakul ki, de egészen a legfelső hámrétegig befolyásolja a bőr szerkezetét. A vízhiányos bőr valójában nem egy bőrtípus, hanem a bőr állapota, amely bármely bőrtípusnál - normál, száraz és zsíros - kialakulhat. Ilyenkor a bőr sápadt, fakó, gyakran húzódik, általában durva, száraz tapintatúvá válik, többek között ez is az oka, hogy sokan összekeverik a száraz bőrrel. A normális bőr felszíni rétegei akár 25-30 % vizet is tartalmazhatnak, amelynek kétharmad része szövetekhez kötődik, és aminek mennyisége általában állandó. A fennmaradó víz mennyisége a környezetben zajló események függvényében változik - hatással van rá például a száraz időjárás, a túlzott mosakodás, a központi fűtés vagy légkondicionálás, illetve bizonyos vegyszerekkel való érintkezés is. A vízhiányos bőr hátterében dohányzás, stressz, a nem megfelelően összeállított étrend, a napozás vagy erős szél, és a nem megfelelően kiválasztott kozmetikumok használata is állhat. Ritkán gyógyszerek mellékhatásaként is észlelünk bőrszárasságot, különösen vízhajtók vagy antiandrogének szedésekor.
Megelőzésként és kezelésként érdemes naponta 2-3 liter vizet inni. Fogyasszunk sok lédús és rostos élelmiszert, használjunk rendszeresen hidratáló krémet, amely segíti a bőr vízmegkötő képességét (aminosav, hialuronsav)! Párologtassunk a lakásban, tartsunk sok szobanövényt, mozogjunk rendszeresen friss levegőn! Hideg időben inkább kicsit zsírosabb krémet érdemes használni, amely védelmet nyújt a külső környezeti hatásokkal szemben is. A vízhiányos bőr tisztításához alkoholmentes, hidratáló hatású készítmények ajánlottak, amelyek táplálják a bőrt, segítik nedvességtartalmának megőrzését is.
Vízhiányos bőr miatt nagyobb esélyel alakulhatnak ki ráncok?
A vízhiány miatt a bőr rugalmassága is csökken, ugyanis csökken az irha hialuronsav tartalma és petyhüdt, rugalmatlan, ráncos bőr keletkezik.
Mikor forduljon az ember bőrgyógyászhoz?
Szakember segítségét érdemes kérni, ha a rendszeres 2-3 literes vízfogyasztás és a naponkénti többszöri hidratálás ellenére sem fokozódik a bőr vízkötő kapacitása és a bőr száraz, érdes, hámló marad. Sok esetben belgyógyászati betegség is állhat a háttérben, melynek kiderítése fontos orvosi feladat.
BŐRÁPOLÁSI MÍTOSZOK
1. A hidratáló elhanyagolható
Valószínűleg egy lustálkodó nőtársunk találhatta ki, ez azonban biztos receptje annak, hogy a pórusaid eltömődjenek. Sőt, még az olajos bőr is könnyen dehidratáltá válhat ennek következtében, ugyanis a bőr olajosodása nem függ össze a hidratáltságával.
2. Zsíros ételeket eszel? A pattanások garantáltak
Tévhit, hogy bizonyos ételek fogyasztása a bőr gyorsabb zsírosodásához vezet. Nincs összefüggés a kettő között, azonban ha hajlamos vagy az aknékra, pattanásokra és egyéb bőrproblémákkal küzdesz, hatással lehet rá, ha nem az egészséges ételeket választod. A magas glikémiás indexszel ellátott ételek, mint például a fehér kenyér, burgonya és gabonafélék gyulladásokat okozhatnak a szervezetedben, ami pattanásosodáshoz vezetnek.
3. A naptej eltömíti a pórusaid
A nap elleni védelemhez pedig esszenciális termék. Ráadásul ha akné elleni gyógyszert szedsz, fokozottan kell figyelni, hogy bekend az arcod, mivel fényérzékenység is felléphet, naptej nélkül pedig aligha tudnál kimenni. Ez a nem-mitteszerképző formula jól védi a bőröd, és még a pórusaid sem tömítik el. Hidd el, jobb erre odafigyelni, mint később az arcodon megjelenő sötét foltokat eltűntetni a nem megfelelő odafigyelés miatt. Ha síelni mész, vagy a télből a nyárba utazol, ne felejtsd el becsomagolni a bőrödet védő naptejet!
4. Az olajok mindenkinek jók
Nem minden bőrtípussal kompatibilisek az olajos bázisú termékek, így a legjobb, ha szakmai segítséget kérsz, hogy számodra mi a legjobb. (kiemelés) A Kiehl`s márkaüzleteiben ingyenes tanácsadás van és a bőröd igényeinek megfelelő termékeket választhatod ki. (kiemelés vége) De a teafa-, levendula- és kókuszolaj a leghatékonyabbak az aknés bőr kezelésére, mivel antibakteriális hatással bírnak.
5. Az izzadás aknésodást eredményez a testen
Nem feltétlenül igaz. Ha az alapoktól vizsgáljuk, az aknék kialakulása genetikai hajlam. Vannak olyanok, akik egész nap ülhetnek az átizzadt edzőcuccukban, mégsem pattog ki a bőrük, másoknak pedig akkor is kijöhet, ha azonnal letusolnak utána. Ha utóbbival küzdesz, keress fel egy dermatológust, aki segít neked a bőrproblémád kezelésében.
Szöveg: Ajkai Szigeti Mónika, Szakál Réka
Ez a cikk eredetileg a GLAMOUR magazinban jelent meg.