Miért kerülnek ennyibe a luxus parfümök és vajon megéri őket megvenni?
Sosem értetted, miért van ilyen nagy különbség árban a parfüm piacon és miért kerül néhány parfüm látszólag sokkal többe? A válasz összetett, hiszen egy illat árát a legapróbb részletek is befolyásolják. Összeszedtük, mi minden határozza meg a parfümök árát és néhány hasznos tippet is adunk következő vásárlásodhoz!
Ezeket láttad már?
Minden az alapoknál kezdődik
A luxus kategóriás parfümök igen csak költségesek tudnak lenni, mivel több természetes, ritkább, emiatt pedig drágább összetevőket tartalmaznak – mint például a nőszirom, bolgár rózsa, jázmin, pézsma, ámbra vagy folyékony arany. Ahhoz, hogy kifejlesszenek egy illatot, parfümkészítő szakértőkre van szüksége a márkáknak, akik addig tesztelik és fejlesztik újra a parfümöt, amíg elérik a tökéletes eredményt. Ez sokszor hosszú hónapokig vagy akár évekig tart.
Kívül-belül különleges
Az üvegek megtervezésébe szintén rengeteg energiát fektetnek, emellett pedig a dobozoknak, csomagolásoknak is tükrözniük kell azt a minőséget, amit az adott márka képvisel. Természetesen a különféle hirdetések és a marketing árát is belekalkulálják a termékek árába, hiszen minden új illatnak szüksége van egy jó kampányra, hogy megismertesse azt a fogyasztókkal.
Még drágábbá tehet egy parfümöt, hogyha egy híresség a nevét vagy arcát adja a termékhez, illetve a kiskereskedők, drogériák és parfümériák szintén ráteszik a termékre a saját profitjukat.
Most már tudjuk, mi mindenből tevődik össze egy luxus parfüm ára – de vajon megéri megfizetni azt?
Érdemes számolgatni
Minél több parfümolajat tartalmaz egy termék, annál tovább érezhető az illata. Onnan tudod megállapítani, hogy milyen tartós egy parfüm, hogy megfigyeled a feliratot az üvegeken: legtartósabbnak az „extrait de parfum” számít, ami átlagosan 6-8 óráig érezhető. A leggyakoribb parfümtípusok az „eau de parfum”, ami 4-5 óráig tart, és az „eau de toilette”, ami 2-3 óráig tart.
Hogyha összeszámolod, hogy egy tartósabb, drágább parfümből, illetve egy olcsóbb, kevésbé tartós parfümből hány fújásra van szükséged egy nap alatt, könnyebben meg tudod állapítani, hogy megéri-e az adott termék. Egy kis számolgatás után még az is kiderülhet, hogy egy kevésbé tartós termékért hosszútávon többet fizetnél, mint az üvegenként drágább, de tartósabb változatért.
Figyeld a dátumot!
Amennyiben egy költséges darabra esik a választásod, félreteheted a különleges alkalmakra. Viszont ügyelj arra, hogy a természetes összetevőket tartalmazó parfümök általában 1-3 év után elkezdenek megromlani. Azok a parfümök járnak le általában a leghamarabb, amik alkoholmentesek, olajbázisúak vagy pacsuli és citrusos elemeket tartalmaznak. A fás, ámbrás, bőrős illatok jellemzően tartósabbak, még akár három év után is. Hogyha egy régi parfüm illata kellemetlen szagúvá változik, vagy bőrirritációkat okoz, mindenképpen szabadulj meg tőle!