Így kerüld el a nyári bőrbetegségeket
Szponzorált tartalom
Vár ránk a nyár! És ez most igazán jó hír, mert pár hónapja még az sem volt biztos, hogy a lakást elhagyhatjuk. De szerencsére, úgy néz ki, hogy a nyár visszavonhatatlanul a nyakunkba ugrott, itt a jó idő, és lehet jönni-menni is. Az általános óvintézkedések betartásán túl ezen a nyáron sem szabad megfeledkeznünk a bőrbetegségekről, bőrápolásról, amelyek különösen a kánikula alatt jelenthetnek kihívást!
Ezeket láttad már?
Az izzadás, a hőmérséklet változások, a strandok és közhelyek számos fenyegetést jelentenek a felkészületlen bőrűeknek. Gyakoribbak ilyenkor a napallergiák, napégés, a bőrirritációk, hámlások, a gombás fertőzések, de még a bőrkeményedés is. Nem mindegy a fényvédelem, és az sem, szőrtelenítés után, hogyan védjük bőrünket. Cikkünkben hasznos tanácsokat olvashatsz a nyári panaszok elkerülésére!
Arcápolás nyáron
Még a száraz bőrtípusúak bőre is zsírosabb nyáron, mert a meleg hatására jobban termelnek a faggyúmirigyek, de a verejtékmirigyeink is állandó készültségben vannak; izzadunk. Éppen ezért nem célszerű zsíros arckrémeket használni (és a sminkelést túlzásba vinni), mert egyrészt elnehezítik, eldugítják a bőrt, másrészt folyton kellemetlen hatás jelentkezik, ha az izzadsággal keverednek. Had lélegezzen a bőr, úgyis sokkal többször érdemes arcot is mosni, használjunk könnyed hidratálókat, géleket, natúrkozmetikumokat a nappali arcápoláshoz.
Sminkeléskor törekedjünk a minimálisra, használjunk kifejezetten bőrbarát készítményeket, és olyan alapozókat, melyek fényvédelemmel is ellátottak!
A folyamatos izzadás miatt több baktérium élhet az arcbőrön, miattuk pedig több apró pattanás, mitesszer jelentkezhet. Ennek megelőzésére hetente egyszer érdemes bőrradírozni, illetve antibakteriális arclemosó tonikokat használni.
Fényvédelem és bőrelváltozások
Az erős UV sugárzásra mindenkinek másként reagál a bőre. Van, aki könnyen és szépen barnul, de nekik sem árt a folyamatos fényvédelem, enyhébb faktorú krémekkel. Mások azonnal lepirulnak, megégnek, míg olyanok is vannak, akik kimondottan allergiásak, és a napallergia komoly kiütések formájában tör rájuk. Megint másoknál pigmentfoltok jelennek meg, vagy a szeplők törnek elő. Ez utóbbi típusok leginkább genetikusak, tenni ellenük nem lehet, de védelmük fontos.
A megfelelő fényvédők (UVA védelmet keresd a flakonon) megválasztása mellett érdemes (és divatos is) kalapot hordani az érzékeny bőrűeknek. A kreolabb bőrűek se feledkezzenek meg arról, hogy a túlzott napozás -ha nekik nem is árt annyira- az öregedési folyamatokat erősíti.
Szőrtelenítés a kánikulában?
Pláne! Ki akarna a strandra menni apró kis szőrökkel a lábán?! Szőrtelenítés után nem szabad egyből napra menni, vagy kifeküdni a Balcsin a partra. Gyantáztatás esetén a szakemberek azt mondják, akár két napig is kerülni kell a napsütést, mert a bőrön lévő mikrosérülések miatt gyulladások, pigment elváltozások jelenhetnek meg. Ha szőrtelenítő krémet használsz, egy napig akkor se menj ki, mert a krém eleve "megmarja" a bőrt, ami az erős UV-tól azonnal megég. Ha borotváltál, akkor nincs ilyen para, mehetsz a napra, de csak akkor, ha a szőr irányával megegyezően húztad. Ha a szőr növekedésével visszafelé borotválsz, akkor ugyanis szintén felsérted a bőr mikroszkópikus felszínét.
Gombák és egyéb szörnyűségek
Nyári ekcéna, napkiütés, napgomba, lábgomba...és a sor nem teljes. Ezek mind az erős sugárzás és a meleg hatására jelennek meg bőrünkön. Nagyon fontos, hogy ezek egy része genetikai vagy szervi eredetű (ekcéma), tehát a fényvédelem mellett a megelőzés is fontos, például az immunrendszer erősítése (B, C és D-vitamin).
Fokozatosan menjünk a napra, először szűrt fényben sütkérezzünk, pláne, ha külföldön napozunk. Szoktassuk a bőrünket (de ne turbó szolival).
A napgomba egy olyan gomba, ami nyáron válik láthatóvá, mert a lebarnult bőrön fehér pöttyök maradnak. Pedig a gomba már előtte is jelen lehetett, és a saját fejbőrünkről kerül át (emberről emberre szinte sosem terjed). A napgombával érdemes szakemberhez fordulni, mert kezelése más, mint egy "átlagos", strandon összeszedett lábgombáé.
A napkiütések kellemetlenek, de általában maguktól gyógyulnak. Mivel sokszor allergiás reakcióval járnak, az orvosok antihisztamin tartalmú (allergia gyógyszer) készítményt ajánlanak rá, sok vény nélkül is kapható. Emellett olyan növényi ápolókkal is tehetünk bőrünk egészségéért, mint a teafaolaj.