6 inspiráló újévi szokás Japánból, amit neked is ki kell próbálnod!
Az újév nagyszerű alkalom arra, hogy megünnepeljük az év végét és egy új év kezdetét. Sokak számára nagyon sok hagyomány kapcsolódik ahhoz, ahogyan ünnepelnek. Japánban is vannak szokások és hagyományok, amelyek kifejezetten az újév beköszöntéhez kötődnek. Az új kezdethez természetesen nagyon sok babona is kapcsolódik. Íme néhány ezek közül.
Ezeket láttad már?
Sok-sok olyan japán hagyomány van még, amelyek nem szerepelnek ezen a listán. Az újév Japánban hatalmas ünnepség, tele meglepetésekkel és különleges hagyományokkal. Rengeteg fesztivál zajlik és mindenhol zenét hallani, a tévében pedig olyan különlegességeket sugároznak, amelyeket csak egyszer mutatnak be, szilveszterkor. A szokások régiónként és háztartásonként eltérőek, de reméljük, hogy ez a lista betekintést nyújthat a japán kultúra egy részébe. Mindenkinek nagyon boldog újévet kívánunk, és reméljük, hogy élvezitek a hagyományokat, amelyeket ezen a napon gyakoroltok!
Jöhet a nagytakarítás!
A japán kultúrában az új évet tiszta lappal kell kezdeni. Ennek eredményeképpen a japán emberek általában részt vesznek az oosouji, azaz "nagytakarítás" nevű programban. Sokszor a háztartás minden szegletét kitakarítják, olyan helyeket is, amelyek az év más időszakában érintetlenül maradnak. Megmoccannak a bútorok, még a hűtőszekrényt is kihúzzák, alatta is felporszívóznak. A kitakarított, tiszta ház szerencsét hoz az új évre.
Kötelező a hagyományos újévi ételek fogyasztása
A japán kultúra másik nagy hagyománya bizonyos ételek fogyasztása, a toshikoshi soba-t (az újévi tésztalevest) újév előestéjén eszik, míg az ozoni-t (az ozoni egy különleges leves, amely általában mochit (rizstorta) is tartalmaz, és az elkészítése háztartásonként és régiónként eltérő) és az osechi-t a tényleges újév napján fogyasztják.
Egy kis pénzosztás: az otoshidama
Újévkor hagyomány, hogy a gyerekeknek borítékban átadnak egy kis pénzt. Ez általában nem sok, de Japánban sok gyerek várja ezt a napot. Néha a felnőttek is kapnak, de ez a szokás leginkább a gyerekeknek van fenntartva. Az már a háztartástól függ, hogy az otoshidamákat hogyan osztják ki.
Az izgalmas zsákbamacska: a fukubukuro
Egy másik szórakoztató kis hagyomány sokak számára az, hogy újévkor elmennek fukubukurot, azaz zsákbamacskát venni. A fukubukurok lényegében meglepetés-táskák, amelyeket sok kiskereskedő árul különböző árfekvésben, és amelyeket az emberek úgy vásárolnak meg, hogy nem tudják, mi van benne. Általában a benne lévő tárgyak együttes kiskereskedelmi értéke többet ér, mint amennyiért a táskát megvásárolták, de a kockázat része az is, hogy nem tudjuk, mi van benne. Ezek a táskák általában gyorsan elfogynak, mivel sorban állnak az emberek, hogy megvehessék, és ez egy elég népszerű újévi hagyomány.
Irány a szentélyek!
Az egyik leghagyományosabb újévi szokás a Hatsumode, vagyis az újév első szentélylátogatása. Sokan január 1-jén, 2-án vagy 3-án látogatnak el egy szentélybe, hogy leróják tiszteletüket, és egyben boldog és egészséges évet kívánjanak. A szentélyek általában nagyon zsúfoltak, és a családok általában együtt mennek.
Újra felkel a Nap!
Egy másik újévi hagyomány az év első napfelkeltéjének megfigyelése, a hatsuhinode. Bár sokan vannak, akik nem tudnak felkelni erre a hagyományra, rengetegen vannak olyanok is, akik szívesen vesznek részt benne. Van valami varázslatos abban, amikor a vadonatúj év első napfelkeltéjét nézzük!