Vámosi Kira: „amikor hazaérek, leteszem a napi munkát és ismét íróvá válok”
Vámosi Kira író fiatal kora ellenére harmadik könyve megjelenésének örülhetett a 93. Ünnepi Könyvhéten. A (Ne) álljunk párba! online párkeresésről szóló regény, amelyben Kira a legkülönbözőbb randizós karaktereket jeleníti meg.
Ezeket láttad már?
Vámosi Kira (Ne) álljunk párba! című kötetének anyaggyűjtéséhez rengeteg személyes sztorit meghallgatott, és az elmondottakból alakította ki történetét.
Kevés fiatal író büszkélkedhet azzal, hogy már a harmadik könyve jelenik meg – ráadásul közgazdász végzettségűként –, veled kapcsolatban ez különösen nem a papírforma. Miért döntöttél úgy, hogy a jövedelmezőbb gazdasági szektort a kevésbé biztos megélhetéssel kecsegtető írói pályára cseréled?
Az írás gyerekkorom óta mániám, kilencéves koromtól írok. Ebből az következne, hogy humán beállítottságú vagyok, de a gimiben hamar kiderült, a reál is az erősségem. Közgazdászként szereztem az első diplomámat, közgazdászként dolgozom a hétköznapokban, mellette közgazdász-tanárként csinálom a második diplomámat és egyetemistákat is korrepetálok. Amikor hazaérek és leteszem a napi munkát, leülök a laptopom elé, és ismét íróvá válok. Tehát nem választottam, egyik szenvedélyem sem adtam fel a másikért. Azt is mondhatnám, hogy párhuzamosan két életet élek.
Első két regényed, a Ne csukd le a szemed! és A félelem két arca a horror világába invitálja az olvasókat. Eszembe jut rólad a sztereotípia, amit a Riverdale című amerikai sorozat Betty Coopere testesít meg: ártatlan, csinos, szőke diáklány a benne lévő sötét démonokkal küzd, és ezt körülötte senki sem gondolná. Van némi hasonlóság Betty és közötted?
Ez a hasonlat nagyon tetszik, mivel a Riverdale az egyik kedvenc sorozatom. Betty valóban belső démonokkal küzd, az én esetemben inkább azt mondanám, vannak belső démonjaim – mint mindenkinek –, amiket kiírok magamból, de a végeláthatatlan fantáziám tesz íróvá. Hasonlóság természetesen van, főként abban húzható párhuzam Bettyvel, hogy sokan megbélyegeznek a külső alapján. Ám valójában senki nem gondolná, milyen témák keltik fel az érdeklődésem, milyenekről írok és milyen személyiség vagyok.
A legújabb kötetben szakítasz a horrorisztikus történetekkel. Illetve ahogy vesszük: azt ígéred, hogy bár műfajában nem horror a (Ne) Álljunk Párba!, mégis kemény sztorikat kapunk a párkeresés világából.
Szerettem volna más témában is írni, ezért átmenetileg szüneteltetem a krimi-horror vonalat. Legújabb könyvem valójában a megszületése előtt is arra lett kiélezve, hogy a legrosszabb online ismerkedő személyiségtípusokat mutassa be, ezáltal egy nyers, megbotránkoztató, de sokatmondó történet jöjjön létre.
Melyik személyiségtípust tartod a legkártékonyabbnak a randizás területén?
A „disszociális” személyiségtípust, méghozzá azért, mert köztük fellelhetőek a személyiségzavaros, a nárcisztikus, az erőszakos, az egocentrikus és az érzelemmentes személyiségvonások, melyekkel a leginkább bántani lehet a másik felet.
Úgy nyilatkoztál, hogy a regény nem a saját élményeiden alapszik. Mesélnél az anyaggyűjtés folyamatáról?
Az anyaggyűjtés egy évet felölelt. Kezdetben egy kérdőívet osztottam meg különböző online platformokon, melyet névtelenül kitölthettek az emberek. Pár nap alatt valósággal felrobbant a telefonom és az összes közösségimédiaplatformom. Emberek százai kerestek meg, hogy szeretnék megosztani a saját történetüket. Volt, akivel telefonon, másokkal személyesen ültünk le beszélgetni a tapasztalataikról, de akadt olyan is, aki Pécsről utazott Debrecenbe, hogy találkozzunk, és megossza az „élményeit”. Versenyt futottam az idővel, hogy mindenkit meg tudjak hallgatni. Ötezer embert sikerült bevonni a kutatásba – kortól, nemtől és szexuális irányultságtól függetlenül – és több mint tízezer történet gyűlt így össze.
Hatással volt rád a most felkapott, Tindercsalóról szóló dokumentumfilm?
A Tinder-csalót azután láttam, hogy az egyéves kutatáson túl voltam, és már a könyvet írtam. Szóval a kérdésre a válaszom: nem, de nálam is szó esik hasonló incidensről, csak ott nem férfi, hanem nő a csaló.
Kipróbáltad már az online randizást? Esetleg a sztoridat is rejti a regény?
Sosem voltam az online társkeresés híve, így saját történeteket nem tartalmaz a könyv, csakis más emberek tapasztalatait.
Hogyan csinálnál kedvet a GLAMOUR olvasóinak, hogy megvegyék a könyvedet?
A fiatal nők számára óva intés lehet a könyv. Figyelemfelhívás, hogy mire vigyázzanak, amennyiben online ismerkedésre szánják rá magukat. A virtuális világ veszélyes, tele van csalókkal, erőszakos személyekkel. Ha csak egy embernek segít a könyv, hogy ne fusson bele hasonló helyzetbe, már megérte megírnom! A könyv lehet egy megértő társ vagy egy déjà vu azoknak, akik éltek már át hasonló szituációkat és elkeseredettek a párkeresést illetően. Nem utolsósorban pedig: szórakoztató program az olvasása, hiszen tanulságos mondanivalója mellett számtalan randi szerepel a könyvben, ami akarva-akaratlanul is mosolyt csal az olvasó arcára.
Körvonalazódott már a fejedben a következő megírandó téma?
Természetesen. Két könyvön dolgozom jelenleg: az egyik egy horror-krimi, a másik pedig börtönviselt emberek történeteit tartalmazza.
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es szeptemberi lapszámában jelent meg.
Szöveg: Kiss Annamária
Fotó: Generál Kristóf
Stylist: Csillag Szilvia
Smink: Bálint Beka
Haj: Végh Virág