Rábai Balázs: A színház nem csupán egy kellemes esti program, de érdemi beszélgetések és építő viták kiindulópontja
Hirdetés
Rábai Balázs, az RTL Híradó népszerű műsorvezetője, aki naponta több millió néző számára hozza el az aktuális híreket, úgy véli, hogy a legjobb esti kikapcsolódás egy jó színházi előadás és azt is elárulja, hogy melyik az egyik kedvenc színháza. Annak ellenére, hogy munkája éppen az esti időszakban köti őt le, mindig talál időt, hogy ellátogasson egy-egy színházba – legyen szó családi programról, barátokkal való közös élményről, vagy éppen kollégákkal való szórakozásról. „Legközelebb novemberben megyek színházba a kollégáimmal, már meg is vettük a jegyeket" – meséli a közismert híradós.
Ezeket láttad már?
Bár elismeri, hogy barátaival vagy kollégáival néha, az ízlésbeli különbségek miatt eltérően vélekednek egy-egy darabról, a színházba járás egyik legfontosabb mozzanata, hogy az előadások utáni beszélgetések összekapcsolják az embereket „Az előadások után gyakran leülünk és egy pohár bor mellett vitatjuk meg a látottakat. Szerintem ez az igazi értéke a színháznak – gondolatokat ébreszt, véleményeket formál, és lehetőséget teremt arra, hogy érdemi viták szülessenek, ami sajnos ma egyre ritkább Magyarországon."
Balázs szerint az igazán jó előadás az, amely nem csupán szórakoztat, hanem gondolkodásra késztet, változásra ösztönöz, vagy éppen új nézőpontokkal bővíti ismeretünket a világ dolgairól, amit aztán másokkal megoszthatunk. Korábban a Nagymező utcánál lakott, aminek a közelében sok a színház és „jó volt látni, hogy este fél 10 után megteltek a környékbeli kávézók, mert az emberek beültek az előadás után, és elkezdtek beszélgetni. A színház képes arra, hogy felkavarja az állóvizet, és valódi diskurzusra késztessen, ezt nagyon fontosnak tartom. Fontos, hogy tudjuk beszélgetni egymással.”
Az RTL jól ismert műsorvezetője különösen kedveli az Átriumból a 13. kerületi RaM-ArT Színházba költözött Kultúrbrigád Produkció előadásait, teljesen függetlenül attól, hogy a közönség az ő hangját hallhatja a darabok kezdetén és végén. Látta Molnár Ferenc bravúrdarabját, az Egy, kettő, hármat, a mára már legendás Az Őrült Nők Ketrecét vagy az Igenis, miniszterelnök úr!-at Hevér Gáborral és Alföldi Róberttel a főszerepben. Ez utóbbit például azért is tartja különösen érdekesnek, mert a világhírű britcom alapján a magyar színpadra írt előadás az elmúlt években folyamatosan változott, a közélet formálta elemekkel bővült és aktualizálódott. A pillanatnyi társadalmi és politikai helyzet, amelyet egyébként híradósként nap mint nap figyelemmel kísér, befolyásolja a darabot. „Ezek az előadások tükröt tartanak elénk és az kiváltképp izgalmas, hogy a valóság beszivárog a színpadra, mint egy fricska. Sokat nevetünk rajta, de közben ráébredünk, hogy ebben élünk – ez a mi valóságunk."
„Szeretnék többször eljutni színházba, de a jelenlegi munkám mellett ennyi fér bele. Igyekszem élni a lehetőséggel, amikor mégis alkalmam nyílik rá, mert nem csupán egy kellemes esti programról beszélünk, hanem egy olyan szellemi utazásról, amelyet tartalmas emberi beszélgetések követnek; új gondolatokkal és élményekkel gazdagodik az ember.”