Magyarok nagy pillanatai az Oscar-gálán - több van, mint gondolnád!
Már bőven Oscar-lázban ég a film- és a sztárvilág, hiszen hamarosan idén is elérkezik a díjátadó napja. A rangos eseményen pedig az A-listás hírességek mellett bizony rendszeresen felbukkannak kiemelkedő magyar tehetségek is, akik jó párszor elhozhatták már a legjobbnak járó szobrocskát. Sőt, azt már most megsúgjuk, hogy idén is van esély magyar Oscar-díjra!
Ezeket láttad már?
Idén - magyar idő szerint - március 11-én veszi kezdetét a filmes világ legrangosabb eseményeként számon tartott Oscar-gála, ami egészen pontosan a 96. lesz az Oscar történelmében. A díjátadó pedig a magyar rajongók szívében is nagyon különleges helyet foglal el, hiszen jó párszor előfordult, hogy hazai tehetségeknek ítélték oda a legjobbnak járó díjat. Mutatjuk, a magyarok eddigi legnagyobb pillanatit!
Oscar-díjat nyer A légy, Rófusz Ferenc filmje
1981-ben érdemelte ki először ténylegesen magyar produkció az Oscar-díjat: Rófusz Ferenc filmje, A légy a legjobb animációs rövidfilm kategóriájában zsebelhette be az Oscar-szobrocskát 1981-ben.
Oscar-díjat nyer a Mephisto, Szabó István filmje
1982 kétségtelenül az egyik legfontosabb év a magyar filmgyártás történelmében, ugyanis ekkor ítélték oda először az Oscar-díjat egy egész estés magyar filmnek. Szabó István hatalmas örömmel vette át a legjobbnak járó szobrocskát, azóta is ikonikus, ahogy ölelkezve ugrálnak a színpadon Klaus Maria Brandauerel, a film főszereplőjével.
Oscar-díjat nyer a Saul fia, Nemes Jeles László filmje
A következő magyar sikerre elég sokat, egészen pontos 34 évet kellett várnunk. A bravúrt Nemes Jeles Lászlónak sikerült megismételnie 2016-ban, aki a Saul fia című alkotással érdemelte ki a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat. A film egyébként a 2015-ös cannes-i fesztivál nagydíját is elnyerte, valamint ez volt az első magyar alkotás, melynek sikerült bezsebelnie a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Golden Globe-díjat is.
Oscar-díjat nyer a Mindenki, Deák Kristóf rövidfilmje
Az egyik legemlékezetesebb Oscar-pillanatunk Deák Kristóf nevéhez fűződik, aki 2017-ben vehette át a legjobb élőszereplős rövidfilmnek járó Oscar-díjat a Mindenki című alkotásáért. Az pedig már csak hab volt a tortán, hogy a filmben szereplő Szamosi Zsófia egy tűzpiros Sármán Nóra-kreációban tündökölt a díjátadó színpadán, amivel kétségtelenül magára vonta a nagyközönség figyelmét.
Oscar-díjat nyer Sipos Zsuzsanna, a Dűne látványtervezője
A legutóbbi Oscar-sikerünket Sipos Zsuzsannának köszönhetjük, aki 2022-ben emelhette a magasba a legjobb látványtervezés kategóriában elnyert Oscar-díját. A Dűne magyar berendezője ráadásul egy álomszép Daalarna-ruhát viselt, így 2017 után ismét magyar tervező ruhája tűnhetett fel az Oscar-gála színpadán, ami tökéletesen állt Zsuzsannának.
A legjobb látványtervezés kategóriájában egyébként idén is van magyar Oscar-jelölt: Mihalek Zsuzsát a Szegény párák című filmben végzett munkájáért jelölték a rangos díjra. Nagyon szurkolunk neki!
További Oscar-díjak, amiket magyar születésű tehetségek zsebeltek be
- A legelső Oscar-sikerünk William S. Darling (Sándorházi Vilmos Béla)nevéhez fűződik, aki háromszor is elnyerte a legjobb látványtervezőnek járó díjat (először 1934-ben), így ő lett az első magyar származású filmes, aki Oscar-díjat kapott.
- Geza Herczeg (Herczeg Géza) újságíró 1937-ben vehette át a legjobb adaptált forgatókönyvnek járó díjat a Zola élete című filmért.
- Korda Vince festő, díszlettervező 1941-ben A bagdadi tolvaj látványtervezéséért kapott Oscar-díjat.
- Michael Curtiz (Kertész Mihály) volt az első magyar származású rendező, aki 1944-ben a legendás Casablanca című filmnek köszönhetően kiérdemelte a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat.
- Lukács Pál 1944-ben a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat zsebelte be az Őrség a Rajnán című filmben nyújtott alakításáért.
- Rózsa Miklós, a Hollywoodban befutott magyar zeneszerző háromszor is kiérdemelte a legjobb eredeti filmzenének járó Oscar-díjat, először 1944-ben.
- Zsigmond Vilmos magyar-amerikai operatőr Steven Spielberg Harmadik típusú találkozások című filmjéért kapta meg a legjobb operatőrnek járó Oscar-díjat 1978-ban.