Itt a bizonyíték, hogy Trokán Nóra a The Voice egyik legerősebb coacha lesz
Trokán Nóra az egyetlen színész a The Voice című műsor coachai között. Bár énekhangja páratlan, a többi zsűritag között mégis ő az egyetlen, aki nem énekesi karrierjével robbant be a köztudatba. És mégis: pontosan ismeri a képletet, mi tesz valaki kiemelkedővé, hogyan maradhat fenn egy művész a bizonytalan időkben is, és pontosan tudja, mire van szüksége egy induló tehetségnek.
Ezeket láttad már?
Trokán Nóra ismert színészek, Trokán Péter és Papadimitriu Athina gyermekeként kicsi kora óta a színház világában nevelkedett, kezdetben mégsem akart színésznő lenni. Az élet azonban komoly rendező. Földessy Margit drámastúdiójának és nővérének hatására egy pillanat alatt eldőlt Trokán Nóri karrierje.
Ha jól tudom, eszed ágában sem volt színésznői babérokra törni kezdetben…
Sokan kérdezték gyermekkoromban, hogy mi leszek, ha nagy leszek. Ezért kitaláltam rá egy választ, mégpedig azt, hogy állatorvos. De ezt igazából sosem gondoltam komolyan, egyszerűen csak imádtam az állatokat. Sajnos nem voltam annyira jó tanuló, főleg nem az ehhez szükséges tantárgyakban, hogy a mondvacsinált álom valóra váljon, ezért maradtam inkább a realitás talaján és a humán tantárgyaknál.
Mikor fogalmazódott meg benned a gondolat, hogy színésznő leszel? Ha minden igaz, édesanyád, Papadimitriu Athina, kezdetben nagyon féltett téged ettől a szakmától, míg édesapád, Trokán Péter támogatott, sőt igyekezett édesanyádat is megnyugtatni.
Viszonylag későn, érettségi előtti évben fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy színésznő leszek. Nővérem után én is csatlakoztam Földessy Margit színistúdiójához, ekkor vált számomra világossá, hogy ez az én közegem. Bár szüleim révén nem állt tőlem távol ez a világ, sőt a színpad nyújtotta számunkra a megszokott hátteret, ezért nem volt elérhetetlen álomnak tűnő hely a színház. Tudtam, hogy milyen a színészek élete, tudtam hogyan működik egy színház elölről, meg azt is, hogy milyen a kulisszák mögött, egyszerűen csak ott volt az orrom előtt.
Mikor fogalmazódott meg benned az, hogy a színházi létnek súlya is van?
Ez csak jóval később. A színházi élmény már bennem megvolt, de az, hogy ezt én is műveljem, csak később érkezett meg tudatosan az életembe.
A szüleitek mennyit segítettek nektek a karrieretek kezdetén?
Pont azért, mert ismert színészek gyermekei voltunk, mi már a kezdetektől arra törekedtünk, hogy mindent önerőből érjünk el, és ne segítsen nekünk senki. Ennek ellenére mindenki támogatott minket, de semmivel sem kaptunk nagyobb hátszelet, mint a többiek.
Mitől féltett édesanyád?
Anyu frászt kapott a tudattól, hogy két gyermeke is egyszerre akar színésznő lenni, és félt attól, mi lesz akkor, ha nem sikerül, vagy nem úgy sikerül ez az egész. Rettegett attól, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerülünk, mert azért ez mégis egy kiszolgáltatott szakma, amiben nehéz fennmaradni és sikereket elérni, úgy, hogy ne legyünk majd megkeseredettek. Ma már látom, hogy mitől féltett anno minket, de mi már akkor is nagyon határozottak voltunk. Apu pedig támogatta őt abban, hogy ha bármi baj lesz, akkor ők sokkal jobban tudnak segíteni nekünk, mintha például orvosnak készültünk volna.
Voltak gátlásaid a karriered kezdetén, amiket nehezen vetkőztél le?
Abban a korban, amikor az ember még alakul, ráadásul engem nagyon korán vettek fel az egyetemre, akkor még érheti olyan kritika, amitől elmegy minden önbizalma. De ezt nem lehet megúszni! Amikor az ember felmegy a színpadra, akkor véleményezni fogják. Lesz, akinek majd tetszik, lesz, akinek nem. Én még nem ismertem saját magamat, nem tudtam, ki vagyok a színpadon. Ha egy ember bele akarja rakni a saját személyiségét egy szerepbe, akkor nem árt, ha tudja, milyen igazán.
Ezt hogy érted? Nem tudtad, ki vagy valójában?
Tizennyolc évesen bekerültem az egyetemre, korai volt. Ráadásul későn érő típus is voltam. Nekem nem tett jót ez a korai kezdés. Ennek ellenére örülök is neki, mert a pályám kezdetén sok időm volt, hogy foglalkozzak a személyiségfejlődéssel. Egyszerűen tapasztalatlan voltam az élet minden területén.
Hogyan találtad meg mégis önmagad?
Pszichológus segítsége kellett ahhoz, hogy igazán mélyre tudjak ásni önmagamban. Hogy rájöjjek, ki is vagyok valójában, mit jelentett a gyermekkorom és az összes élethelyzet, ami ért engem az évek alatt. Azt gondolom, minden embernek kellene egy TB-re felírt pszichológus. Egy kicsit jobb társadalomban élnénk, ha mindenki közelebb kerülhetne saját magához szakember segítségével.
Voltak olyan pillanatok, amikor meginogtál a saját döntésedben, és úgy érezted, édesanyád aggodalma nem alaptalan?
Ilyen nem volt, olyan viszont igen, amikor elfáradtam, és úgy éreztem, nem vagyok elég jó. Amikor jöttek a negatív kritikák, és éreztem, hogy valami nem működik jól. Ebben az ember nagyon el tud fáradni, sőt el is tudja veszíteni az önbizalmát, motivációját. Abban azonban még ilyenkor is biztos voltam, ez az én utam. Sosem akartam feladni!
Szerinted mennyire van könnyű dolga ebben a szakmában annak, aki csinos? Vagy szerinted csak a tehetség számít?
Szerintem számít a külső. Azonban nem elég, ha valakinek van egy csinos pofikája, meg egy bomba teste, de semmi más, ami ehhez a szakmához kell. Ha nincs meg benned az a színpadra termett személyiség, akkor mindegy, hogyan nézel ki. Az csak ideig óráig fog tartani.
Ha most lennél a pályád kezdetén, bevállalnál egy ilyen műsort, mint a The Voice?
Nekem attól függene, hogy ki ül ott abban a székben, hogy kinek mutathatom meg magamat. Hiába kereskedelmi csatornán induló műsor a The Voice, tapasztalatból mondom, hogy nagyon szakmai. Itt tényleg segíthetünk és tanácsot adhatunk a versenyzőknek.
Ki lenne az, akitől te magad elfogadnál szakmai tanácsot, ha egy hasonló műsorban indulnál, és énekesi babérokra szeretnél törni?
Például a Presser Gábor, aki már ült zsűri székben korábban. Ő olyan meggyőző erő lenne számomra, akire azt mondanám, hogy igen, jelentkezem.
Miért fontos neked, hogy a The Voice coach székében ülhetsz?
Az a legfontosabb számomra, hogy tényleg segítségére legyek a fiataloknak. Fontos, hogy tudjak olyat mondani, amitől megnyílnak, vagy a támaszuk legyek ebben a nehéz időszakban. Sok olyan versenyző van, akiben nagyon láttam magamat. Fiatal, de látszik, hogy ott van benne a tehetség, viszont még nem hiszi el, nem tudja úgy képviselni saját magát, ahogyan kellene.
Ezeknek a fiatal, de kallódó tehetségeknek hogyan tudsz segíteni a műsor során?
Én is jártam ebben a cipőben, pontosan tudom, mi kell nekik. Nekem is jól esett, ha valakitől anno megkaptam azt a fajta bizalmat, amire szükségem volt. Ez nagyon nagy felelősség is, de remélem, hogy meg fogom tudni adni a versenyzőknek azt a biztos hátteret, amire annak idején nekem is szükségem volt.
Szerinted a mai világban, ha valakinek jó az önmarketingje, profi csapat dolgozik a háttérben a megjelenésein, akkor az már biztos út a sikerhez?
Szerintem, ha valaki tehetségtelen, akkor hiába dolgozik rajta egy profi csapat. A közönséget hosszú távon nem lehet átverni, maximum csak ideig óráig. Ahhoz azonban, hogy valaki megtöltsön egy Arénát, kell egy olyan személyiség és tehetség, mint például amilyen Azariah. Neki is nagyon jó a marketingje, és ennek köszönhetően ő is viszonylag gyorsan robbant be, de ehhez kell az is, hogy valaki jó zenét, jó szövegeket írjon, és olyan karizmatikus legyen, hogy elkapja a nézőket.
Szerinted mi kell a sikerhez?
Kell a tehetség, alázat és kell a személyiség ahhoz, hogy valaki hosszú távon fennmaradjon. Szerintem ennek a generációnak pont az lesz a kérdése, fenn tudják-e majd tartani a figyelmet úgy, hogy akár hatvan évesen is teltházas Aréna előtt énekeljenek.