Problémás a bőröd? Itt a megoldás!
Mindennapjaink egyik leggyakoribb bőrproblémája az akné, mely serdülőkorban a hormonális változásokkal kezdődik. Sajnálatos módon a kellemetlen és igencsak látványos probléma akár felnőtt korunkig is elkísérhet bennünket vagy évekkel később kiújulhat.
Ezeket láttad már?
Mi is az az akné? Mitől alakul ki és hogyan enyhítsük vagy előzzük meg azt? Ne ess kétségbe, segítünk!
Az aknéról általában
Az aknéra hajlamos bőr jellemzően zsíros. Nyílt és zárt komedók, azaz mitesszerek és pattanások találhatóak a bőrfelszínen. Ezek a kellemetlen és bosszantó gyulladt, piros kiütések és kelések megjelenhetnek az arcon, a nyakon, a vállakon, a mellkason és a háton. Az akné feltűnő jelenség, mely frusztrációt és érzelmi stresszt okoz. Eltüntetni szinte lehetetlen műveletnek tűnik, majd gyulladást követően hiperpigmentációt és/vagy tartós hegeket, sebeket hagyhat maga után. Erre már szerencsére megoldást jelenthetnek különböző bőrgyógyászati kezelések, illetve a hegek gyógyulását elősegítő készítmények.
Az akné kialakulása
Az akné kialakulásának fő oka a faggyú túltermelődése. Ennek számos oka lehet: hormonális változások, bizonyos gyógyszerek kiválthatják, az éghajlati tényezők is befolyásolják és sajnos a genetika is képes beindítani a faggyútermelést. Addig amíg ez a fokozott faggyútermelődés utat tud törni magának és képes ürülni, addig nincs gond. A gond ott kezdődik, amikor a bőr külső rétege megvastagszik, az elhalt bőrsejtek rendellenes hámlása pedig eltömíti a faggyúmirigyek csatornáit ezzel meggátolva a faggyú kiengedését. Ez tömíti el a bőrt és így alakulnak ki a nemkívánatos mitesszerek, gyulladt pattanások.
Az akné kiváltó okai
A hormonok szerepe erősen közrejátszik az akné kialakulásában. Mind tinédzserkorban, mind felnőttkorban a hormonális változások képesek úgy befolyásolni a faggyúmirigyek termelését, hogy több faggyú termelődjön, mint amennyire a bőrnek szüksége van. Az akné sokszor pubertáskor után hirtelen megszűnik, azonban ha felnőttkori aknéról van szó, gyakran visszavezethető a bőrprobléma valamilyen hormonális elváltozásra. Ezen kívül a pszichológiai stressz is okozhat felnőttkori pattanásokat.
A baktériumok túlszaporodása is okozhat gyulladást a bőrön, a faggyú túltermelése ugyanis ideális körülményeket teremt, hogy az amúgy ártalmatlan bacik elszaporodjanak. Ezt sok esetben előidézheti, hogy túl agresszív, magas alkoholtartalmú készítményekkel próbáljuk kezelni a problémás bőrt, ezzel azonban csak célunk ellenkezőjét érjük el. Ugyanis, ha bőrünket túlszárítjuk, az automatikusan úgy fog reagálni, hogy még több zsírt termel, ami szintén a faggyú eltömődéséhez vezet.
A soron következő kiváltó ok a gének. Ezzel sajnos sok mindent nem tudunk csinálni, megelőzni nem tudjuk, azonban bőrgyógyász, kozmetikus és egy rendszeres, kíméletes arcápoló rutin csillapítani tudja problémánkat.
Nem utolsó sorban bizonyos gyógyszerek is képesek csúnya aknés reakciót kiváltani. Azok a gyógykészítmények melyek szteroidot vagy lítiumot tartalmaznak néhányunknál pattanásokat okoznak. Így ha hirtelen, semmiből jött tünetekkel találkozunk érdemes elgondolkodni nem gyógyszer csalogatta-e elő a problémát.
MEGOLDÁSOK
A problémás bőrre ugyan nincsen egyetlen jól bevált praktika, mégis hatékony segítséget nyújthatnak, a számunkra megfelelő gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelések, megelőzésben és kezelésben egyaránt. Az aknéra hajlamos bőrt a probléma súlyosságától függően lehet kezelni. A szájon át szedhető antibiotikum-kúrák sok bőrrel tettek már csodát. Ehhez azonban mindenképpen orvosi szakértelemre van szükség.
Sok esetben akár teljes vérkép, egy általános kivizsgálás előzi meg a gyógyszer beállítását. Ha a ciklusod változékony vagy eltér a megszokottól, érdemes lehet egy hormonvizsgálatra ellátogatni, de erről is szigorúan orvosi konzultációt követően lehet csak szükség. Bizonyos ételallergia is okozhatja a problémát. Ha erre még nem gondoltál, kezdetben az is segítség lehet, ha odafigyelsz mikor-mit eszel és erre hogyan reagál a bőröd. Továbbá egy gondosan összeállított mindennapi rutin, a smink és a szennyeződések precíz eltávolítása, illetve a rendszeres kozmetikai tisztítás és faggyútermelődést szabályozó kezelések is meghozhatják a kívánt változást.
Ha általános kivizsgálásra mennél, keresd fel a SYNLAB oldalát!