Ez a hajnövesztés természetes védőszentje: te próbáltad már?
Az utóbbi időben váratlan népszerűségre tett szert a rozmaringolaj, amit a hajnövesztés új „Szent Grál”-jaként emlegetnek: a közösségi felületeken számtalan videó tanúskodik erejéről és hatékonyságáról. Valóban egy természetes anyag jelentené a megváltást a hajnövekedés problémájára?
Ezeket láttad már?
„Fűben, fában orvosság” – mondjuk könnyedén a rozmaringolaj körüli fennforgásra, pláne annak tudatában, hogy azt Magyarországon a XIV. század óta használjuk. Nem is akármilyen célra!
A feljegyzések szerint a rozmaringolaj képezte annak a „királyné víz”-ként vagy „magyar víz”-ként (Aqua Reginae Hungariae) emlegetett, alkohol bázisú parfümnek az alapját, amely Erzsébet királyné (Nagy Lajos király édesanyja) kérésére készült el. Üde illat ide vagy oda, a rozmaringolaj a XV-XVI. században vált az angolszász gyógynövénykultúra elismert tagjává, mostanra pedig a #HairTok egyik húzó hatóanyagává lépett elő. Újabb átverésről van szó, vagy tényleg bízhatunk a rozmaringolaj erejében?
Hatékonyság felsőfokon
A rozmaringolaj körüli felhajtás nem alaptalan: a National Library of Medicine 2015-ös kutatása szerint például ugyanolyan hatékony lehet, mint a minoxidil szőrnövekedést okozó gyógyszer. (A vizsgálat szerint a rozmaringolaj hat hónap használat után megnövelte az alopeciában, azaz hajhullásban szenvedők hajszámát.)
A kutatás kimutatta, hogy a rozmaringolaj hatékonyan gyógyítja az idegvégződéseket és elősegíti a haj regenerálódását. Nemcsak az idegvégződésekre, hanem a keringésre is serkentőleg hat a rozmaringolaj: javítja a szőrtüszők vérellátását, ezzel is stimulálva a hajnövekedést.
Gyulladáscsökkentő tulajdonságai egyúttal segíthetnek enyhíteni a fejbőr irritációját, a korpásodást és a viszketést, azaz összességében optimális környezetet biztosítanak a hajnövekedéshez. A témában nyilatkozó bőrgyógyászok azonban egyöntetűen aláhúzzák: bár a rozmaringolaj tényleg képes fokozni a hajnövekedést, nem végérvényes gyógyír a hajhullás megállítására.
Így használd
Mivel mostanra elárasztották az internetet a rozmaringolajos szerek, érdemes tisztázni, hogyan használjuk azt, ha a hajnövesztés a célunk. Mivel a rozmaringolaj rendkívül erős hatóanyag, a fejbőrre való applikálás előtt érdemes egy kis területen kipróbálni, nem okoz-e kiütést, különösen, ha tudjuk, hogy érzékeny bőrrel áldott meg minket a sors. Ha negatív lett a próba, bátran építsük be a rozmaringolajat a hajápolási rutinunkba!
Erőteljes hatóanyag révén minden esetben keverjük össze valamivel a rozmaringolajat: a felvitel előtt hígítsuk fel kedvenc jojoba-, kókusz- vagy argánolajunkkal, majd azzal együtt vigyük fel a fejbőrre és a hajra. Ugyanezt eljátszhatjuk a samponunkkal vagy a balzsamunkkal is, a lényeg, hogy a hatóanyag hígított formában kerüljön a hajtövek környékére! A hígított rozmaringolajat érdemes legalább harminc percig a fejbőrön hagyni, hogy ki tudja fejteni a hatását. (Érdekesség, hogy a külföldön népszerű „hot towel treatment”, azaz a fejre applikált, és percekig ott is hagyott meleg törölköző felgyorsíthatja a rozmaringolaj hatékonyságát.)
A rozmaringolajat favorizáló szakemberek szerint a skalpmasszázs is elősegítheti a felszívódást, nem mellesleg igazi wellnessélményben lehet részünk a masszírozás ideje alatt. Akárcsak más hajnövesztők, úgy a rozmaringolaj használatával is érdemes türelmesnek lennünk, ugyanis több hónapba telhet, mire az kifejti a hatását.
Tűt a szénakazalban
Az óriási népszerűségnek köszönhetően mára széles rozmaringolaj-kínálattal találkozhatunk a boltok polcain. De vajon hogyan és mi alapján válasszuk ki a számunkra megfelelőt? A szakértők szerint vegyük szemügyre a termékleírást: amennyiben a rozmaringolaj (Rosmarinus Officinalis levél) magas százalékban található meg a szépségápolási cikkben, bátran tegyük be a kosarunkba!
Ha viszont alacsonyabb százalékban van jelen a hatóanyag a többi adalékhoz képest, úgy a hatékonysága valószínűleg alacsonyabb lesz. Akárhogy is döntünk, ne feledjük: a szépség belülről fakad, a külsőségekkel csak hozzáteszünk belső ragyogásunkhoz.