Az expozóm tudománya - azaz miként maradhat élettel teli a bőr
Hirdetés
Nem a genetika és az életkor az egyetlen tényező, amely negatív hatással van a megjelenésünkre. A bőr öregedésének 80%-áért ugyanis a környezeti hatások és az életmódunk a felelős. Az expozóm tudománya jelenleg a szépségipar innovációinak egyik fő motorja.
Ezeket láttad már?
Olyan tényezők, mint a környezetszennyezés, az alváshiány vagy a helytelen táplálkozás bőrünkre gyakorolt mindennapos hatásmechanizmusának felismerése és megértése új perspektívákat kínál a termékfejlesztésben. Ez pedig összhangban áll a vevők egyre erősödő igényével, hogy a kozmetikum védje az egészségünket is!
A kémia és a biológia találkozása
A génjeinket már vizsgálják a tudósok abból a szempontból, hogy beazonosítsák, melyek a betegségek genetikai összetevői, de a környezeti tényezők eddig ismeretlen részei voltak az egészségi egyenletnek, egészen mostanáig. A kutatók elkezdték szisztematikusan kielemezni az egészségünket, és ezen belül, a bőrünk épségét befolyásoló tényezőket – így feltérképezve a külvilágot, mint külső és például a bélrendszerünket, mint belső faktort. A mérgező vegyi anyagok nemcsak exogén forrásokból jutnak be ugyanis a szervezetbe, hanem endogén folyamatokból is, beleértve a gyulladást, a szabadgyökképződést, az oxidatív stresszt, a meglévő betegségeket, a fertőzéseket.
A Dr. Christopher Wild által 2005-ben kidolgozott expozóm koncepciója kizárólag a környezetünkkel és életmódunkkal kapcsolatos nem genetikai tényezőket hivatott kezelni, „azon expozíciók összességét, amelyeknek az egyén a fogantatástól a haláláig ki van téve”. A kezdetben rákkutatásban használt fogalmat már a szépségipar is használja. Az expozóm a tudományos magyarázat arra, hogy az életstílusunk és a környezeti hatások hogyan befolyásolják a bőrünk egészségét.
Az expozóm hatások összeadódnak
A hőségnek vagy az évszakos hőmérséklet-változásoknak való hosszú távú kitettség a bőrben lévő fibroblasztok aktivitásának megváltozásához, valamint az extracelluláris mátrix összetevőinek megváltozásához vezet. A túlzott napozás, a magas - főleg UVA - sugárzás oxidatív stresszt okoz, amely károsítja a sejtalkotókat, zavarja a sejtek működését, és hozzájárul a bőr fokozatos leépüléséhez. A városi környezetben a szálló por által okozott szennyezés komoly fenyegetést jelent, hiszen jelentősen befolyásolja a bőrsejtek működését, különösen az energia anyagcserére gyakorolt hatásával. Manapság az emberek túlnyomó többsége idejének több mint 90%-át zárt térben tölti, ahol a levegő 2-5-ször szennyezettebb a külső levegőnél. Az allergének, a penészgombák és illékony szerves vegyületek is hatással vannak a bőrünkre.
Életmóddal kapcsolatos tényezők
Modern életmódunkkal, a hosszabb aktivitással és a digitális képernyő túlzott használatával töltött napokkal csökken az alvással töltött órák száma és nő a pszichológiai stressz, mely két jelenség a kortizol fokozott szintézisét eredményezi. E hormon feleslege a bőrben csökkenti a kollagén szintézist, ezáltal hozzájárul a ráncok idő előtti kialakulásához. A dohányzás akár 10 évnyi kronobiológiai öregedéssel egyenértékű leépülést is eredményezhet a bőrben, valamint több bőrgyógyászati rendellenességgel is összefüggésbe hozható. A helytelen étrend, a rossz táplálkozás is meghatározza a bőr megjelenését. Klinikai és epidemiológiai kutatások kimutatták, hogy az étkezési szokások, különösen a szabad cukrokban gazdag élelmiszerek jelentős hatással vannak a bőr öregedésére. A bőr sejtjeinek a magas glükózkoncentrációnak való kitettsége összefügg életképességük csökkenésével.
A bőr az emberi test legnagyobb és mára túlérzékeny szerve
A fakó arcszín, a pigmentzavarok és a korai öregedés, a bőr feszességének és rugalmasságának idő előtti elvesztése, a fent részletezett káros hatások látható tünetei. A bőrgyógyászok szerint még az egészséges bőr is érzékenyebbé válik szennyezett környezetben, amit csak súlyosbít a magas UV sugárzás és extrém hőmérsékletek, valamint a városi, stresszes életmód. A napi agressziók miatt transzepidermális vízvesztés, deficit a fizikai barrierben, és a módosult immunbarrier következik be, ami esélyt ad az allergének és a baktériumok nagyobb mértékű penetrációjának. A hiperszenzitív és sérülékeny bőr hátterében sokszor a sérült, kiegyensúlyozatlan bőrbarrier áll.
Mindenkinek egyedi az úgynevezett expozóm profilja. Senki nem lesz kitéve ugyanazoknak az expozóm tényezőknek, mint a barátnője, és a bőre sem fog ugyanolyan módon reagálni. Viszont fontos megérteni a fenti tényezőket, azok bőrre gyakorolt kumulatív és szinergikus hatását, hogy mindenki megtalálja magának a megoldást, minden életszakaszában. A bőrünk erősítése fontos, hisz így ellenállóbbá válik az expozóm agresszív hatásaival szemben. Ezt a cél tűzik ki a dermokozmetikai - patikákban kapható - brandek, akik bőrgyógyászokkal és kozmetológiai szakértőkkel együttműködve határozzák meg a bőrápolás prioritásait, egy biztonságos átfogó arcápolási rutin összeállításához.
Ha szeretnéd jobban megismerni a dermokozmetikumokat és szuper áron megrendelni őket, akkor látogass el a Dermo.hu webshopra, ahol olyan népszerű márkák termékei között válogathatsz, mint a La Roche-Posay, CeraVe vagy a Vichy.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó