Íme a leghatékonyabb tanács sötét foltok ellen, amit valaha kaphatsz, egyenesen a szakértőtől
Az évek múlásával számos változáson megy keresztül a bőrünk: az egyik leggyakoribb jelenség, hogy sötét foltok jelennek meg a napfénynek gyakran kitett bőrfelületeken. Bár az alakulás az élet természetes velejárója, egy-egy ügyes praktikával mi is tehetünk azért, hogy megelőzzük, kezeljük és eltűntessük a sötét pigmentfoltokat, hogy ragyogó és egyenletes bőrfelszínt tudhassunk magunkénak. Minden életkorban!
Ezeket láttad már?
A “smart aging” szépségfilozófia nemcsak a ráncok megjelenésének késleltetéséről szól, hanem arról is, hogyan fogadjuk el a változást, és őrizzük meg bőrünk egészséges tónusát és textúráját. Az arcon kialakuló sötét foltok megelőzésének és kezelésének érdekében ma már (szerencsére) számos hatékony termék és kozmetikai eljárás áll rendelkezésünkre. Ezek feltérképezésében Vida Míra kozmetikus, a Kiyoko Beauty Salon alapítója volt segítségünkre.
A folt, amit nem nevezünk nevén
Mindenekelőtt érdemes lehet tisztázni, mit értünk pontosan „foltok” alatt. A foltok (más néven (elszíneződés vagy hiperpigmentáció) a teljes bőrfelületen felbukkanhatnak, de főképp az UV-sugárzásnak közvetlenül kitett területeken jelennek meg (arc, nyak, dekoltázs, kézfejek), mivel a Nap serkenti a pigmenttermelő sejtek működését.
Vida Míra szerint a pigmentációk kialakulása nemcsak az UV-sugárzásra vezethető vissza: részben genetikai hajlam kérdése is, de számos egyéb tényező is szerepet játszhat ebben. „Az egyik legfőbb kiváltó ok a – már említett – káros UV-sugárzás, de az infravörös és a kék fény is hozzájárul a probléma megjelenéséhez. Emellett a hormonális változások – például terhesség, szoptatás, menopauza vagy ösztrogén- és progeszteronpótlás – szintén növelhetik a pigmentfoltok kialakulásának esélyét. Gyakoribb lehet a probléma azoknál is, akik fogamzásgátlót szednek, hormonális spirált használnak, lombikprogram során hormon stimulációban részesülnek, pajzsmirigybetegséggel vagy valamilyen nőgyógyászati problémával küzdenek. A bőrön lévő gyulladások, aknék és sérülések hegei is pigmentálódhatnak, helyükön foltok maradhatnak.” – sorolja a szakértő.
Míra egyúttal kiemeli: az életmódbeli tényezők (dohányzás, stressz, alváshiány vagy egyes gyógyszerek és táplálékkiegészítők) szintén növelhetik az elszíneződésre való hajlamot, de bizonyos, bőrre közvetlenül felvitt illóolajok és fototoxikus összetevők (például a parfümök) szintén fokozhatják a bőr pigmentációra való hajlamát. (A hiperpigmentációs foltok jellegzetessége, hogy sötétebbek, mint az őket körülvevő bőr.)
A felsoroltak apropóján érdemes aláhúzni: ha azt érzékeljük, hogy a testünk bármely pontján fellelhető folt nő, esetleg a területe változik, forduljunk bőrgyógyászhoz!
Hajlam, hajlam, mond meg nékem, kinek vannak pigmentfoltjai e vidéken?
Az arcbőrön megjelenő foltok számos színt és formát vehetnek fel: ez főképp a bőrtípustól és attól függ, minek „köszönhetjük” a kialakulásukat. Vida Míra a Fitzpatrick-skálát hozza fel példának, amely egy közismert, bőrgyógyászati osztályozási rendszer. Ez hat kategóriába sorolja a bőrtípusokat a bőr színének és az UV-sugárzásra adott reakciójának alapján, I-től VI-ig.
Ez alapján elmondhatjuk, hogy:
• az I–II. típusba tartoznak azok, akik nagyon világos bőrrel rendelkeznek, amely (jellemzően) könnyen leég és nehezen barnul. Ezek a bőrtípusok különösen hajlamosak a napkárosodásra, gyakran szeplők és napfoltok jelennek meg rajtuk.
• III–IV. típus: Közepes bőrtónus, amely barnul, de napégésre is hajlamos. Gyakran kialakulnak rajta hormonális eredetű pigmentfoltok, mint a melazma.
• V–VI. típus: Sötét bőrtónus, amely könnyen barnul és ritkán ég le. Gyakran gyulladások vagy sérülések után alakul ki rajta hiperpigmentáció, – magyarázza a szakértő.
Megelőzés, mindennek az origója
Ahogy a Fitzpartick-skálából látszik, az idő előrehaladtával az arcon megjelenő foltokat legfőképp a napsugárzásra vezethetjük vissza, így nem kérdés, hogy a megelőzés legfőbb kulcsa az UV-védelem.
A szakértő szerint az év minden napján érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba széles spektrumú, legalább 30-as, de inkább 50-es faktorszámú fényvédő krém használatát. Emellett fontos az árnyékban való tartózkodás, kalap és napszemüveg viselése, valamint a szolárium kerülése.
Természetesen az otthoni bőrápolás során is tehetünk a pigmentfoltok ellen: „az antioxidánsokban gazdag szérumok – mint a C- és E-vitamin – reggeli használata segíthet csökkenteni az oxidatív stressz hatását. További hatékony összetevők lehetnek a retinoidok, arbutin, azelainsav, niacinamid és az AHA/PHA savak,” – sorolja Vida Míra, aki szerint ezek a hatóanyagok segíthetnek a halványításban. A kozmetikus ugyanakkor aláhúzza: a helyes használat érdekében érdemes hozzáértő szakember tanácsát kérni, aki személyre szabottan állít össze bőrápolási protokollt.
Válogass kedvedre az alábbi, otthon is bevethető szérumok között!
Galéria
Megfontolandó kozmetikai kezelések
Bár az otthoni bőrápolással rendkívül sokat tehetünk bőrünk egészségéért, és a pigmentfoltok halványításáért, tény, hogy rendkívül makacs problémának bizonyulhatnak, hiszen a kialakulásuk gyakran évtizedekre vezethető vissza. Szerencsére mára bőven a rendelkezésünkre állnak olyan kozmetikai kezelések, amelyekkel (viszonylag) tartós eredmény érhető el.
Vida Míra jó szívvel ajánlja a kémiai hámlasztásokat, az elektrokozmetikai kezeléseket (például lézeres -és IPL-kezelések, vagy a mikrodermabrázió). „Fontos kiemelni, hogy ezek a kezelések kizárólag az őszi-téli időszakban végezhetőek. Ezen túlmenően a mezoterápiás ampullák alkalmazása is hatékony lehet, amelyek közvetlenül juttatják a bőr mélyebb rétegeibe a hiperpigmentáció csökkentésére szolgáló aktív hatóanyagokat. Bár ezek a módszerek jelentősen csökkenthetik a foltokat, végleges eltüntetésük nem garantálható, hiszen, ha a bőr újra UV-sugárzásnak van kitéve, előfordulhat, hogy a foltok újra megjelennek,” – magyarázza a szakértő.
A sötét foltok és a hiperpigmentáció kezelése nemcsak esztétikai kérdés, hanem befektetés a bőrünk egészségébe és önbizalmunk megőrzésébe is. A megfelelő termékek és kezelések kiválasztásával – mint a bőrtípusnak megfelelő szérumok, valamint professzionális kozmetikai eljárások – hatékonyan lassíthatjuk az idő múlásának nyomait. Tegyük magunkévá a smart-aging filozófiát, hiszen a bőrápolás nem csupán felületi kezelés, hanem tudatos döntések sorozata, amelyekkel önmagunk legjobb verzióját érhetjük el minden életszakaszban! Az egészséges, ragyogó bőr titka pedig nem más, mint a kitartás, a megelőzés és az önmagunkra fordított figyelem.