Kitalálod, mire keresnek rá legtöbben az interneten? – Tabukat dönget a Trojka Színházi Társulás új előadása
A Trojka Színházi Társulás mini fesztivállal készült az idei Tavaszi Fesztiválra. A színházat, divatbemutatót, fotókiállítást és irodalmi felolvasó estet is magába foglaló rendezvény sorozat összekötő tematikáját a sztereotíp társadalmi nemi szerepek fellazítása adja sok-sok játékossággal, humorral, érzékeny, empatikus megközelítésben.
Ezeket láttad már?
Miért ne lehetne ugyanis viccesen, érzékenyen, mélyen beszélni tabusított témákról is? A szexualitásunk pont ilyen terület. Nem beszélgetünk őszintén a vágyainkról. Szégyen, bűntudat és megannyi komplexus kíséri évezredek óta a szexet. A Trojka Színházi társulás SZX_MCHN című előadása tükröt tart a társadalmunknak. Lakatos Márk ajánlása.
A pornónagyhatalom lesüti a szemét
A hatalom mindig szeretett kukkolni. Beszivárogott az emberek hálószobáiba, és perverz módon állandóan ott okvetetlenkedett a szexelők között, hogy mindenféle isteninek vagy morálisnak mondott parancsok mentén paráztassa az embereket. A bűntudat generálásában a mindenkori hatalomnak hatalmas érdekei voltak. Éppen ezért a szexualitásunk nagy része az internet sötét bugyraiban, óriási szürkezónaként gomolyog. Az erotikus művészetet mindig gyanakvással figyelte a magaskultúra.
Az interneten keresett tartalmak több mint egyharmada pornó, mégsem lehet nyíltan beszélni a szexről. A Trojka Színházi társulás ebbe a gőzölgő mocsárba dobta be cuki kis pasztellszínű kézigránátjat a SZX_MCHN, avagy vágyaink meghurcoltatása című előadásával. A címet Szexmachine-nek kell olvasni, de jellemző példa a prüdériára, hogy rejtjelezni kellett, nehogy a közösségi média platformokon letiltsák az előadás kommunikációját. A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében mutatjuk be a darabot április 28-án Budapest ikonikus melegbárjában, az Alterego klubban.
Szextörténetek
Az alapot szolgáltató szöveget a színészek és barátaik szexuális történeteiből fűzte össze Závada Péter. Gryllus Dorka fejéből pattant ki a koncepció, és ebben az előadásban debütál, mint rendező. Simon Kornélhoz fűződik a zenei anyag, én pedig a jelmezeket és a látványt jegyzem. A Trojka színészeivel játszom az előadásban az Alterego színpadán, ahol minden hétvégén a város legjobb traveszti drag showja szórakoztatja a nézőket sok-sok éve. Őrület! Képzeljétek el, ahogy két hónapja a város leghíresebb melegbárjában próbáljuk a Kornél és Dorka által kiválsztott dalok lipsync-jét elsajátítani, hogy a műfaji követelményeknek maradéktalanul megfeleljünk, miközben csodálatosan érzékeny vagy éppen nagyon vicces sztorikban meséljük el a legkínosabb szexuális élményeket. A magunkét vagy másokét. Korra, nemre, identitásra való tekintet nélkül. Simán lehet, hogy én egy nő szövegét mondom, míg Eke Angéla például egy fiú sztoriját. Mert épp ez a legizgalmasabb a SZX_MCHN-ban, hogy nem sztereotíp szerepeket közvetít, hanem megpróbál belehelyezkedni a másik szemszögébe, megérteni a másik vágyait. Nem ítélkezik, hanem közeledik a másikhoz. Mindezt Britney Spears, Queen, Psota Irén vagy Quimby dalokkal fűszerezve és a legmenőbb magyar divattervezők, az Artista Stúdió, Ferencz Borbála, Szegedi Kata, Már Róbert vagy Kiss Márk, ruháit is bevonva.
No gender, no war
Eke Angéla Egy-Más címmel futó fotókiállításásnak nagy sikerű megnyitójáról már beszámolt a Glamour, április 29-én szombaton 22.30-kor pedig az Akvárium teraszán nézhetitek meg rendezésemben a NO GENDER, NO WAR című genderfluid divatbemutatónkat, ahol a fenti tervezők darabjaiból állítunk össze egy olyan kollekciót, ami a ruhák kötelező nemi szerepéről tesz fel kérdéseket. Az uniszex vagy androgün divat nem újdonság, a genderfluiditás nem kérdés a Z generáció számára, de azért ne legyünk naivak. Lehet, hogy hozzászoktunk a nadrágos nőkhöz az elmúlt évszázadban, viszont egy szoknyás férfi láttán még mindig sok ember hátán áll fel a szőr. Pedig a ruháknak tényleg nics neme. Tessék megkérdezni a skótokat! A kötelező társadalmi nemi szerepek, ha lassan is, de változnak. Ezt az öltözködéssel remekül kifejezhetjük, hiszen a testünkre rakott ruha az egyik legfontosabb kommunikációs eszközünk. Éljünk vele szabadon, beszéljünk kreatívan magunkról!
A májusi és júniusi előadásokra még tudtok jegyet foglalni.