Karácsonyi menütervezés tudatosan: ezekre a lépésekre figyeljünk!
Hirdetés
Halászlé, bejgli, és mézeskalács. Egy tipikus karácsonyi menü listáján számos ehhez hasonló étel szerepel. A rokonlátogatások közepette hajlamosak vagyunk az elkészített ételmennyiséggel túlzásba esni, sajnos ilyenkor sok étel kerülhet a kukába. Azonban tudatos tervezéssel ez a probléma is kiküszöbölhető. Tippjeinket követve még a pénztárcánkat is kímélhetjük!
Ezeket láttad már?
Tájékozódjunk online!
Az internet nem csak szórakozásra van, tájékozódhatunk rengeteg témában, sőt, leárazásokról is információt szerezhetünk. Hallottunk már a Kimbino applikációról? Segítségével akár buszmegállók közt, telefonunkról kényelmesen és könnyedén át tudjuk tekinteni az online katalógusokat: Aldi, Lidl, Tesco stb. Ezzel könnyedén ki tudjuk választani a nekünk legszimpatikusabb akciókat, ajánlatokat. A Munch sem egy elhanyagolandó applikáció, lista vagy térképnézet alapján kiválaszthatjuk, honnan akarunk komoly kedvezménnyel főtt ételt, tartós élelmiszert, virágcsokrot és még elég sok mindent beszerezni. Mottójuk: tegyél a pazarlás ellen és egyél jókat kedvezményesen.
Csomagolásmentes boltok
Előfordul, hogy egy receptben egy alapanyagból jóval kisebb mennyiség kell. Például egy aszalt gyümölcsből 10 dkg-ot ír a recept, de a boltokban általában nagyobb mennyiségben árulják az ilyen termékeket. Mit tudunk ilyenkor tenni? Vagy azon törjük a fejünket, hogy a maradékot hogyan tudnánk még felhasználni, vagy felkeressük a hozzánk legközelebb lévő csomagolásmentes boltot, ahol magunk porciózzuk ki az adagokat. Egy kis kreativitással a nagyi befőttes üvegeit is fel tudjuk használni, amikből már elfogyott a finom házi lekvár, és ezekkel tudunk menni vásárolni.
Bevásárlólista
Ez már egy elcsépelt ötletnek hangozhat, de erre érdemes a legnagyobb hangsúlyt fektetni a tippek közül. Amint belépünk egy boltba, azonnal elragadhat bennünket a sok-sok szín és akció feliratú tábla. Amint rendelkezünk egy bevásárlólistával, az segíthet minket „visszarántani” a földre. Ha ránézünk, könnyebben tudjuk realizálni, hogy valójában miért is érkeztünk a boltba. Ezzel csökkentjük az impulzusvásárlást és semmilyen alapanyag nem marad ki a receptekhez. Bosszantó tud lenni, amikor 24-én délelőtt jövünk rá, hogy elfelejtettük az élesztőt. Ki akarna ilyenkor visszamenni az utolsó hajrára a boltokban? Az pedig, hogy a bevásárlásért ki felelős, megbeszélés kérdése. Képes apu mindent beszerezni, vagy mindenből pont nem azt hozza, amit anyu előírt?
A maradékok
Igyekeztünk minél pontosabban megtervezni a menüt, mégis keletkezett egy kis maradék? Nem kell aggódni, ezek még mindig menthetőek. Dönthetünk akár úgy, hogy lefagyasztjuk a megmaradt ételeket. 1-2 héten belül lehet mégis megkívánjuk például a halászlevet. Milyen jó érzés, amikor tudjuk, hogy csak fel kell olvasztani, és máris fogyaszthatjuk! A közösségi médiát is segítségül hívhatjuk. Számos csoport létezik már, ahol ingyen fel tudjuk ajánlani megmaradt tárgyainkat, ételeinket. Egy kisgyermekes anyukának lehet, hogy sokat segítünk vele, mert a szülői teendők közt az évben nem a főzésen volt neki a legnagyobb hangsúly. A Re-formáló Egyesület “Enni Adok” dobozainak is érdemes utána olvasni, felkeresni. Céljuk, hogy ezekben a dobozokban szinte minden nap friss élelmiszer kerüljön, illetve aki rászorul az ilyen jellegű adományokra, és szégyenérzet van benne emiatt, névtelenül ki tudja venni ebből a dobozból. Az interneten található egy lista, amiben szerepelnek azok a települések, ahol ezek a dobozok fellelhetőek!
Komposztálás
Ha maradtak meg olyan ételek, amikből már nem igazán lehet ehető ételt kihozni, akkor marad a komposztálás! Ez az egyik lehető legjobb út ahhoz, hogy az ételmaradékot értékes energiává alakítsuk, a lehető legzöldebb módon! Bár aki nem kertes házban él, annak nehezebb kialakítani egy kültéri komposztáló rendszert, számos lehetőség van arra, hogy egy kisebb helyből is kihozzuk a legtöbbet. Léteznek jóval kisebb méretű, hordozható komposztáló gépek, amit az erkélyen, vagy akár a konyhapulton is tudunk tárolni.
Kommunikáció
Amennyiben vendégeket fogadunk, vagy vendégeskedni megyünk valahova, érdemes összebeszélni a többiekkel, hogy ki milyen ételt fog vinni. Ez azért is fontos, mert lehet, hogy a vendégek között van valaki, akinek valamilyen étel-intoleranciája van. Biztos jól esne neki az a gesztus, hogy hoppá, mi gondoltunk rá! És neki is készítünk finomságot, “mentes” ételt. Másik szempont lehet a változatosság. Lehet, hogy 3-an a vendégek közül bejglit fognak vinni. Nem biztos, hogy ez az aduász mindenkinél, talán más mást hozhat magával.
Összességében elmondható, a karácsonyt megelőző időszakot felfoghatjuk úgy, hogy ez egy rendkívül stresszes eseménysor. Legyünk tudatosak! Minél jobban felkészülünk, annál könnyebben éljük meg a decembert.