Innen tudhatod, hogy cukorfüggő vagy, vagy csak szereted az édességet
Téged is jó érzéssel tölt el, ha egy pékség előtt elhaladva megérzed a frissen sült finomságok illatát és alkalmanként veszel is egy kakaós csigát? Ezzel önmagában semmi gond nincs. Ha viszont a cukor nap mint nap előkelő helyen szerepel az étrendedben, és az édes ételek, italok különösen nagy csábítást jelentenek számodra, akkor bizony érdemes elgondolkodnod, hogy csak szereted az édességet, vagy a cukorfüggőség jelei vannak jelen.
Ezeket láttad már?
Ha szereted az édességet, van kedvenc süteményed, és nassolni is szoktál, az abszolút rendben lehet. De ahogy az élet gyakorlatilag bármely területén túlzásba eshetünk, úgy sajnos egy ponton az édességek szeretete is átfordulhat cukorfüggőségbe, akár úgy, hogy még csak nem is sejtjük. A testünk azonban valójában már a kezdetektől ad olyan jeleket, amelyek arra utalnak, hogy nincs minden rendben a cukorbevitelünkkel. Nézzük, mik a cukorfüggőség jelei!
Mi pontosan a cukorfüggőség?
Mindenekelőtt fontos, hogy tudd, nincs gond azzal, ha szereted az édességeket, sőt még azzal sem, ha rajongsz értük. Nem mindegy viszont, hogyan teszed. Ugyanis óriási a különbség aközött, ha időnként megeszel valamilyen cukros finomságot, vagy ha cukorfüggő vagy. Utóbbi esetben a szervezeted kémiai és fizikai jelek útján is figyelmeztethet, hogy nem egészséges a kapcsolatod a cukorral.
A cukorfüggőség kialakulhat úgy is, hogy nem eszel habos süteményeket, vattacukrot és társaikat, vagyis érinthet ez a probléma akkor is, ha kerülöd a klasszikus édességeket. Ugyanis a mai világban rengeteg élelmiszer, például zacskós levesek, tésztaszószok, salátaöntetek és gabonapelyhek is gyakran tartalmaznak hozzáadott cukrot. Így akár ezen élelmiszerek fogyasztása is elvezethet ahhoz, hogy egészségtelen legyen a kapcsolatunk a cukorral, ami sok esetben már egyet jelent a cukorfüggőséggel.
Ezért olyan vonzók a cukros élelmiszerek
Egy frissen sült cukros süteménynek vagy eperturmixnak lehet fantasztikus illata és elég csábító kinézete ahhoz, hogy szimpatikusnak találjuk, azonban ez még sok más finoman és mutatósan elkészített élelmiszerre is igaz. A cukros ételek és italok viszont híresek arról, hogy rövid távú energialöketet adnak, amelyre - főként egy nehezebb, például stresszes helyzetben vagy fáradtan - könnyen azt érezhetjük, hogy szükségünk van.
Még ha tudatosul is bennünk, hogy csak rövid távú megoldás lehet fáradtan vagy idegesen cukros ételeket és italokat fogyasztanunk, akkor is ott van az a tény, hogy endorfinonokat szabadíthatnak fel, amelyek hatására energikusabbnak és boldogabbnak érezhetjük magunkat. Ez pedig elég motivációt jelenthet ahhoz, hogy igent mondjunk egy cukros fánkra és társaira. Ha viszont ezt túl gyakran tesszük, akkor egyre többféleképpen árthatunk az egészségünknek, és cukorfüggővé válhatunk.
Hogyan ismerheted fel?
Ha egészségtelen a kapcsolatod a cukorral, azt valamilyen formában biztosan jelzi a szervezeted. Azonban nem mindig egyszerű rájönni, hogy egyes panaszainkat mi okozza. Ha arra gyanakszol, hogy esetleg te is cukorfüggő vagy, bizonyos kérdéseket feltétlenül tegyél fel magadnak:
- Szoktam érezni bűntudatot étkezés közben?
- Gyakran keresek kifogásokat arra, hogy mit és miért eszem?
- Rendszeresen jutalmazom magam nassolnivalókkal, és fogadom meg, hogy holnaptól egészségesebben étkezek?
- Eltitkolom a családom, a barátaim vagy a kollégáim elől, hogy mit, mikor vagy mennyit eszem?
- Egyre nagyobb adagokat merek a tányéromra?
- Úgy eszem, hogy nem is vagyok éhes?
- Gyakran eszem azért, mert bizonyos érzések kavarognak bennem?
- Rendszeresen vagyok álmos, érzem úgy, hogy nincs energiám, vagy kerülök letargikus hangulatba étkezések után?
- Nem tudom irányítani, hogy mikor eszem?
Ha ezen kérdések közül akár csak egyre is igen a válaszod, akkor bizony te is érintett lehetsz a cukorfüggőségben, és minél több a tünet, annál valószínűbb, hogy nem egészséges a kapcsolatod a cukros élelmiszerekkel. De cukorfüggőségre utalhat még például az is, ha gyakran fáj a fejed, bőrkiütéseid vannak, szorongsz, hányingered van, esetleg alvászavarokkal küzdesz.
A már említett negatívumok mellett sajnos a túlzott cukorfogyasztás súlyos betegségekhez, például 2-es típusú cukorbetegséghez, elhízáshoz, szívbetegségekhez és rákos megbetegedésekhez is vezethet, így rengeteget számíthat, ha minél előbb elkezdesz dolgozni azon, hogy megszabadulj tőle.
Ha úgy érzed, téged is érinthet, akkor a legfontosabb az, hogy minél előbb beszélj egy szakemberrel, például a háziorvosoddal vagy egy dietetikussal, aki segíthet eligazodni, hogyan lehet újra egészséges a kapcsolatod a cukorral. Persze megpróbálhatod te is átalakítani az étrendedet, de fontos, hogy tudd, nem kell egyedül megbirkóznod vele, és nem is kell magadtól tudnod, mit hogyan érdemes csinálnod, hogy a cukorfogyasztás ne befolyásolja tovább negatívan az életedet.
Forrás: hindustantimes.com, thedawnrehab.com, happiful.com