A bőröm története: így szabadultam meg a pattanásoktól és a hegektől
Nagyon kevés olyan szerencsés ember van, aki nem küzd valamilyen bőrproblémával. Különféle bőrbetegségek, bőrelváltozások, vagy pattanásos bőr, allergia - mindezek nem csupán esztétikai problémák, hiszen gyakran okoznak fizikai kellemetlenségeket is.
Ezeket láttad már?
Online szerkesztőnk őszintén mesél az arcbőrével kapcsolatos problémákról.
Huszonhárom éves voltam, amikor teljesen megváltozott az egészen addig tökéletes bőröm, aminek hormonális okai voltak, de ez nyilvánvalóan akkor egyáltalán nem nyugtatott meg. Úgy éreztem, hogy nekem, aki tinédzserkorában nem küzdött ilyen problémákkal, talán még nagyobb csapás, hogy most teljesen tönkrement a bőröm. Persze mindenkinek a saját problémája a legaggasztóbb. A fogamzásgátló tabletta elhagyása után nem sokkal teljesen megváltozott a bőrképem: rengeteg pattanás jelent meg az arcomon. Az arcbőröm zsíros lett, pedig előtte normál típusú volt. A változás rossz hatással volt az önbizalmamra, éppen ezért szerettem volna minden megtenni tenni annak érdekében, hogy teljesen rendbe hozzam az arcbőröm.
Küzdelem az aknékkal
A kozmetikust természetesen a megszokottnál többször kerestem fel, ez időszakosan segített, azonban hosszú távon nem nyújtott megoldást. Teljesen beleástam magam a bőrápolás rejtelmeibe, és a bőrgyógyásztól kapott, a saját magam által gyűjtött információk, és egy kezelés segítségével majdnem, hogy teljesen helyrejött a bőröm. A bőrgyógyászom a Skinoren nevű krémet írta fel, amely azelainsavval próbálja megfékezni a pattanások kialakulását. Miután ez elfogyott, niacimaid, retinal és C-vitamin és mandulasav hatóanyagok segítségével folytattam a bőröm ápolását. Kialakítottam egy bőrápolási rutint, amelyet nagyon szigorúan követtem. Ahogy telt az idő, egyre kevesebb pattanás jelent meg az arcomon, a nagyobb problémát immár a hegek jelentették, amik az aknék után maradtak. Bár a mandulasav és a C-vitamin is szuper hatóanyagok a pigmentfoltok halványításához, van egy szint, ami felett nem tudnak teljesíteni. Sajnos az én bőrömön már nem segítettek a különböző kencék, ezért szerettem volna egy olyan kezelést kipróbálni, amely segít megoldani ezt a problémát.
Nem szabad feladni!
A Vivacek mikrotűs rádiófrekvenciás arckezelést választottam, amelyet műtét nélküli bőrfiatalításnak is neveznek. Teljesen jogosan hívják így, hiszen a kezelés megújítja a sejteket, hatására a bőr szerkezete és állapota jobb, feszesebb lesz. Az innovatív módszer egyesíti a frakcionált lézer, a hagyományos rádiófrekvencia, az IPL és a dermaroller előnyeit. Hatékony és látványos eredményt lehet vele elérni, csökkenti a ráncokat, elsimítja a hegeket, összehúzza a kitágult pórusokat, frissebb, fiatalosabb kinézetet eredményez. A kezelés abszolút fájdalommentes, csak nagyon minimális kellemetlenségekkel járhat. Az irritáció okozta pirosság egy órával később teljesen elmúlt, ami nagyon pozitív, mert bevallom egy kicsit aggódtam emiatt. Körülbelül három nappal később már látszódott is az eredmény, egyértelműen feltűnt reggel, a tükörbe nézve, hogy sokkal feszesebb lett a bőröm, a pigmentfoltok is sokat halványodtak, de az anti-aging hatását különösen ki kell emelnem, egyszerűen fiatalabbnak tűnt a bőröm.
A kezelés előtt a bőröm (1. kép) és a harmadik Vivace kezelés után 2 héttel (2. kép):
Mit mond a szakértő?
dr. Pónyai Katinka, a Demart Buda Bőrgyógyászati klinika bőrgyógyász, kozmetológus szakorvosa válaszolt a kérdéseinkre:
Hogyan kezeljük otthon a pattanásos bőrt? Mire érdemes a leginkább odafigyelni?
A faggyútermelési problémák kezelésénél a legfontosabb a bőr helyes tisztítása, lényeges, hogy a választott termék ne legyen túl agresszív, viszont hatékonyan távolítsa el a felesleges faggyút és az azt kedvelő mikroorganizmusokat. A túlzott fertőtlenítés, zsírtalanítás azonban pont az ellenkezőjét teheti, fokozottabb faggyútermelésre biztatja a mirigyeket és túlirritálhatja a bőrt. Fontos a mindennapos fényvédelem és az olyan krémek használata, amelyek a gyulladást követő pigmentációt is kezelik. Általános szokás, hogy a páciensek annyira el vannak foglalva az akne kezelésével, hámlasztásával, hogy elfelejtik hidratálni a bőrüket, pedig ez a javulás egyik kritériuma.
Mik azok a hibák a pattanásos bőr ápolásában, amiket mindenképpen kerülnünk kellene?
Ne irritáljuk túl, ne hámlasszunk agresszívan, ne várjunk túl sokáig a bőrgyógyászati kezelésekkel. Azt se felejtsük el, hogy ez egy életen át kitartó bőrállapot, amely egy krémtől sem tud „meggyógyulni”. A tartós tünetmentesség elérése és a megfelelő életmód kialakítása a cél, amely mellett csak nagyon ritkán és rövid ideig vannak fellobbanások.
Tudatos bőrápolás lépésről-lépésre
A bőrproblémák, valamint az utánuk előforduló hegek és pigmentfoltok kezelése nem gyerekjáték. Épp ezért fontos, hogy a termékeidet is a lehető legnagyobb odafigyeléssel válaszd meg. Egy hatékony, mégis gyengéd hámlasztó mellé válassz olyan fényvédőt, mely nem csak az UV-sugaraktól, de a káros kék fénnyel szemben is óvja a bőröd, majd jöhet egy tiszta hialuronsavban gazdag, illatmentes szérum a mindennapi hidratáláshoz!