Ki az a Sean Baker, aki egymaga négy Oscar-díjat nyert, és ezzel történelmet írt? Ismerd meg közelebbről az Anora rendezőjét
A 2025-ös Oscar-gálán négy díjat nyert Sean Baker az Anora című filmjének köszönhetően - rendezőként, forgatókönyvíróként és vágóként is díjazták, illetve a legjobb filmnek járó díjat is ő vehette át. Ez utoljára a legendás Walt Disney-nek sikerült.
Ezeket láttad már?
Sean Baker a négy Oscar-díjával történelmet írt az idei gálán, legutóbb ugyanis több mint 70 éve fordult elő hasonló eset. 1954-ben Walt Disney-nek sikerült négy szobrocskát bezsebelnie egyetlen este alatt - igaz, őt négy különböző alkotásért jutalmazták. Az pedig már csak a hab a tortán, hogy Mikey Madisont az Anorában nyújtott alakításáért szintén Oscarral díjazták a legjobb női főszereplő kategóriában. Így Baker filmje összesen 5 Oscar-díjat tudhat a magáénak.
A fim központjában Anora (Mikey Madison), egy fiatal brooklyni szexmunkás áll, aki esélyt kap egy modern tündérmesére, ugyanis megismerkedik egy orosz oligarcha fiával, akihez feleségül megy. Azonban amikor a fiú családja tudomást szerez a váratlan frigyről, a szülők elindulnak New Yorkba, hogy véget vessenek a házasságuknak.
Érdekesség, hogy nem az Anora Baker első olyan filmje, ami egy szexmunkás karaktere köré épül - korábban a Tangerine és a Vörös rakéta című filmjeiben is hasonló témával foglalkozott.
6 kísértetiesen szép rejtett utalás, amit nem biztos, hogy észrevettél az Oscar-gála vörös szőnyegén
Független filmesként tarolt
Baker több mint egy évtizede visszatérő vendég a nemzetközi filmfesztiválokon. Filmjei gyakorlatilag gondosan kidolgozott karaktertanulmányok, melyek gyakran a szexmunkásokra, a bevándorlókra és az alacsony jövedelmű közösségekre összpontosítanak.
Felesége és producer-partnere, Samantha Quan az Associated Press-nek így fogalmazott: „Olyan emberek és helyzetek érdeklik, amik a szemünk előtt vannak, de az emberek úgy döntenek, hogy inkább elfordítják a fejüket.”
Híres az alacsony költségvetésű filmjeiről
Általában rendkívül alacsony költségvetéssel dolgozik, és gyakran ő tölti be az író, a rendező és a vágó szerepét is - ahogy az Anora című film esetén is. Szeret frissen végzett vagy nem profi színészekkel dolgozni, valamint sok esetben ragaszkodik a természetes fényekhez a különböző helyszíneken.
A 2015-ben megjelent Tangerine című filmje - ami két transznemű afroamerikai szexmunkás mindennapjait követi végig Los Angelesben - technikai mérföldkőnek számít a filmiparban: a produkciót teljes egészében iPhone 5s okostelefonnal rögzítették. A film becsült költségvetése kevesebb, mint 38 millió forint volt.
Bár Baker filmköltségvetése az idő előrehaladtával fokozatosan nőtt, hollywoodi mércével mérve még mindig nagyon alacsonyak. Az Anora mindössze 6 millió dollárba (nagyjából 2,2 milliárd forintba) került. Ez elsőre talán soknak tűnhet, de jó néhány más, szakmailag elismert filmhez képest nagyon kevés. A 2024-es Oscaron taroló Oppenheimer gyártási költsége például 100 millió dollár körül mozog.
Nagy ára van az alkotói szabadságnak
A független filmgyártás valósága jóval keményebb, mint gondolnánk. A független filmesek gyakran bizonytalan munkaviszonyban állnak, és szerény jövedelmet keresnek munkájukkal. A hónap elején a Directors Guild of America Awards-on elhangzott beszédében Baker maga is kifejtette, hogy a bevételéből nem tudna eltartani egy családot.
5 film, ami Oscar-díjat nyert, pedig senki nem számított rá
„Egyszerűen nem elég ahhoz, hogy boldogulni tudjunk a mai világban, különösen, ha az ember egy családot próbál eltartani. Nekem személy szerint nincs gyerekem, de pontosan tudom, hogy ha lenne, nem tudnám elkészíteni azokat a filmeket, amiket csinálok.”
Ezért arathatnak sikert a független filmek Hollywoodban
Az Anora a legnagyobb káosz közepette érkezett Hollywoodba. A stúdiók és a streaming óriáscégek a profit maximalizálása érdekében folyamatosan módosítják üzleti modelleiket, miközben az iparág még mindig lábadozik a 2023-as filmes sztrájk következtében, ami hónapokra leállította a produkciókat.
Hollywood ilyen válságos pillanatokban gyakran fordult a független filmesekhez. Az 1970-es években például George Lucas és David Lynch neve is annak (is) köszönhetően került be a köztudatba, hogy az iparág az aranykora után stagnált.
7 film, ami tarolt az Oscar-gálán, és bármikor megnézheted a Netflix kínálatában
Baker győzelme kétségtelenül aláhúzza a független filmek jelentős szerepét az iparág jövőjének alakításában. Azáltal, hogy be merte vállalni a kreatív kockázatot, valami igazán különlegeset tudott alkotni, amit a szakma is díjazott.
Forrás: theconversation.com, yahoo.com