Nyaralni indulsz a cicáddal? Így könnyítheted meg számára az utazást!
Hirdetés
Nincs még vége a nyárnak, sokan még csak most tervezik az idei nyaralásukat vagy egy pár napra még elutaznak kihasználni az utolsó nyári napokat. Azoknak a cicatulajdonosoknak gyűjtöttünk össze néhány hasznos tippet a Whiskas segítségével, akik kis kedvencükkel közös nyaralást terveznek.
Ezeket láttad már?
A macskák alapvetően szeretik, ha a megszokott rend szerint telnek a napjaik. Ha több napra szeretnénk elutazni, logikus döntés, hogy magunkkal vigyük négylábú társunkat is. Ennek előnye, hogy bár a környezetváltozáshoz alkalmazkodnia kell, a számára fontos személy mellette marad. Érdemes azonban megfogadni néhány szakértői tanácsot, hogy megkönnyítsük bársonytalpú barátunk számára az utazást.
1. Tanítsuk őt lehetőleg fiatal kortól
Célszerű már kiscica korban hozzászoktatni kedvencünket a szállítódobozhoz, főleg, ha később rendszeresen tervezünk vele együtt utazni. A fokozatosság elve itt is érvényes: először csak tegyük le neki a boxot, amivel saját tempójában megismerkedhet. Ehhez használhatunk jutalomfalatokat, amivel becsalogatjuk. Ha már komfortos számára a doboz, tegyünk vele rövidebb sétákat például a ház körül. Fokozatosan növelve az utazások időtartamát cicánk hozzászokik a szállítódobozban való utazáshoz és nem jelent majd hirtelen stresszt számára, ha nyaralni indulunk.
„Sok türelemmel és a folyamat kis lépésekre bontásával a legtöbb macska képes lenne arra, hogy megtanuljon utazni.” – mondja Bánszky Noémi macskaterapeuta.
Ráadásul mivel időről időre állatorvoshoz is el kell vinni kedvencünket, így mindenképp hasznos, ha addigra rutint szerez a dobozban történő utazásban.
2. Pozitív visszajelzés
Ha az utazás során cicánk kellemes élményeket szerez, pozitív élményeket köt majd a szállítódobozban való tartózkodáshoz, így csökkenthetjük az őt érő stressz mértékét. Mindig legyen nálunk néhány finom falat, amivel megjutalmazhatjuk bátorságát.
„Az utazás - főleg a lakásban tartott macskák számára – nagyszerű lehetőséget kínál arra, hogy kedvencünket új ingerek érjék miközben ismeretlen területeket fedezhet fel, kiélve ezzel a kíváncsiságát is. Éppen ezért fontos, hogy ha lehetőségünk van rá, szoktassuk hozzá cicánkat az utazáshoz.” – teszi hozzá szakértőnk.
Ráadásul a közös kaland erősítheti a cica és a gazdi közötti kapcsolatot is.
3. Ügyeljünk a rendszeres étkezésre
Gondoskodjunk róla, hogy mindig elegendő és jó minőségű étellel induljunk útnak. Kerüljük az ismeretlen ételekkel történő kísérletezgetést, ezzel megelőzhetjük az emésztési problémákat is. A napirend rendkívül fontos a macskák számára – a kialakult rutinok fontosságát hangsúlyozza a Whiskas „Itt az idő dorombolni elnevezésű kampánya is.
„Néhány macska nem hajlandó enni ismeretlen környezetben. Ez a szervezet szokásos válasza a stresszre. Ha a macskánk nem hajlandó enni idegen helyen, adjunk neki bőven időt, hogy megnyugodjon egy kicsit.” - javasolja Bánszky Noémi.
Ha a cica már elfogad ételt a boxban, elvesz egy-egy falatot utazás közben, vagy akár az új helyen is, akkor biztosak lehetünk abban, hogy oldódik, ami jó visszacsatolás lehet számunkra, hol tartunk a folyamatban.
„Megtehetjük, hogy a cicát betesszük a szállító boxba, elvisszük egy számára még ismeretlen helyre, és ott kiengedve (vagy a boxban maradva) kapja meg a szokásos ételadagját. Ez segít abban, hogy hamarabb legyőzze a stresszt. Érdemes ilyenkor kedvenc finomságaival megkínálni.” - teszi hozzá a szakértő.
4. „Vadmacska napirend”
Utazás esetén az is jó ötlet, ha hozzászoktatjuk macskánkat ahhoz, hogy lefekvéskor mindig játsszunk vele. Ez pozitív hatással lesz a fizikai és mentális jóllétére, és mindenekelőtt segít neki felszabadítani a fel nem használt energiát, ami hozzásegíti a jó alváshoz.
„Jó, ha a „vadmacskás” napirendet követjük a cicánkkal: játék, evés, tisztálkodás, alvás. A játék szimulálja a zsákmányvadászatot. A tál megtöltése, elfogyasztása és a tisztálkodás az alvás előtti felkészülés része, amikor a macska elmegy erőt gyűjteni a következő vadászathoz” – mondja a macskaterapeuta.
A közös játék hasznos lehet hosszabb utazás előtt is, hogy a macskának ne okozzon extra nehézséget a várakozás, az egyhelyben levés. Egy fáradt macskával könnyebb dolgunk lehet utazás közben. Ha pedig a boxból kiérve, az új terület bejárását követően hajlandó játszani velünk, az segít abban, hogy „kimozogja magából” az utazás során felgyülemlett stresszt, tovább jó élményeket kössön az új helyszínhez is.