Ezekre figyeljünk, ha az életmódunkhoz szükséges táplálékkiegészítőket keressük!

Hirdetés

2024. július 3.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az egészségünk jelentőségével talán mindenki tisztában van, ahogy azzal is, hogy ennek állapotáért a különböző vitaminok, táplálékkiegészítők fogyasztásával is sokat tehetünk. Azt azonban, hogy ezek közül mire van szükségünk, alapvetően meghatározhatja az, hogy milyen életmódot folytatunk. Ez utóbbit számos tényező, magatartás és tevékenység befolyásolja, a csoportosítást pedig több szempont szerint – aktivitás, étkezési szokások, stressz-szint vagy éppen alkoholfogyasztás – elvégezhetjük, ez azonban olyan szociológiai kérdés, amibe itt nem szeretnénk belemenni. Az alábbiakban azokat a “skatulyákat” vizsgáljuk, melyek a fizikai aktivitáshoz kapcsolódnak: lássuk, milyen extra segítségre van szükségünk életmódunk alapján!

Ezekre figyeljünk, ha az életmódunkhoz szükséges táplálékkiegészítőket keressük!
Fotó: 123rf.com

Inaktív, ülő életmód

Az utóbbi évtizedekben egyre többen dolgozunk számítógép előtt. A nyolc órás munkaidő után hazamegyünk, leülünk a tévé elé vagy éppen a telefont pörgetjük, majd azt vesszük észre hogy este van, mi egész nap meg sem mozdultunk, az edzést pedig már megint kihagytuk. Ha a fentiek ismerősnek tűnnek, és hetente nem iktatunk be legalább 75 perc intenzív vagy 150 perc közepes intenzitású testedzést, akkor bizony inaktív életmódot élünk, és jó ha tisztában vagyunk azzal, hogy ez számos egészségügyi kockázattal jár együtt.

A mozgáshiány nagy mértékben növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát és az elhízás veszélyét, ami további betegségek – cukorbetegség, ízületi problémák, szívbetegségek – kialakulásához is vezethet. A testedzés hiánya a mentális egészségünkre is negatívan hathat és könnyen szorongáshoz, depresszióhoz vezethet, láthatjuk tehát, hogy a sportolás életünkbe való beiktatása rendkívül fontos.

Ajánlott táplálékkiegészítők

Ha az ülő életmód mellé nem párosul egy kiegyensúlyozott étrend, úgy mindenképp javasolt valamilyen multivitamin készítmény alkalmazása, így ugyanis az alapvető vitaminok és ásványi anyagok beviteléről gondoskodhatunk. Ezen kívül érdemes Omega-3 zsírsavakat fogyasztani, melyek segíthetnek a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának megelőzésében, de a mentális egészség fenntartásában is. Ezek az esszenciális tápanyagok gyulladáscsökkentő hatásúak és a rákos betegségek kialakulásának esélyét is csökkentik, szedésük tehát mindenkinek javasolt.

Ha egész nap a lakásban tartózkodunk, érdemes pótolni a D-vitamin készleteinket is, mely vitamin hozzájárul csontjaink egészségéhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez, de a szorongás, depresszió kockázatát is csökkentheti. Ha emésztési problémák is felmerülnek, a probiotikumok rendszeres szedése javasolt, a folyamatos fáradtság leküzdésében pedig a C- és B-vitaminok lehetnek a segítségünkre.

Mérsékelten aktív életmód

Ugyan hivatalos, pontos elhatárolás nem létezik, általánosságban ebbe a kategóriába sorolhatjuk azokat, akik ugyan ülő munkát végeznek, azonban hetente legalább 2-3 alkalommal beiktatnak valamilyen testmozgást – kocogást, kerékpározást, de a hosszabb, rendszeres sétákat, túrázásokat is ide sorolhatjuk –, esetleg nem sportolnak, de könnyebb fizikai munkát végeznek.

Ez természetesen egy egészségesebb életmód, mint az inaktivitás, különösen akkor, ha kiegyensúlyozott étrenddel párosul. A mérsékelten aktív életmódot folytatókra jellemző, hogy általában több energiával, nagyobb állóképességgel rendelkeznek. A heti néhány óra testmozgás jelentős mértékben csökkentheti a magasvérnyomás-betegség, a szívbetegségek, de a stroke kockázatát is, segít az egészséges testsúly megtartásában és a stressz, depresszió esélyét is nagyobb mértékben csökkenti.

Ajánlott táplálékkiegészítők

Természetesen itt is szükség lehet egy kis rásegítésre, így az előző pontban említett multivitaminok, esszenciális zsírsavak és vitaminok alkalmazása mindenképp ajánlott. Sportolás mellé fontos lehet még a különböző fehérjeporok alkalmazása, ez azonban az edzés intenzitásától függ: a lazább, kisebb megterheléssel járó mozgásformák mellé elégséges lehet a fehérjében gazdag táplálkozás is. Ha szeretnénk egy kicsit javítani a teljesítményünkön, jó ötlet lehet a kreatin szedése is, mely segít az izomépítésben, javíthatja a kognitív képességeket, de akár a depresszió tüneteinek enyhítésében is szerepet játszhat.

Aktív életmód

Azokat sorolhatjuk ide, akik rendszeresen, heti 5-7 alkalommal intenzív sporttevékenységet végeznek, és természetesen azokat is, akik emellett még fizikai munkát is végeznek. Talán nem meglepő, hogy ez az életmód nagy terhelést róhat a szervezetre, így annak állapotával érdemes foglalkozni. Ha valaki ilyen igénybevétel mellett odafigyel a megfelelő regenerálódásra – pihenésre, bemelegítésre és nyújtásra – és az egészséges étkezésre is, akkor jó eséllyel magasabb energiaszinttel, remek állóképességgel, egészséges szív- és érrendszerrel, ideális vércukor- és koleszterinszinttel rendelkezik, ami a kiegyensúlyozott élethez kiváló kiindulópont.

Ajánlott táplálékkiegészítők

Természetesen itt is elengedhetetlen az általános egészségi állapot megőrzése, így a vitaminok és ásványi anyagok – magnézium, cink, szelén – pótlása rendkívül fontos. Az aktív életmódot folytatók számára különösen jelentős lehet a már említett fehérjeporok fogyasztása, melyek segítenek az izomépítésben és a regenerációban is.

Sportolás közben a szervezet rengeteg folyadékot veszít, ennek optimális pótlása érdekében az elektrolitok bevitele is hasznos. Az ízületek védelme érdekében jó megoldás a glükózamin és a kondroitin pótlása, a teljesítmény fokozása pedig elérhető nitrátok és kreatin használatával: ez utóbbi az izomtömeg megőrzésében is szerepet játszik, így a testépítőknek ugyanúgy fontos lehet, mint a futóknak.

Figyeljünk oda magunkra

Van, aki él-hal a sportolásért, mások azonban ennél kényelmesebbek, és a pihenést inkább egy jó könyv társaságában képzelik el. Természetesen nem az a cél, hogy mindenkiből élsportoló váljon, az egészséges életmód fenntartásához azonban egy mérsékelt szintű aktivitás elengedhetetlen. Ha nincs kedvünk a futópályán róni a köröket, reggelente hagyjuk otthon az autót és induljunk dolgozni gyalog vagy biciklivel; esténként tegyünk egy nagy sétát a közeli parkban, vagy induljunk el túrázni a barátainkkal. Ezek a mozgásformák nem megerőltetőek, a pozitív hatásukat azonban hamarosan érezni fogjuk.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

„El nem végzett császármetszésért már jelentettek fel kórházat, elvégzettért még nem" - A Császárvonal szakértőivel beszélgettünk

glamour plusz ikon „El nem végzett császármetszésért már jelentettek fel kórházat, elvégzettért még nem" - A Császárvonal szakértőivel beszélgettünk

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Felfrissülnél a hőségben? - Készítsd el a nyár kedvenc kávékülönlegességét, kevesebb, mint öt perc alatt! (x)

Felfrissülnél a hőségben? - Készítsd el a nyár kedvenc kávékülönlegességét, kevesebb, mint öt perc alatt! (x)

Itt a nyár és vele együtt a GLAMOUR-napok - Szerezd be kedvenc kuponjaidat! (x)

Itt a nyár és vele együtt a GLAMOUR-napok - Szerezd be kedvenc kuponjaidat! (x)

Téged is érdekel, hogyan érheted el a tökéletesen sima bőrt a strandszezonra? Megmutatjuk! (x)

Téged is érdekel, hogyan érheted el a tökéletesen sima bőrt a strandszezonra? Megmutatjuk! (x)

Melyik arcápolási rutin a legmegfelelőbb a Te bőrtípusodnak? Most megtudhatod (x)

Melyik arcápolási rutin a legmegfelelőbb a Te bőrtípusodnak? Most megtudhatod (x)