Tehetségben nincs hiány - A MOME Marcel Wanders díjas dizájnerei csodálatosak
Marcel Wanders a széles körben ismert holland dizájner és szakmai partnere, a magyar származású, Asztalos Gabriella azzal a szándékkal kereste meg idén nyáron a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet, hogy hosszabb távon partnereik szeretnének lenni a MOME tehetségeinek gondozásában.
Ezeket láttad már?
Wanders tett egy nagyon nemes felajánlást: Az idei év MOME Design Intézet mester szakos diplomamunkáiból az általa legjobbnak ítélt munkát 1500 euró díjazásban, emellett öt diákot elismerésben részesített.
Az idei mesterszakos diplomamunkák közül egy divattervezői munka, Márton Richárd Elmosódott vonalak című kollekciója kapta a fődíjat, melyhez az ifjú alkotó 1500 euró pénzdíjat is átvehetett.
További öt, frissen diplomázott dizájner is elismerésben részesült kreativitásáért, tehetségéért és innovatív szemléletéért. Az ugyancsak divat- és textiltervezés szakon végzett Szabó Zsuzsanna, illetve négy formatervező művész, Morvay Máté, Horváth Viktor, Császár Róbert és Bányai Csaba szintén elismerésben részesültek kimagasló munkáikért.
Marcel Wanders a róla elnevezett dizájnstúdió és nemzetközi luxusmárka tulajdonosa, valamint a MOOOI luxus világmárka alapítója és kreatív igazgatója, aki a 2008-as Design Hét Budapest sztárelőadójaként már járt a MOME-n. Azóta is közeli kapcsolatban maradt a hazai designszférával, és most visszatért az egyetemre az általa alapított díj kapcsán, melynek célja a pályakezdő, magyar tervezők támogatása.
A díjazottakról kicsit részletesebben: Márton Richárd – divat- és textiltervezés szakon diplomázott. Diplomakollekciójának, mely egy öltözködési formaterv, címe: Elmosódott Vonalak. A mestermunka a nosztalgia pszichológiai struktúrája alapján épül fel.
A jelent szimbolizáló forma felületének egy-egy pontja minden darabon szétbomlik, és a bomlás által felszabaduló felületen minden esetben virágot hoz valami, aminek a formai inspirációja a személyes múltban található. Így az egyes modellek két különböző idősík metszeteként jönnek létre. Richárd diplomamunkájának konzulense Szűcs Edit volt, témavezetője Remete Kriszta.
Szabó Zsuzsanna is a divat- és textiltervezés szakon diplomázott. Diplomamunkája egy jelmez központú performansz volt Transition címmel. Zsuzsanna koncepciója azon alapult, hogy a földön semmi sem állandó, minden folyamatosan változik. Ez a performansz ennek vizuális nyomait helyezi fókuszba. Az anyagot megmunkáló személy létrehoz egy testet borító burkot, majd lebontja és újrakezdi a munkát.
Ez a monoton művelet ismétlődik többször, mialatt az anyag folyamatos és dinamikus változásokon megy keresztül, a teljes leroncsolódásig. A középpontban mindvégig a matéria látható memóriája áll. Konzulense Kele Ildikó, témavezetője Szűcs Edit volt.
Morvay Máté formatervező művész a Szoba a szabadban című formatervéért kapott elismerést. A tervezés célja volt az erkély minél nagyobb fokú integrálása az élettérbe, hogy a lehető legnagyobb mértékben járuljon hozzá a belvárosi lakások élhetőbbé tételéhez.
A végleges terv egy részben automatizált, moduláris növénytároló rendszer, mely lehetővé teszi a különböző méretű erkélyek ideális kihasználását a lehető legkevesebb hozzáértéssel, idő és energia befektetésével. Máté konzulense Juhász István, témavezetője Pais Anna volt.
Horváth Viktor formatervező művész Nefelejcs mező című mobil applikáció tervéért részesült eismerésben. A diplomamunkájában az elmúlt évtizedek digitális forradalmának az emlékőrzésünkre gyakorolt hatásainak vizsgálatából indult el. Az emlékeink gondozásának egyre gyakoribb hiánya és a társas kapcsolataink virtualizálódása ösztönözte a mestermunkája tervezésében. A Nefelejcs mező egy organikus emlékőrző és visszaidéző alkalmazás.
A Mezőbe ültetett emlékeink gondozása, megosztása által könnyen kereshető nefelejcseket növeszthetünk, amik segítenek jobban megérteni saját magunkat, és vezetnek el oda, ahol a saját és másokkal közös emlékeinket a valós térben élhetjük át újra. Viktor konzulense Cosovan Attila, témavezetője Pais Anna volt.
Császár Róbert formatervező művész Autonóm targonca című járműtervéért kapott elismerést. Az autonóm autók fejlődésével, a járműgyártás más ágaira is hatással van ez a technológiai ugrás. Az árumozgatás területén az önműködő targoncák alkalmazása kiemelten fontos a balesetek elkerülése szempontjából, illetve hatékonyságuk is kedvezőbb a hagyományos modellekkel szemben.
Mestermunkája kifejezetten ennek a technológiának az előnyeit figyelembe véve tesz javaslatot egy sokoldalú, autonóm targoncára. Konzulensei Lenkei Balázs és Németh Gábor voltak, témavezetője Scherer József.
Bányai Csaba formatervező művész Fesztivál szállás című formatervéért kapott elismerést. Mestermunkájának témája egy zenei fesztiválokra szabott szálláshely volt. Ez a kétszemélyes bungaló a látogatók azon rétegének szól, akik a hagyományos sátras kempingeknél komfortosabb szállást keresnek, ahol ágyban alhatnak és biztonságban tudják az értékeiket.
A megszokottnál magasabb kényelmi szint mellett a szerkezet megfelel a fesztiválok sajátos ideiglenes építészeti szempontrendszerének is. Strapabíró, szélsőséges időjárási viszonyok között is védi lakóit, gyorsan szerelhető és bontható, továbbá praktikusan szállítható és tárolható. Konzulense Pozsár Péter, témavezetője Vető Péter volt.